Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42

Thread: Problema la acvariu marin

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    POZE

    salut!

    Am primit astazi lampa de la georgian, am montat-o, vine bine. Am facut pozele inainte de a monta lampa asa ca veti vedea lampa veche. Daca aveti idee ce e cu alga si cum se poate inlatura, va rog sa imi spuneti.




  2. #22
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes

    Re: POZE

    E cumva acvariul de la Skoda?Parca am vazut la acvariidevis pe site poze cu acvariul dupa ce l-au facut.Cum ai facut pozele asa de mici?Alga seamana cu cianobacteria(http://burtonbiology.com/newtankanda...nobacteria.JPG)..dar...mi se pare pietrificata.Nu stiu ce sa zic.Seamana si cu alga coralina... Poate niste poze cu o rezolutie mai mare..sau poate se pronunta cineva cu mai multa experienta..
    Fish Only Tank

  3. #23
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Si eu cred ca e coraline algae, si nu vad de ce sa moara vietatile din cauza ei.

    Sigur moartea vietatilor are alta cauza.

    Uite aici. Tu esti mic copil. Si uite-te ce corali are!

    @Dany> Ce l-ai ghicit cu Skoda!
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #24
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Ma mai gandesc la o chestie.La multe bazine, stratul de spartura de coral se pietrifica in timp daca nu e miscat.De obicei, coralina , din cate am vazut , nu se face pe nisip, dar, daca acesta s-a pietrificat atunci sunt sanse se apara.Nu crezi ca e posibil ca tot ceea ce a murit sa fie din cauza no2,no3,cu,etc?Cu cat ma uit mai atent mi se pare a fi coralina, dar ceeea ce ma duce in eroare e ca se gaseste pe stratul de nisip.
    Fish Only Tank

  5. #25
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Numai ca din cate vad eu nu e nisip. E spartura destul de grosiera si intr-adevar prin precipitare cred ca se poate "solidifica" daca nu e rascolit din cand in cand.
    E o ipoteza, dar nu o pot demonstra. Insa asa mi se pare.
    Si atunci coralina se intinde.... De fapt daca te uiti la link-ul de mai sus, se intinde si pe geamuri.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Da este acvariul de la Skoda. Arata beton inainte (vezi poze de pe site-ul acvariidevis.ro). La cateva luni am sesizat deteriorarea imaginii acvariului -nu ma pricepeam prea mult atunci- , dupa care au inceput sa moara: coralii, pestii, nevertebratele, si a devenit un cimitir de vis.
    E ca o mazga, se face pe pietre, pietris si cred ca s-ar dezvolta si pe geam daca nu l-as sterge. Pe partea la care nu am acces pentru a sterge se pune "alga" asta si pe geam.
    Nu cred ca no2,no3 sunt cauza mortii vietatilor. Aceasta alga se pune pe pietre, pe corali, pe tubi si impiedica dezvoltarea, cred ca le sufoca, si in plus cred ca nici pestii nu mai au cum sa se hraneasca din interiorul acvariului, ci doar cu suplimentele acelea care le dau.
    S-a crezut ca e din cauza mancarii, din cauza mizeriei generate de pesti si tot felul de alte povesti pescaresti.
    Astazi o sa pun si poze cu rezolutie ceva mai buna.
    PS: daca chiar este alga despre care vorbiti, cum o pot combate?
    danyalexa -> spuneai ca stii o firma meseriasa. Imi poti da si mie o adresa, o persoana de contact? Multumesc! Trebuie sa fac ceva ca acvariul sa arate ca inainte.

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    NU sunt povesti pescaresti..chiar e din cauza mancarii si a mizeriei generate de pesti.Cei in masura sa-ti dea o mana de ajutor sunt persoanele cu multa experienta de pe forum, care-i numeri pe degetele de la 1 mana sau g.g. si echipa de la reef.ro .Daca vor avea timpul necesar si vor accepta sa indrepte ce au gresit altii , poti sa zici ca esti norocos.In principiu ai nevoie de o filtrare si un flow mult mai bun.Daca vrei sa incepi sa indrepti singur greselile, incepe prin a te gandi la un sump cu skimmer cat mai performant(nu cu piatra de aer),pompe puternice de flow si nu foarte multa macare la pesti.Cand schimbi apa, incearca sa sifonezi toata alga din acvariu.SI revina cu niste poze de o claritate si rezolutie cat mai mare.Daca zici ca alga nu e coralina, si e ca o mazga, atunci mai mult ca sigur e ciano.Din poze parea ca e dura..
    Fish Only Tank

  8. #28
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ti-o spun sincer: imi pare rau pentru ce se intampla. Dar vei gasi solutii acolo unde zice Dany, cu siguranta.

    PS Daca e ciano e naspa...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #29
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Galati
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danyalexa
    chiar e din cauza mancarii si a mizeriei generate de pesti.
    Asta e si parerea mea - materia organica acumulata aflindu-se la inceputul problemelor intr-un acvariu marin, suspensia organica neindepartata la timp (repede, atunci cind particula solida are o dimensiune suficienta de mare pe care sa o retina filtrul mecanic si sa nu se dizolve in apa devenind ceea ce sursele bibliografice denumesc dissolved organic compound).

    Poate ca am citit putin "pe diagonala", topicul (pt care imi cer scuze daca s-a intimplat asa) sau poate formulez corect unele ipoteze ale deteriorarii acvariului: filtrare mecanica deficitara data de un debit de recirculare mic? spumare ineficienta? pompe subdimensionate de curenti care au permis acumulari organice sub obiectele de decor ?
    Odata dezechilibrul instalat, cu greu il mai restabilesti; productia continua de biomasa algala se descompune repede in apa marina, conduce indirect la nutrienti pentru alte si alte alge si te afli astfel intr-o bucla inchisa. In plus, unele alge elimina produsi toxici pt vietuitoare.
    Nevertebratele (e lucru cunoscut si ..axiomatic) sunt primele care cedeaza la excedentul parametrilor limitativi: nitrat, fosfat (substanta organica dizolvata - la baza formarii lor) sau lipsa unor microelemente. Si da, am intilnit situatii in care nitratii erau in limite tolerabile de catre pesti (dar nu si de nevertebrate) iar substanta organica dizolvata era incomensurabila sau, mai bine zis, dincolo de limita maxim admisibila; de aici pericolul potential sau real al aparaitiei bolilor.

    Inteleg ca este vorba despre un acvariu al unei firme - care poate investi intr-un acvariu performant?
    - Prima solutie ar fi schimburi substantiale si sustinute de apa marina, pt "dilutia" nutrientilor si a substantei organice; schimburi mici si frecvente in general, in cazul asta as "curati" repede apa aceea.
    - Substanta organica poate fi redusa - si mentinuta sub control mai apoi - printr-o spumare foarte eficienta; eventual cu ajutorul ozonizatorului - de preferat sa fie controlat in mod automat de un redoximetru.
    -Eventual optimizarea unei filtrari mecanice eficiente (un turnover mult marit al apei implicit - macar atit cit sa permita trecerea apei din acvariu prin filtru de 4 ori/ora) si o miscare foarte buna a apei in acvariu.
    - Exista materiale consumabile care reduc nitratii si fosfatii.
    Eu personal nu sunt interesata si prin urmare, nu cunosc metode chimice de combatere a algelor intr-un acvariu marin.

  10. #30
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dipnoi
    Asta e si parerea mea - materia organica acumulata aflindu-se la inceputul problemelor intr-un acvariu marin, suspensia organica neindepartata la timp (repede, atunci cind particula solida are o dimensiune suficienta de mare pe care sa o retina filtrul mecanic si sa nu se dizolve in apa devenind ceea ce sursele bibliografice denumesc dissolved organic compound).
    Adica DOC daca gasiti abrevierea in articole de specialitate.

    Scuze Dipnoi pentru interventie
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •