Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: un salut tuturor acvaristilor!!!

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes

    un salut tuturor acvaristilor!!!

    va salut! sunt nou intrat in lumea acvaristica si vroiam sa cer si eu cateva sfaturi,pareri....nici nu am inceput bine cu acvariul si au aparut problemele.toti pestii din acavriu sunt luati din piata obor si unii dintre ei au niste pete pe inotatoare,ca un fel de ciuperca iar pe corp niste puncte albe mici.punctele albe le-am combatut cu verde de malachit dar petele acelea albe nu am reusit sa le fac sa dispara.am un acvariu de 112 litri echipat cu strictul necesar( incalzitor de 50w,doua filtre de apa,vibrator de aer sau cum i se zice...plante,nisip,pietre si binenteles ,pesti).precizez ca am pus in apa si 5 linguri de sare iodatape care mai intai am diluat-o intr-un borcan cu apa calda.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    poate ne spui si ce pesti? - te intreb asta legat de sarea adaugata

    punctele albe mici se poate presupune ca sunt/au fost gris... se combate in mare parte alatuir de chimicale si cu temperatura ridicata... ceea ce e relativ greu cu un incalzitor de 50W la 112l... nu imposibil dar greut...

    petele de pe inotatoare... albe? pufoase? cum sunt... mai multe detalii... poze chiar...

    cand i-ai bagat in acvariu le-ai facut acomodarea? cum?

    ai luat de la un singur crescator sau de la mai multi? toti pestii prezinta simptomele? presupun ca nu ai un acvariu de carantina?

    filtrele alea de apa... mai exact ce si cum sunt? pompe de apa? sper ca nu...

    daca ai sa citesti cu atentie pe forum ai sa inveti ca "vibratorul de aer" nu este necesar daca filtrul il aranjezi in asa fel incat sa valureasca suprafata apei...
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    ca specii de pesti pot spune ca am facut o harababura .am 2 carasi telescopici,4 carasi aurii,unul cap de leu(sper ca i-am zis bine),7 guppy(3 masculi si 4 femele),4 xypho,4 molly( 2 negrii si 2 molly balon),5 sanitari,2 platy,2 scalari,2 tetrazona,5 zebre,3 neoni,si 3 din aceeai care se lipesc de acvariu(nu stiu cum le zice),am avut 4 dar unul a murit azi dimineata ,si era destul de mare.aseara le-am pus sare in apa.cred ca am facut alegere gresita cu scalarii si tetrazona....

  4. #4
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    deci stii singur unde-i buba... temperatura... nu prea merge crescuta ca iti omori singur cei 7? carasi...

    alege rapid, acum daca poti ce vrei sa tii in acvariul ala...

    2 carasi (1/50L)? cei 2 scalari? (1/50l)

    tetrazonele, neonii, zebrele sunt pesti de card, cam 6 minim...

    sanitarii? ce sanitari? corydorasi? daca da, scoate-i urgent, mor din cauza sarii...

    ancistrusi se numesc cei ce se lipesc de geam

    viviparii, cred ca deja stii ritmul lor de imultire gandeste-te daca asta vrei

    tetrazonele in numar mic sunt agresive, de obicei cand se formeaza card se mai linistesc, dar nimic nu garanteaza ca nu se dau la cozile carasilor, guppylor...)

    scalarii n-au nici un Dumnezeu, de regula se iau mai multi, se alege perechea si se ramane cu aceea... dar numai aia!

    inca nu ne-ai lamurit cu "ciuperca" si nici cu filtrele...
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    simpyomul ciupercilor este ca le mananca inotatoarele iar filtrele sunt cele care se introduc in acvariu si filtreaza apa din acvariu,au un filtru sub pompa.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    temperatura in acvariu este de 26 de grade iar cand am luat carasii i-am intrebat pe cei din piata daca ii afecteaza temperatura mare(peste 24 de grade) si mi-au spus ca traiesc si la 32 de grade.o sa fac niste poze cu acvariu sa le pun aici.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    vanzatori? pai normal ca merg carasii si la 31... si la 300.. in cuptor...

    poze cu ciuperca pestilor erau utile... nu cu acvariul in general... acolo eu cel putin am reusit sa mi-l imaginez (nu am vrut sa fiu rea ) doar realista
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    am incercat sa pun poze cu pestii bolnavi si cu acvariul dar nu am reusit.[/img]

  9. #9
    High member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti - Lacul Morii
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim, iar oamenii nu mai au timp sa imblanzeasca nimic. Cumpara lucruri facute de-a gata... insa cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. (Antoine de Saint-Exupery)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    multumesc pentru ajutor cu pozele .


Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •