Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 73

Thread: Argila in cultura plantelor!

  1. #1
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes

    Argila in cultura plantelor!

    As vrea sa stiu cate persoane au mai folosit argila ca supliment nutritiv pentru plante, dat fiind faptul ca argila contine fier, care este necesar vegetalelor din acvariu.

    Eu personal o folosesc sub forma de bile, recoltata din mediu, apoi facuta in bile fiindca e mai usor de administrat. Pun cate o bila la baza fiecarei plante, in substrat. Dupa cam o luna doua mai pun una, fiindca aia se va fi topit si chiar disipat prin substrat. Rezultate sunt deja in intervalul in care am folosit argila pentru ele (frunze mai intense, inmultire mai rapida, dezvoltare buna).


  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc masiv argila in substrat si sunt multumit de rezultate.

  3. #3
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Masiv in ce sens? Banuiesc ca nu folosesti bile, vrei sa zici ca pui chiar 'bucati' in substrat chiar de la amenajarea acestuia? Imi inchipui ce rezultate ar fi, dar eu nu am cum sa fac asta fiindca ancistrusii mi-ar face mizerie, si-asa imi mai scot din pamant cand isi sapa scorburile pe unde apuca (colturile acvariului au acum cate o piatra de rau putin ingropata in substrat, fiindca pana acum aveam colturile sapate). De aceea folosesc bilele, ca sa pun la fiecare planta in parte.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Folosesc bile cate 3- 4 la fiecare planta, am echinodorusi mari care cer resurse.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    scuze ca ma bag ca musca ..
    Argila, adica banalul pamant galben??
    Ca din ala am cu gramada, la 70 de cm cand am sapat pt ponduri.. .am dat de un strat gros de 50 de cm de pamant galben.... Despre ala e vorba???
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    IN principiu da. Insa este de preferat sa aiba o culoare mai rosie. Prietenii stiu de ce.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Sebes Judet Alba
    Posts
    847
    Post (Dis)Likes
    prieteni stiu dc : deoarece argila rosie contine mult mai mult fier, eu sunt din judetul Alba oras Sebes si aici al noi exista o zona numita Rapa Rosie am fost si am luat de acolo putin argila deasta (o galeata:P ) am facut cateva bilute si am bagat la radacina plantelor care aveau gauri in frunze, din lipsa de Fe, vreau sa spun ca sa vazut diferenta in 3-4 saptamani, plantele si'au revenit si arata superb, de acea recomand argila rosie in acvari!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Iasi - capitala culturala
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    despre laterita ce spuneti ? e mai buna ?

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Din cate stiu eu exista un singur zacamant descoperit de laterita in lume si acela a fost epuizat.

  10. #10
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Eu am adus argila rosie din Mtii. Apuseni, insa dupa uscare se face mai palida decat cea portocalie... si este si mai fina, odata introdusa in apa trebuie sa ma misc destul de repede caci se disipa repede.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •