Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 71 to 73 of 73

Thread: Argila in cultura plantelor!

  1. #71
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    tot am citit pe aici de argila, si din ce ar trebuii sa stiu din facultate, este o roca slaba in nutrienti pentru plante, are un continut scazut in humus, as mai intreba de ce nu se folosesc solurile cernoziomice(pamanturile negre) care sunt mult mai propice dezvoltariu plantelor(din pdv al fertilitatii) iar pentru continut mai mare de Fe s-ar preta cele brun roscate(solurile de padure).
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  2. #72
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by acvariulcucarasi View Post
    tot am citit pe aici de argila, si din ce ar trebuii sa stiu din facultate, este o roca slaba in nutrienti pentru plante, are un continut scazut in humus, as mai intreba de ce nu se folosesc solurile cernoziomice(pamanturile negre) care sunt mult mai propice dezvoltariu plantelor(din pdv al fertilitatii) iar pentru continut mai mare de Fe s-ar preta cele brun roscate(solurile de padure).
    Se folosesc si solurile brune, si sunt cateva retete de "remineralized soil" - ai o reteta aici http://www.fshfanatic.com/?p=84
    E diferit de argila deoarece , acesta tre sa il pui de la inceputul setupului, si cand umbli la plante ( cand le scoti din substrat) - ai toate sansele sa iti faci acvariu varza, pe cand argila o poti face bile, se dizolva mai greu si poti oricand Refertiliza.

  3. #73
    Junior Member petre92's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti/Colentina
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Salut eu am in acvariu urmatorul substrat 1cm de argila 3cm de pamant de flori peste 2cm de nisip si vreo 2cm de pietris granulatie 2-3 si vreau sa zic ca nu am avut nici o problema cu algele decat la inceputul setupului cu cele brune care apar in orice bazin eu sunt destul de multumit de acest substrat uitati si o pozaDSCF1173.jpg

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •