Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 35

Thread: un salut tuturor acvaristilor!!!

  1. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    a mai aparut o problema .unul din carasii telescopici are o micoza de culoare alba sub gura care se extide si pare sa nu-i treaca. am facut o prostie ca am bagat atatea specii de pesti in acvariu .ma cam doare sufletul de el ca e destul de mare si frumos,arata bine in acvariu.ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

  2. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    London
    Posts
    164
    Post (Dis)Likes
    Salut. Imi pare rau sa vad ca ai din ce in ce mai multe probleme cu ei. Arunca o privire aici : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=5893 si poate gasesti ceea ce iti trebuie. Succes.
    Ar fi mai bine daca te-ai decide ce pesti vrei sa pastrezi, carasii sau ceilalti, deoarece carasilor le place apa de 18-19 grade iar celorlalti =>24. Eu am crescut carasi pentru un timp si vara aveam probleme mari cu ei din cauza caldurii si trebuia sa tin mereu o tava cu gheata sub acvariu. Uneori chiar in apa bagam gheata in pungute pentru a cobora temperatura de la 30 la 23-24 grade pentru cateva ore iar dupa aceea cand nu mai era gheata urca iar.

  3. #13
    Member xifogup's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    bucuresti-vitan
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    @Daman du-te la sectiunea aricole si citeste despre setarea si intretinerea unui bazin de apa dulce apoi intereseaza-te ( pe acvarist.ro) despre fiecare specie pe care o ai in acvariu si alege speciile care vrei sa le pastrezi ( vezi sa fie compatibile si sa nu suprapopulezi acvariul). Eu ti-as recomanda sa pastrezi viviparii ( molly , gupy , xipho etc ) si zebrele pentru inceput (sunt pesti rezistenti) . Nu uita ca un acvariu ar trebui sa fie reproducerea unui mediu natural => sa semene cu un colt de natura ( fa o vizita pe la sectiunea aquascaping) . Pietrisul albastru este total inestetic si poate fi si calcaros . Cat despre boala care o au pestii tai e posibil sa fie finrot ( desi nu bag mana n foc ) , da-i un search si vezi daca asta este .
    Acvariu : 128 l
    Iluminare : 2 x Aqua - glo
    Filtrare : 1 x Eheim professionell (extern) 1 x Eheim (intern)
    Decor : 2 mopani si 2 pietre de rau
    Flora : Microsorium , Valisneria , Java Moss , Caboomba si putina Glossostigma
    Fauna : 2 Guppy (si cativa pui), 1 Black Molly , 1 Xipho , 7 Neoni , 5 Zebre si un Hopolo
    http://img209.imageshack.us/img209/2...1edited.th.jpg

  4. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    pana la urma am hotarat sa separ scalarii si tetrazona de restul acvariului,asta in urma unor divergente intre un scalar si un caras telescopic (s-ar putea sa nu mai apuce dimineata carasul ) si totodata sa reorganizez acvariul,asa ca am luat pietris si l-am inlocuit pe cel albastru.a fost ceva de munca ,de la ora 17 cand am ajuns de la serviciu pana la ora 23 si tot nu era gata 100%.pietrisul albastru l-am pus intr-un acvariu de 35 de litri unde am pus scalarii si tetrazona.sunt multumit de cum am aranjat acvariul.maine o sa fac niste poze sa le pun ca acum nu mai sunt in stare de nimic,m-a capiat acvariul asta.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    carasul a apucat ziua de azi dar nu a mai apucat ziua de maine.micoza care o avea sub gura s-a extins ,a devenit un fel de rana si pana la urma a murit.am incercat sa ii fac bai de malachit dar degeaba.se poate pune sare in apa din acvariu daca are plante?

  6. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    iata si pozele.azi am fost in obor si am mai luat niste pesti si niste plante.le-am pus si fertilizant Ferrotabs de la Jbl.toate bune si frumoase dar ciuperca aia a aparut pe alt peste.le-am facut bai de sare....maine o sa incerc sa le fac cu malachit si sper sa se vindece ca sa termin cu problemele astea.le-am crescut temperatura la 30 de grade dupa cum am citit pe site.amk pus poze si cu acvariul in care am separat tetrazona si scalarii.azi am mai luat doi scalari mici si un tetrazona,nu am putut rezista cand i-am vazut in acvariu la piata .

  7. #17
    Member xifogup's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    bucuresti-vitan
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    1.Carasii sunt pesti de apa rece ( ar trebui sa ai in acvariu in jur de 20 de grade ca sa se simta bine).
    2.Esti sigur ca ai facut tratamentul corect ? NU orice boala se vindeca crescand temperatura si adaugand o lingura de sare , mai intai trebuie sa fii sigur de ce are acel peste...
    3. Acvariul arata mai bine desi granulatia pietrisului e cam mare si o sa se adune mizerie + ca nu e prea indicat pentru plante.
    4. Hotaraste-te ce pesti vrei sa ai in acvariu:
    a) 2 scalari
    b) 2 carasi
    c) viviparii si restul pestilor mici.
    Toti impreuna nu merg + ca acvariul e suprapopulat
    5. Nu mai cumpara alti pesti

    Succes in continuare!
    Acvariu : 128 l
    Iluminare : 2 x Aqua - glo
    Filtrare : 1 x Eheim professionell (extern) 1 x Eheim (intern)
    Decor : 2 mopani si 2 pietre de rau
    Flora : Microsorium , Valisneria , Java Moss , Caboomba si putina Glossostigma
    Fauna : 2 Guppy (si cativa pui), 1 Black Molly , 1 Xipho , 7 Neoni , 5 Zebre si un Hopolo
    http://img209.imageshack.us/img209/2...1edited.th.jpg

  8. #18
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    pana la urma cred ca o sa renunt la carasi,nu ca asa as vrea dar imi mor unul cate unul .ceilalti sunt sanatosi ,voiosi.nu o sa mai iau pesti o perioada ca sa vad cum evolueaza situatia in acvariu.cred ca o sa ma axex pe vivipari.

  9. #19
    Member xifogup's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    bucuresti-vitan
    Posts
    232
    Post (Dis)Likes
    Carasii nu sunt foarte rezistenti . Tu ai multi care murdaresc foarte mult apa si pe urma mor ( + temperatra de 30 de grade ) . Ai facut o decizie inteleapta !
    Acvariu : 128 l
    Iluminare : 2 x Aqua - glo
    Filtrare : 1 x Eheim professionell (extern) 1 x Eheim (intern)
    Decor : 2 mopani si 2 pietre de rau
    Flora : Microsorium , Valisneria , Java Moss , Caboomba si putina Glossostigma
    Fauna : 2 Guppy (si cativa pui), 1 Black Molly , 1 Xipho , 7 Neoni , 5 Zebre si un Hopolo
    http://img209.imageshack.us/img209/2...1edited.th.jpg

  10. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    temperatura este acum la 23 de grade.le-am oprit incalzirea ca sa revina temperatura la normal.am observat in acavriul in care am tetrazona si scalarii ca doi tetrazona se apropiau unul de altul ca si cum s-a imperechea.au repetat acel ritual de cateva ori.este posibil sa se fi imperecheat ?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •