Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Construire acvariu

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    Construire acvariu

    Deoarece nu am gasit sa cumpar un acvariucudimensiunile dorite de mine,m-am gandit sa imi fac eu unul,dar am cam multe neclaritati.
    Acvariul va fi de 120L/30l/40h, sau 120L/30l/50h.
    Intrebarile mele ar fi:
    -ce sticla ar trebui sa folosesc?Mentionez ca nu vreau sa dorm cu griji,mai ales ca mi s-a mai spart un acvariu,asa ca doresc sa fie mai solid.
    -exista neoane aquarelle si Philips master 865 de 36w?


    Deocamdata cam atat,o sa mai pun intrebari pe parcurs.
    BLA.... BLa... Bla ..bla.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    sulina
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes

    salut

    salut gold.fish dupa parerea mea latimea de 30 este cam mica ,eu am o latime de 50 si tot nu pare foarte lat ,cind il vei umple va arata cam ingust. cit despre geam cred ca minim de 8mm

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Constanta
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes

    salut

    salut,
    cred ca site-ul de mai jos te poate ajuta:


    http://www.theaquatools.com/

    spor,
    ,,Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.''

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    Re: salut

    Quote Originally Posted by teoSL
    salut gold.fish dupa parerea mea latimea de 30 este cam mica ,eu am o latime de 50 si tot nu pare foarte lat ,cind il vei umple va arata cam ingust. cit despre geam cred ca minim de 8mm
    Din pacate spatiul nu imi permite sa maresc latimea,iar ca inaltime chiar nu stiu:40 sau 50?Eu ma gandeam la 40 cm deoarece lumina ma sperie cel mai rau.Mereu am avut probleme cu ea,iar acum am un acvariu 56/30/40 la care am un aquarelle de 18 si un master 830 tot de 18w si vad ca plantelor le merge perfect iar pestii au un colorid frumos.Din aceasta cauza ma gandesc ca daca fac inaltimea de 40 va fi cam la fel ca la acvariul cel mai mic.Voi pune aceleasi neoane numai ca de 36w iar plantelor ar trebui sa le mearga bine.Daca acvariul va avea 50 cm ma gandeasc ca poate nu ajunge lumina pana la fundul acvaiului si voi avea din nou probleme cu aceasta.
    BLA.... BLa... Bla ..bla.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    sulina
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes

    construire

    asta depinde si de speciile de pesti pe care vrei sa le cresti.daca sint scalari sau discusi atunci inaltimea trebuie sa fie mai mare. o intrebare -ce lungime vor avea tuburile la noul bazin ?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    Re: construire

    Nu am nevoie de inaltime asa mare deoarece o sa cresc vivipari,eu il faceam mai inalt doar pentru a fi volumul acvariului mai mare,nu pentru pesti,iar tuburile vor fi de 120 cm
    BLA.... BLa... Bla ..bla.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    sulina
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes

    bazin

    daca tuburile au 120cm atunci nu ar fi bine daca bazinul ar fi putin mai lung ?pentru o mai usoara instalare a tuburilor in capac

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

    Re: bazin

    Pai nu am sa ii fac capac,suportul de neoane va sta pe acvariu.
    BLA.... BLa... Bla ..bla.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    PLOIESTI
    Posts
    809
    Post (Dis)Likes
    la 120 sticla de 8 cu multe intaritursau de 10 cu trei intarituri
    daca faci rost de sticla si ai nevoie de ajutor la lipire ma ofer voluntar sa dau o mina de ajutor
    scalari de la tine sunt bine sanatosi iar jandarmii i-am donat la acvariul de la iorga
    ex KILL
    Inteligenta ma urmareste…..dar eu sunt mai rapid !

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by mmaxalb
    la 120 sticla de 8 cu multe intaritursau de 10 cu trei intarituri
    daca faci rost de sticla si ai nevoie de ajutor la lipire ma ofer voluntar sa dau o mina de ajutor
    scalari de la tine sunt bine sanatosi iar jandarmii i-am donat la acvariul de la iorga
    Mersi mult pentru oferta ta de a ma ajuta,dar ca sa nu ma complic cu lipirea acvariului mi-l va lipi geamgiul de unde cumpar sticla.Deocamdata astept sa vand unul din acvarii, dupa ma apuc de acesta.
    BLA.... BLa... Bla ..bla.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •