Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 78

Thread: Jungle...just jungle...

  1. #1
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes

    Jungle...just jungle...

    M-am apucat de acvaristica in vara lui 2008 cand mi-am facut primul acvariu de 95L, bineinteles ca nu am ciclat acvariul, nu am lasat apa la declorinat, am pus pietris de 0.5-1.5 cm, plantele nu erau aranjate, dadeam la pesti de 4-5 ori pe zi...dar am recuperat..

    Am inceput cu acvariul mentionat, un filtru de 400l/h, incalzitor si doua neoane de 6W...
    Asa arata la inceput:


    Apoi a urmat o reamenajare si am schimbat substratul cu nisip mai fin si peste el pietris.
    Acvariul arata asa:


    Dupa aceasta am citit despre fertilizanti si bagam 5ml de vitaflora saptamanal, apoi am schimbat neoanele cu 2x18W philips, aceste doua si durata iluminarii de 15-16 ore au dus la aparitia de staghorn algae de care am scapat nemaifertilizand si scurtand durata iluminarii.

    Citisem depre bomba de co2 si trebuia sa-mi fac si eu, asa ca am strans materiale si am facut-o, am pus pe post de difuzor filtru de tigara, bomba arata asa:


    Fertilizant special pentru plante de acvariu am folosit Sera Florena pentru o perioada, dar acum nu mai am.
    Schimburi de apa nu fac saptamanal, doar la vreo doua-trei dar adaug TetraAqua EasyBalance....

    In rest plantele si pestii sunt cei din semnatura...

    Si in sfarsit, acvariul arata asa, poza de acum 5 minute:



    Sfaturile si criticile sunt binevenite...

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes

    Alte povesti...

    La inceput nivelul apei era la 8 centimetri de margine, ziceam eu ca le ajunge la pesti atata apa, acum este la 3-5mm de marginea superioara, asa ca si daca nu veti baga atata apa la inceput, tot acolo veti ajunge...
    dupa ce am plantat acvariul, am vazut bombe cu co2...ma miram si eu si ziceam ca ce sa fac eu cu asa ceva? doar nu respira pestii...cu fertilizantii la fel, la ce le trebuie ca doar fac mizerie pestii...
    cand aveam 12 W la cei 95L, nici nu-mi treacea prin cap sa le schimb ca mi se parea destula lumina, dupa ce am citit si am vazut diferenta dintre cele de 12w si cele de 36w m-am speriat ca ziceam ca e prea multa lumina, acum vreau sa mai adaug...deci cititi tot inainte sa va apucati de treaba...nu faceti prostii pe parcurs...

  3. #3
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Update:

    Am adus plante noi si anume: rotala rotundifolia, valisneria gigantea, hydrocotyle leucephala, ludwigia glandulosa, marsilea hirsuta, lileopsis brasilensis, heternathera zosterifolia...si lucky bamboo...
    Poza:

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Pentru cineva care s-a apucat de 6 luni de acest hobby, eu zic ca te descurci foarte bine .
    Si acum gata cu laudele, sa trecem la critici:
    - fa un efort si schimba 25% dinapa saptamanal .. o sa fie o imbunatatire vizibila a conditiilor din acvariu. Nu mai baga chimicale care promit multe si nu fac mare lucru.
    - la volumul asta de apa filtrul ala pe care il ai e minuscul. Pune unul mai mare, de preferat unul extern (un tetratec ex700 cred ca s-ar preta super la tine).
    - merge rupta putin monotonia verdelui .. incearca sa pui o buturuga care sa iasa in evidenta porin marime/forma si care sa aduca putina culoare non-verde. In mod normal as fi recomandat sa pui ceva plante rosii dar la tine lumina este prea mica pentru a creste plante rosii (acestea vor deveni verzi).
    - mareste lumina (adauga inca 2 neoane de 18W. adica un total de 72W)
    - incearca sa volosesti o linie de fertilizare cu micro si macro. Aditia zilnica de fier face minuni intr-un acvariu cu plante.

    SUcces in continuare.
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  5. #5
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes

    da....

    -apa o sa incerc sa o schimb saptamanal, are deja cam multe particule de alea mici...
    -stiu, filtrul este extrem de naspa pentru ce am eu acolo, chiar pentru un ex700 strang bani si-l bat pe tata la cap...
    -ai dreptate cu verdele, dar mie asa imi place, oricum luwigia glandulosa deja s-a inverzit la varfuri
    -azi am cumparat un philips CLD 865 de 20W cu care sa suplimentez...ceva pareri despre el?
    -cu fertilizanti nu stiu...nu inca...nu prea am de unde cumpara...

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ilfov - PRC
    Posts
    629
    Post (Dis)Likes

    Re: da....

    Quote Originally Posted by bogdan94
    -cu fertilizanti nu stiu...nu inca...nu prea am de unde cumpara...
    http://www.zooplus.ro/ si mai sunt...

  7. #7
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    de acolo am cumparat doar echipamente, sa stii ca o sa ma interesez si de fertilizanti, dar la urmatoarea comanda...

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    As avea o nedumerire:
    Mi se pare ca am vazut undeva scris( nu sunt sigur) ca daca ai schimb de apa la picatura nu mai trebuie sa fertilizezi, deci daca eu as schimba 5L de apa zilnic ar insemna ca nu mai am nevoie de fetilizant?

    Daca am gresit va rog sa-mi spuneti....

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Ai citit tu ceva ceva ...
    Intrebarea e: ce contine apa aia pe care o pui ? Ca daca schimbi la picatura cu apa de osmoza, iti moare tot ce e in acvariu de exemplu (inclusiv pesti).

    Trebuie sa faci o analiza foarte precisa a compozitiei apei pe care o pui in acvariu si adaugi fertilizanti dupa caz (adica adaugi ce lipseste din apa pe care o introduci in bazin).
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  10. #10
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    ai nevoie de un buletin "pe bune" al apei. fff greu de facut/obtinut daca nu cunosti pe cineva care sa-ti poata face asa ceva. nu pe baza pe testele de acvaristica ca nu sunt bune in cazul asta.

    schimb de apa la picatura inseamna minim 50% (in functei de numarul plantelor) din volumul acvariului zilnic. asta ti-ar asigura raportul de macronutrienti. pt micro, fertilizezi normal din sticla (in cantitate mai mare decat recomandata, caci o parte ajunge la canal).

    e o tehnica destul de rar intalnita pe la noi .... eu nu cred ca merita sa te complici.

    PS: 5 litrii zilnic = 35 de litrii pe saptamanal = 30% din volumul acvariului .... asta nu e schimb de apa la picatura
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •