Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 42

Thread: Problema la acvariu marin

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes

    Problema la acvariu marin

    Volum acvariu: 720 l
    Pesti: 1x Zebrasoma, 1x Hepatos, 5x Domnisoare albastre,
    4x Domnisoare alb cu negru,5x Clovni (nu cred ca sunt exact
    denumirile stiintifice, dar cred ca ati inteles despre ce e vorba)
    Plante: Nu mai avem corali si nici nevertebrate, au murit din
    cauza "bolii"
    Filtrare + Oxigenare: 2x filtre externe Tetra-Tec, cu un filtru UV,
    spumator, racitor, reactor de calciu, in acvariu
    3 pompe curenti pt curenti
    Iluminare: 2 neoane Aqua medic, unul white reef si unu blue reef
    sau ceva de genul
    Decor: substrat: spartura de coral, roci: piatra marina
    Substante folosite: Magnesium, Tracemarin1, Tracemarin2,
    Tracemarin3, Calciu Marin, am si Korall Fluid dar
    momentan nu mai am pentru ce sa il folosesc.
    Parametrii apei: 26 grade C, pH: cred ca 8
    Problema: Problema la acvariu este ca la un momentdat in evolutia acvariului a inceput sa apara o "alga"(mi-a spus cineva) grena, care a inceput sa se raspandeasca prin tot acvariul si sa sufoce tot ce era viu
    (am avut cred ca 14 corali, nu mai este nici unul; 3 stelute de mare, nu mai este nici una; 2 tubi, un crevete, un arici, nu mai sunt). Acum de curand am scos toate pietrele, le-am spalat, am schimbat cam 30-40% din apa, am mai bagat piatra marina, si am inceput sa bag substantele de mai sus la interval de 3 zile, dar tot a inceput sa apara aceasta alga. Mai greu, pe suprafete mai mici, insa tot apare.
    Va rog sa ma ajutati daca puteti in aceasta problema.

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes

    Re: Problema la acvariu marin

    Niste poze cat mai clare cred ca ar fi edificatoare.Imi pare rau pentru pierderile tale;ai incercat sa cureti si canistrele?cu ce sunt umplute?Ce teste ai facut la apa..ce valori au?Ca sa gasesti rezolvarea la aceasta problema, trebuie sa stii care sunt cauzele.ne trebuie mai multe detalii.
    Fish Only Tank

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Poze pot trimite abia luni, acvariul este la munca si sunt responsabil pt el. Canistrele le-am curatat si am schimbat toate filtrele la inceputul lui ianuarie. Au mai multe straturi : carbon activ, niste bilute de plastic, mai multe, cam ce este standard intr-un astfel de filtru. Am testat nitriti, nitrati, pH, salinitate si toate au iesit ok, in limite normale. Au mai fost 2 persoane cu care am vb si au zis ca sunt filtrele, dar nu stiu exact daca voiau sa ma pacaleasca sa cumpar sau chiar voiau sa ma ajute. Am zis ca sutn ei subiectivi, aveau magazine online de produse pt acvaristica. Poze voi posta luni si iti voi spune exact ce contin canistrele.

  4. #4
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    fa o propunere patronilor sa investeasca intr-un sump pt acvariu si multa piatra vie.

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nOOkie
    Au mai multe straturi : carbon activ, niste bilute de plastic, mai multe, cam ce este standard intr-un astfel de filtru.
    Problema e ca ce este standard la un filtru canistra (proiectat pentru fresh water) nu prea se potriveste cu ce este necesar la un bazin cu apa sarata.
    Dar asta nu inseamna neaparat ca de acolo ai tu probleme cu algele.
    Ce n-am gasit eu: de cand e acvariul in functie si ce evolutie a avut? - referitor la alge.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    pt ionutlatcan : 1. ce este acela un sump?
    2. Stii cumva de unde pot cumpara un sump si piatra vie?

    pt Juwel : Acvariul este in functiune de aproximativ 1 an, alga aceasta grena a aparut dupa vreo 6-7 luni de functionare. Daca nu curat pietrele intr-o luna acopera tot ce e in acvariu alga asta.
    Evolutia lui cred ca a fost normala, s-au facut pietrele verzi, pe urma maronii, negre, au inceput sa se mai inverzeasca pe ici pe colo, foarte putin mov, si grenaul generat de alga. Acum dupa o luna, de cand am scos toate pietrele din el, le-am curatat, pe unele le-am aruncat si am mai bagat cateva pietre vii, tot se face alga asta grena. Chestia interesanta parca a trecut prin toate etapele ca si la inceput, dar mai repede. Probabil pentru ca am bagat substante din 3 in 3 zile.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Eu as fi fost curios sa aflu niste valori mai exacte pentru nitrati si fosfati, dar daca zici ca sunt in limitele normale, ok... Filtrele tip canistra sunt fabrica de nitrati si impiedica piatra vie sa faca denitrificarea asa cum trebuie (dar asta se poate compensa prin schimburi mai dese de apa, nu stiu in cazul tau cat de des si in ce cantitate faci schimburile). La acvarii marine deobicei se folosesc pentru filtrare sump-uri sau refugii. Un refugiu arata cam asa:
    http://www.melevsreef.com/allmysumps.html
    (cu mentiunea ca in compartimentul din dreapta unde intra apa se pune deobicei skimmerul). Sau: http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=17646#155363
    Sump-ul este asemanator doar ca nu are acel compartiment din mijloc (compartiment in care se poate tine un deep sand bed sau macroalge - si care la fel ca si piatra vie ajuta la diminuarea nitratilor).
    Si inca ceva... pentru prepararea apei marine folosesti o instalatie de osmoza sau apa de la robinet? Ce model de skimmer ai? Ce cantitate de piatra vie ai pus? Cati W au acele neoane? Am impresia ca ai mult prea putina lumina pentru a tine corali. Daca sunt T5-uri de 145cm inseamna ca au 80W fiecare, iar daca inaltimea acvariului e de 50cm sunt insuficiente. Dar la un acvariu de 720l sigur ai vreo 60-70cm inaltime, fara lampi metal halide nu scapi (daca vrei corali).

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Sorin
    Filtrele tip canistra sunt fabrica de nitrati si impiedica piatra vie sa faca denitrificarea asa cum trebuie (dar asta se poate compensa prin schimburi mai dese de apa, nu stiu in cazul tau cat de des si in ce cantitate faci schimburile). La acvarii marine deobicei se folosesc pentru filtrare sump-uri sau refugii.
    @nOOkie> Acum intelegi ce am vrut sa zic cu filtrele canistra? Numai ca eu am fost mai delicat... Sorin ti-a spus-o ca atare.
    Ca o addenda: se pot folosi canistrele daca simti nevoia de filtrare mecanica FARA MEDIILE BIO. Numai floss si bureti pentru filtrare mecanica pe care ii speli saptamanal ca sa nu ajunga materia organica retinuta in filtru sa se transforme in substante chimice nocive. Toate astea + un skimmer performant.

    PS In rest, nu vreau polemici pe tema asta. Fiecare face la urma urmei cum doreste sau crede de cuviinta. Toate cele bune.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    18
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri.

    Daca skimmer inseamna spumator, am un model mai simplu zic eu, are o piatra de aer in partea de jos si cred ca pur si simplu impinge mizeria sus intr-un "borcanel" pe care il spal cand se umple. L-am cumparat odata cu acvariul, care a fost proiectat si executat de firma "acvarii de vis".
    Apa este de la osmoza.
    Piatra vie am avut initial vreo 40kg, si acum o luna cred ca am mai bagat 15-20kg.
    Neoanele sunt Aqua Medic de 54W. Sunt T5 de vreo 120 cm. Inaltimea acvariului este de 80cm.
    Dimensiunile acvariului: L=150cm, l=60cm, h=80cm.

    Schimburile de apa se fac la aprox o luna si in cantitati de cca. 40litri.
    Acum o luna am schimbat cam 150 litri.

    Cred ca pentru inceput o sa cumpar niste lampi metal halide. Aveti idee de unde pot cumpara si eu aceste lampi ceva mai ieftin?

  10. #10
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    La volum de 720l, un schimb de apa de 40l este foarte putin, sincer nu stiu cum de arata testele de apa ok. Ai testat fosfatii?
    Eu fac schimburi de 10% saptamanal.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •