Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 50

Thread: Zeolitul impotriva algelor?

  1. #21
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    643
    Post (Dis)Likes
    lumina este factor favorabil, odata declasat procesul, poate sa favorize algele
    lumina ca simplu factor NU este factor declansator
    lumina putina este indirect factor declansator, limitand dezvoltarea plantelor si implicit consumul de nitrati, pe care cine crede-ti ca ii consuma?

    algele, se bucura de conditiile de viata de care se bucura plantele, singura deosebire, din pacate negativa este ca algele sunt mult mai rezistente si suferitoare.
    in functie de specie sunt alge care abia asteapta nitratii, si alge care la no3=0 sunt cele mai fericite.

    cam asta tot zic colegii mai sus.

  2. #22
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nick-tmuseru
    cresterea sau scaderea duritatii nu cred ca ajuta/afecteaza cu ceva cresterea algelor.
    FALS

    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79
    e gresita ideea ca daca folositi zeolit (ca sa nu existe nitrati si fosfati) si stingeti lumina nu o sa aveti alge ....
    ADEVARAT

    Un acvariu functioneaza dupa legiile unui ecosistem, puneti in iel cantitatea si calitatea corecta de "ingrediente" si are sa functioneze conform asteptarilor, neglijati unul, si accentuez ; este suficient un singur "ingredient", ca sistemul sa produca in cascada efecte nedorite la celelalte componente.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  3. #23
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    643
    Post (Dis)Likes
    e posibil cand scade aciditatea, creste duritatea, scade co2, plantele o duc prost, indirect algele o duc bine dar direct tot nu cred ca influenteaza algele.

    black-out e bun pentru apa verde, ca solutie de criza pentru alte alge, dar dupa blackout daca nu eliminam cauza/cauzele mai cu seama, poate devenii chiar mai rau, pana isi revin plantele, isi revin mai repede algele.

  4. #24
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Este irelevant cat de "directa" sau indirecta este acctiunea care duce la aparitia algelor atata timp cat se petrece. Asta una la mana, doi; fluctuatiile in concentratia de bicarbonati de calciu poate duce la precipitarea calciului in aceste conditii apar alge cum sunt de exemplu BBA-ul, iata o acctiune cat se poate de "directa", pe linga asta cantitatea de calciu si magneziu masurata generic drept GH influenteaza cat se poate de direct dezvoltarea plantelor si a algelor caci acestea consuma calciu si magneziu si ca orice nutrient poate face bine in cantitatiile corecte dar poate face rau atunci cand este fie prea mult fie prea putin.
    In ce priveste partea "indirecta" exemplele sunt nenumarate, pe unul l-ai mentionat chiar daca putin cam ametit si incomplet dar intr-adevar influenteaza pH-ul, mai influenteaza si CO2-ul dar nu asa cum spui tu; asta este alta discutie.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  5. #25
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by snakefishmike
    In acvaristica zeolitul este indicat si folosit doar in acvaristica marina . Mai departe ...
    daca ne luam dupa traducerea din articolul respectiv...nu ai dreptate...
    "Saturated resins can usually be recharged in a salt-water solution. Because of this, they are basically useless in salt-water tanks."
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  6. #26
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Realy ?
    intreaba-i pe cei care cresc corali ce parere au , sau mai bine spus ce folosesc

  7. #27
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Vorbiti de doua proprietati complet diferite ale zeolitului:
    1. cel de mediu absorbant (se poate face o paralela cu carbunele activ)care este folosit exact la ce spunea colegul ce a deschis topicul, adica sa extraga din apa amoniu, nitrati etc. Ca si carbunele activ dupa o perioada materialul se satureaza si nu mai are efect. Se regenereaza in solutie de sare 5%. Se face intr-un vas separat deoarece se elibereaza in apa substante nocive.
    Deci aceasta calitate nu poate fi exploatat la acvariile marine. Pentru ca materialul nu retine substantele nocive fiind mereu intr-un proces de regenerare (curatare).
    2. cel de mediu propice pentru bacteriile denitrificatoare. De aceea se foloseste in sump sau reactor pentru denitrificare (filtru biologic).

    Concluzie: pentru fresh water se poate folosi si 1 si 2.
    Pentru salt water numai 2.

    Asa ca n-am ce va face: amandoi aveti dreptate. Numai ca vorbiti impreuna dar va intelegeti separat
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #28
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Iata definitia stiintifica:

    ZEOL'IT, zeoliţi, s.m. Grup de minerale care reprezintă alumosilicaţi naturali, hidrataţi de calciu, sodiu, potasiu, bariu si stronţiu, uneori magneziu, mangan etc., având proprietatea de a-si pierde treptat apa prin încălzire, fapt pentru care este utilizat la dedurizarea apei. [Pr.: ze-o-] - Din fr. z'eolit(h)e.
    Sursă : DEX'98 (21776) - valeriu

    dedurizeaza=scade duritatea

    "Zeoliţii şi-au găsit cea mai largă aplicaţie în purificarea apelor reziduale. La noi s-au făcut asemenea experimente în ultimii ani, în cadrul cărora s-au folosit tufuri vulcanice de la Mirsid ca coagulant al diferitelor tipuri de apă, pentru a contribui la eliminarea compuşilor poluanţi şi microorganismelor. S-a comparat efectul coagulantului clasic, sulfatul de aluminiu, cu cel al unui complex coagulant anorganic pe bază de zeoliţi la epurarea apelor de suprafaţă ale râului Bega.

    De asemenea, tuful zeolitic a fost utilizat şi ca fază filtrantă la purificarea apei potabile, în experimente comparative faţă de cele utilizând filtre pe bază de nisip cuarţos. Rezultatele obţinute au fost încurajatoare - s-a constatat că în cazul utilizării zeoliţilor s-a redus considerabil încărcătura organică a apelor de suprafaţă, iar duritatea apei potabile a scăzut cu aproape 85%." - citat dintr-un articol de pe internet.

    Iata doua linkuri utile:
    http://www.zeoponix.com/zeolite.htm
    http://brzzeolite.com/AlgaeEater.aspx

    Din a doua saptamana de viata a bazinului meu au inceput sa se dezvolte algele. Au fost momente in care au acaparat absolut tot in bazin.
    Intr-un episod am folosit H2O2 100ml/l . Ca rezultat, mi-au murit aproape toti crevetii si plante ca valisneria, heteranthera, micrantheum si-au pierdut cam toate frunzele (au putrezit) (le foloseam pentru a incerca sa controlez algele). Algele o duceau in continuare foarte bine.
    Ulterior am setat lumina la 7 ore pe zi. Dupa cateva zile am adaugat zeolit in filtru. Dupa inca 2 zile deja se vedeau semne clare ca algele incep sa dea inapoi. Acum...dupa 5 zile de cand am adaugat zeolit, majoritatea plantelor s-au curatat complet de alge (mai sunt putine prin Hemianthus Cuba).

    In concluzie, am folosit concomitent reducerea timpului de iluminare, schimburi de apa o data la 2-3 zile cam 20%, Zeolit in filtru. Nu am redus nr. de mese pentru pesti sau aditia de CO2. Am folosit doze normale pentru fertilizare (ferropol, ferropol 24, Easy Carbo)
    Nu zic ca este o reteta care se poate adapta in toate cazurile, dar la mine am functionat de minune. Si din toate articolele pe care le-am citit tot ce se spune despre zeolit e pozitiv. Voi folosi in filtru timp de o luna, apoi il voi inlocui cu o oua cantitate iar cel vechi il voi pune la regenerat intr-o solutie cu sare.
    Voi incerca ca in masura in care am timp sa fac si ceva teste.

    Prin acest post doresc doar sa impartasesc experienta pe care am avut-o cu acest bazin. Nu sustin ca daca se va proceda in acest fel se vor rezolva problemele legate de alge. Complexitatea acestui aspect face ca atunci cand avem rezultate si satifcatia sa fie pe masura efortului.

  9. #29
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Era cazul Caline sa prezinti definitia zeolitului. Se vorbeste in postul acesta de doua lucruri diferite. 1 Zeolit si 2.... ceva care in engleza e resin...adica o rasina. Sintetica banuiesc. Probabil o rasina care absoarbe nitratii si fosfatii din acvariu. Este asa ceva, se mai si regenereaza cu apa sarata- 300g/3 litri de apa. Nu prea cred sa functioneze in acvariile marine, sau cel putin nu am cunostinta de asa ceva. Sau cunostintele mele de chimie-recunosc, medii ,nu m-au dus asa de departe. Am folosit ambele variante de-a lungul timpului. Folosesc si astazi zeolitul in filtrele externe.
    Rasinile schimbatoare de ioni nu sunt -pentru mine cel putin- solutia ideala de a elimina nitratii si fosfatii din acvariu cu toate ca e mai simplu sa pui "ceva" in filtru decat sa cari galeti cu apa. Conform celor mai simple legi chimice se stie ca pentru a elimina ceva printr-o reactie (de substituire???) trebuie sa compensezi cu altceva. Probabil in cazul acestor rasini e vorba de cloruri care se elimina odata cu absorbtia nitratilor. Nu stiu in ce masura acest lucru produce sau nu schimbari majore in acvariu, dar parca nu am chef sa incerc metoda pe termen lung....

  10. #30
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am gasit aceasta afirmatie peste tot, si inclin sa cred ca e reala (eu nu folosesc zeolit la nici un acvariu):

    "Zeolite and Salt
    Zeolite is often used in aquariums to remove ammonium/ammonia from solution. When salt is added to the aquarium it prevents the mineral from removing the ammonium/ammonia. Therefore zeolite is only effective in freshwater. Zeolite can be recharged by soaking it in saltwater. When soaked in saltwater it exchanges the ammonium/ammonia with salt."


    Sursa (una din ele) aici.

    In alta ordine de idei, Wiki zice ca "a se folosi cu prudenta in acvariile cu corali" deoarece zeolitul este un foarte bun absorbant pentru Ca.
    "Zeolite is an effective ammonia filter, but must be used with some care, especially with delicate tropical corals that are sensitive to water chemistry and temperature"
    si
    "However, due to the high affinity of some zeolites for calcium, they may be less effective in hard water and may deplete calcium. "
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •