Results 1 to 9 of 9

Thread: Tunze Reefpack 500

  1. #1
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes

    Tunze Reefpack 500

    Nu stiu daca cineva de pe forum poseda acest kit http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C..._tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter007 sau alt skimmer si filtru de la Tunze dar in ciuda pretului tind sa achizitionez acest produs. Daca cineva imi poate oferi ceva informatii privind functionarea lui ar fi ok. Din ce am mai citit pe alte forumuri este o solutie excelenta pentru un acvariu de recif, fara corali duri sau alte vietati foarte pretentioase.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Nu cred sa aiba pe la noi cineva asa ceva...
    La subiect: nu are cum sa fie rau, tinand cont ca e Tunze. Daca ti-l permiti, ia-l!
    Dar gandeste-te ca de banii aia iei mai multe, poate chiar skimmer si lampa!
    (nu ai zis pentru ce bazin adica marimea, cati ocupanti... conteaza)

  3. #3
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Avand in vedere ca bazinul o sa aiba maxim 150-170 litri, ca skimmerul acestui kit duce bazine de la 200 la 500 de litri, ca are si sistemul de refill al apei evaporate, filtru mecanic, cred ca este o solutie bunicica...chiar daca e cam scumpa. Vreo 150 de euro costa doar osmolatorul din acest kit. Sunt insa curios cum functioneaza, daca sunt anumite probleme, reglaje atipice, orice ce nu este scris in cartea tehnica.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Mai Ionut, noi suntem asa, abia coborati din copaci... Cred ca multa lume a ales sa cumpere unul din cele mai ieftine skimmere pentru bazinul respectiv. E o componenta esentiala, dar din nefericire este destul de scumpa, si pe langa asta mai trebuie o gramada...
    Uita-te pe la baietii din afara, mai gasesti review-uri.

    Inca o data: firma stiu ca este printre cei mai buni producatori de aparatura in domeniu (discutam cu cineva si imi zicea ca este Mercedesul in domeniu... daca se poate comparatia asta.) Nu cred sa ai probleme de setari... Oricum, intrebam, studiem, te rezolvam
    Si eu sunt curioasa cum functioneaza, adica daca isi merita caruta de bani...

  5. #5
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    nu am vrut sa spun niciodata ca ar fi cineva coborat din vreun cires....
    astazi am intrat pe sait la Tunze si am vazut ca pe Romania este un reprezentant. Am sunat acolo si oamenii incearca sa ma convinga ca Aqua-Medic e mai ieftin si la fel de bun ca Tunze. Ideea este ca nu au venit decat cu argumentul ca Tunze are intr-adevar skimmere adevarate dar pe segmentul filtrarii mecanice stau prost. Nu am fost convins de treaba asta. Din acest motiv sper sa gasesc pe cineva care sa detina echipamente Tunze....

  6. #6
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    [quote="ionutlatcan"]nu am vrut sa spun niciodata ca ar fi cineva coborat din vreun cires....
    quote]
    ..Nu. Eu am zis - despre mine cel putin Abia acum "invatam" despre protein skimmere si filtrarea pentru apa sarata.
    Ce ar putea sa nu fie OK la filtrarea mecanica?
    In sfarsit, si eu m-am gandit la Marin 500 ca alternativa la Reefpack 500, dar nu am idee cat este diferenta de bani...

    Numai eu imi dau cu parerea??

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa-l intrebi pe GG. Da-i un PM. O sa ai un sfat competent cu siguranta.
    Si citeste aici niste pareri.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    ha,
    pretul e cam acelasi la amandoua marin 500 si reef 500. diferentele sunt ca unul(aq-m) are Nitratereductor si altul are osmolator, pompa mai puternica la tunze 1600l/h. Parerea mea: fa-ti un sump sub acvariu si o sa fie mai ieftin, mai eficient si poti sa adaugi cand vrei ce vrei si cum vrei. Si-n plus ca si design arata mult mai bine acvariu fara nici un accesoriu in el.
    Iti poti lua un spumator bun si o pompa de recirculare sanatoasa si restul le construiesti usor cu sticla si silicon. Bureti si bio-balls pentru filtrare gasesti peste tot. Scheme de DIY ale sump-ului colcaie pe net. Iti recomand pentru toate accesoriile si tot ce vrei legat de acvarii marine sa tragi o fuga pana la bucuresti zona vatra luminoasa magazinul reef.ro. Au acolo tot ce-ti trebuie. Eventual poti vorbi cu baietii de acolo daca ti-e lene sa ti-o faci singur sa-ti faca ei un sump si sa-ti dea toate accesoriile necesare conectarii la acvariu(flanse, tubulatura etc.). adik GG de aici de pe forum se ocupa de magazinul respectiv.

  9. #9
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Avand in vedere ca voi face un ALl in One nu ma pot gandi la sump. Spatiul nu imi permite sa mai pun si sump pe langa chiller, rezervor apa RO, etc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •