Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 73

Thread: Argila in cultura plantelor!

  1. #11
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Cum gasesc argila rosie in Titan?

  2. #12
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Niste articole interesante , daca ar avea cineva rabdare sa le traduca ar fi super
    http://home.infinet.net/teban/jamie.htm
    http://home.infinet.net/teban/how-to.html
    Si mai sunt pe situl asta ,pentru cine vrea sa citeasca

  3. #13
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    "in general" argila este un "pamint" puternic mineralizat (observati ghilimelele). aceste minerale sunt in componenta mai mare sau mai mica, mai buna sau mai putin benefica plantelor (.. de acvariu).
    avind in vedere ca nu avem la dispozitie un laborator la care sa putem determina compozitia, indcercariler si testele sunt singurele care pot da un raspuns CLAR asupra calitatilor ei.

    de asemenea este foarte adevarat ca ce e "la noi in cutre" nu s-o ridica la nivelul altora, mai speciale si mai "dedicate", insa daca o avem la indemana si da ceva rezultate... DE CE ??? sa nu o folosim ????ca doar nu suntem in sahara, kalahari, gobi, sau mai stiu eu ce zona stearpa din lume

    TOTUL ESTE CA UTILIZAREA SA SE FACA TININD CONT DE NECESITATILE ACVARIULUI, DE MASURILE DE SECURITATE ANTI-BOLI SI TIPUL SUBSTRATULUI.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  4. #14
    Very high member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    1,281
    Post (Dis)Likes
    Argila aceea de la Radu Luchian a dat rezultate foarte bune si in acvariul meu. Pe aceasta cale, ii multumesc din nou deoarece el a facut un mare bine plantelor mele.
    In alta ordine de idei, pamantul (in special argila) constituie un foarte bun sterilizant. In cateva zeci de ani, orice microb, virus, bacterie etc. care ajunge intr-un strat de argila aflat la 2-2,5 m sub nivelul de calcare moare. Vorbesc din experienta proprie. Cati arheologi si antroplogi nu au lucrat si lucreaza cu oasele unor persoane decedate de sute de ani... Si fac acest lucru fara nici o masura de siguranta. Am lucrat cu oasele unor persoane care au decedat de holera in 1848, m-am si zgariat cu ele si nu am patit nimic.
    Personal, cred ca se poate folosi argila recoltata cu atentie, personal in situ, fara nici o grija.

  5. #15
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    dragilor... INCETATI!!!!! va rog...
    sunt singurul care am dreptul si datoria de a-mi "umple frigiderul cu carne", in urma discutiilor pe tema cirpacelii de substraturi
    asa ca nu-mi subminati "privilegiul"

    in plus de asta unii aveti conturi si prin alte parti. e pacat sa pierdeti accesul pentru niste afirmatii care ar putea deranja anumite urechi mai finutze...
    i-am mai cobit eu unuia si nu a durat o zi...

    oricum "AICI" sunt destui care cred ca ar vrea sa cunoasca experimentele voastre (inclusiv eu ) asa ca ... faceti cum ve e voia
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  6. #16
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Constr_acv ma bucur ca le prieste platutzelor tale si ma bucur ca se dezvolta, de altfel ca si lotusul meu (de la tine... danke!) care dupa 3 bile de argila scoate o puzderie de frunze... pe banda rulanta, insa una mi-a sfredelit-o un ancistrus cu tepii, dar mai vin altele din urma. :P

    Despre efecte (in cazul plantelor mele):

    - culori intense: verde uniform (fara zone galbui, sterse, lipsite de clorofila concerntrata), rosu-maron intens (in cazul lotusului)
    - frunze 'carnoase', solide si lucioase cu domensiuni cat de poate de apropiate de maxim, poate chiar prea mari
    - inmultire rapida, dezvoltarea plantei in ritm alert (fata de cazul cand este lipsita de argila), dar si calitativ nu doar cantitativ

  7. #17
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Argila este un amestec de alumosilicati (sare naturala a acizilor silicici, in a carei structura cristalina o parte din ionii de siliciu sunt inlocuiti cu cei de aluminiu), care contine siliciu, aluminiu, mangan, titan, potasiu, calciu si sodiu. Este de asemenea bogata in substante active din punct de vedere biologic, saruri minerale si microelemente (magneziu, bariu, beriliu, fier, galiu, cupru, cobalt, molibden)!

  8. #18
    High member Al_koholic's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
    Posts
    719
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Al_koholic
    Cum gasesc argila rosie in Titan?
    se audeeeeeee?
    sau imi cumpar o cazma si ma apuc sa sap in spatele blocului?

  9. #19
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    important e sa gasesti argila...
    pe unde prin titan , ca e destul de mare.. teoretic prin parc ai avea sanse sa gasesti, pe unde sunt "dunele"

    ai si tu rabdare pina dupa sarbatori si presteaza la o intilnire.. poate om gasi o sursa cunosc destul de bine parcul ...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  10. #20
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Mai pe Vacaresti cum te duci spre Big , pe partea stanga e camp , si aproape de targ au tot sapat oamenii si au luat pamant.Acolo se vede un panant rosiatic ,aveti idee de care-o fi ?

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •