Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 35 of 35

Thread: un salut tuturor acvaristilor!!!

  1. #31
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @daman: noi nu avem nici un interes sa te pacalim, pe cand vanzatorul de la petshop are. in .ro a devenit o moda vanzarea plantelor de ghiveci ca plante de acavriu. si unde se intampla asta? evident in petshopuri ....

    planta aia nu o sa moara instantaneu daca o bagi tu in acvariu. o sa moara peste cateva saptamani/luni. evident, in acel moment fugi repede la acelasi petshop (OBLIGATORIU) si cumpara alta (identica si la fel ... la indicatia vanzatorului)

    cat despre partea cu radacinile, sa sti ca si porcul mai misca dupa ce-i infigi cutitul in gat ... dar nu pentru mult timp ...

    Multa bafta,
    Cristi Ionescu

    PS: daca vrei sa ne rupi gura, fa o poza in detaliu plantei acum, si mai fa una peste 3 luni. vedem evolutia, si daca e cum spui tu, eu unul ma inclin cu respect in fata ta si a cunostintelor tale despre plante ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #32
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bamse2008
    Quote Originally Posted by daman
    hai ca ati napustit asupra mea .scalarii o sa i las cu tetrazona deoarece nu pot sa scot toti pestii din acavriul mare pentru doi scalari si doi gurami pe care i-am luat la insistentele nevestei si regret alegerea facuta.se inteleg f bine cu cei 3 tetrazona care desi nu sunt minim 6 se simt in siguranta in acel acvariu iar planta aia am luat-o dintr-un magazin care se ocupa cu comercializarea pestilor si plantelor de acvariu ,nu da semne ca nu i-ar conveni in acvariu ,ba chiar a facut si radacini.e posibil sa ma fi pacalit cel care mi-a vandut-o .

    daca le stii pe toate de ce ne mai intrebi?
    tine-o tot asa,bravo
    dupa cum vezi nu am scris ca le stiu pe toate,de fapt chiar sunt novice in ale acvaristicii,am si specificat motivele pt care am facut aceste alegeri.am preferat sa nu ii dau scalarii si tertazonele deoarece m-am atasat de ei si cine stie pe ce maini ar ajunge,iar cu planta o sa o pun intr-un ghiveci,de fapt o sa le pun ca am doua,cate una in fiecare acvariu .toate reconstructiile acvariilor le-am facut dupa ce am citit paginile acestui forum,am incercat sa le fac cat mai bine posibil.carasul o sa il pastrez ca si de asta m-am atasat,imi place ca din 8-9 carasi care i-am avut,asta a supravietuit si e f vesel.daca o sa treaca peste vara inseamna ca e un adevarat luptator .

  3. #33
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Tu te-ai atasat de ei si tii cu tot dinadinsul sa-i chinui. Daca toti iti spun ca nu sunt compatibili tu spui ca sunt veseli...ai vorbit cu ei si ti-ai spus asta? Tii mai multi scalari si mai multi tetrazoni intr-un bazin care eu zic ca nu depasteste 20 litri. Ai sa zici ca "oricum sunt mici"...da nici nu vrei sa-i lasi sa creasca.
    Am vazut scoici in bazinul tau...unde pe forum ai vazut ca se recomanda folosirea scoicilor in acvariul de apa dulce? Iti fac apa dura prin eliminarea calciului din colcilii.
    Au foarte mare dreptate colegii...care mai este scopul intrebarilor daca orice raspuns al nostru tu il demontezi cu incapatanarea de a gasi o justificare la greselile care le faci si de a le continua.
    "Pietrisul" al de unde l-ai luat? Pe forum scrie de pietris "bob de orez", care e cel ami recomandat pentru acvariu cu conditia sa fie inert in apa.
    Sloganul in cazut acesta nu ar trebui sa fie "m-am atasat de ei si nu pot sa-i dau" ci "m-am atasat de ei si vreau sa moara la mine".

  4. #34
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    poze recente
    Attached Images Attached Images

  5. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    Dupa o perioada de repaus acvaristic m-am decis sa reincep cu un mic acvariu pe care l-am facut impreuna cu copiii mei. intre timp au aparut si puiutii de guppy
    Am pus si clipurile cu realizarea acvariului dar si cu puii de guppy.
    https://www.youtube.com/watch?v=rdVrmjYuyL0&t=35s
    https://www.youtube.com/watch?v=cNsAz2sIbnI&t=90s

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •