Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 50 of 50

Thread: Zeolitul impotriva algelor?

  1. #41
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Zeolitul din linkul lui @Juwel este special modificat chimic pentru a retine fosfatii. De aceea se poate folosi si in acvarii marine doar pana la saturarea lor, apoi trebuiesc eliminati. De fapt acelasi lucru e valabil si pentru bazinele de apa dulce.
    Proprietati lui chimice permit obtinerea unor structuri noi in clusterele (porii) sale. Dar e complicat procesul (si de inteles si de explicat).
    Si pentru ca am fost intrebat si am omis sa raspund referitor la produsul pe care l-am folosit: Gardena aquamotion se numeste. Este intr-o galetusa de culoare alba de 1 litru. Este specificat pe Capac zeolit si are un indicativ V (vital).
    Vad ca au si site, dar sincer va spun pretul e mult mai mare aici decat in Practiker: http://www.gardena.ro/?query=catalog...d_product=7514

    In practiker e undeva la 14 RON, exact acelasi produs.

  2. #42
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes

    off, off (topic)

    Quote Originally Posted by Calin
    . Oricum, m-am intaratat citind un articol cum ca la Cluj se extrage in cantitati uriase si se exporta zeci de tone in europa, pe cand la noi nu exista cerere pentru asa ceva. Europenii astia in schimb vad ca-l folosesc si la filtrele de apartament...ce "fraieri".
    Bag mîna în foc că zeolitul de la Gardena, e de fapt din acela extras de la Cluj...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  3. #43
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Adik exportat, ambalat si reimportat...buna treaba

  4. #44
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Pai nu e firma romaneasca Gardena?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #45
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Pe recipientul cu zeolit scrie ca este ambalat in Polonia.

  6. #46
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    272
    Post (Dis)Likes

    sal

    off topic - ieri am luat zeolit din praktiker, iar din hornbach de la acvaristica un saculet de pus carbunele in el, am bagat zeolitul (cca jumatate de saculet sa se poata intinde in filtru), in saculet, saculetul in filtru extern, (EHEIM 2226), si acum asteptam, de aseara pana azi de dimineata momentan nimic .. mentionez ca am pe un Anubias niste BBA cred.
    I believe that forgiving the enemy is GOD's function....My job is simply to arange the meeting.....

    Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you’re still retarded.....

  7. #47
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    643
    Post (Dis)Likes
    astepti sa dispara algele in 24ore?
    ai teste? daca faci teste poti vedea rezultate rapide, daca nu, sa nu te astepti ca gata, cum apare zeolitul in schema, fug algele ca de tamaie.

  8. #48
    Base member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    314
    Post (Dis)Likes
    dupa ce am bagat zeolith in filtru staghorn ale mele au disparut cam intr-o saptamana. mai intai s-au decolorat si dupa aceea au avut grija de ele armata de pomaceea si grupa de ancistrusi.

  9. #49
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by adrian_s
    mentionez ca am pe un Anubias niste BBA cred.
    Ar fi prea simplu sa dispara BBA cu zheolit in filtru... din pacate.
    Nu vreau sa te descurajez... dar cine stie, poate ai noroc macar sa nu se mai raspandeasca.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #50
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    604
    Post (Dis)Likes
    Da...un detaliu foarte important...tot staghorn aveam si eu .

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •