Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: ne-au murit cei 2 ancistrusi

  1. #11
    Base member ulyse's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti - Berceni
    Posts
    445
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by shadyworld72
    Ca tot veni vorba de hrana in exces,am facut o tampenie.Nu am hranit pestii in exces,dar m-a pus naiba sa sfaram spirulina si sa o amestec cu hrana.Dupa ce am dat la pesti,a 2-a zi apa era verde.Am schimbat cam un sfert din ea,am curatat pompa in fiecare zi,n-am mai dat mancare o zi,da degeaba...Ce sa fac sa dispara culoarea aia?Abia curatasem acvariul...
    nu o sa scapi de apa verde pana nu faci schimburi masive de apa ... eu am avut aceeasi problema si am schimbat 3 zile la rand cam 70% din apa zilnic (ai grija sa fie la aceeasi temperatura si pH), in primele 2 zile cu apa declorinata si in a 3-a zi cu apa de la robinet (bineinteles la aceeasi temperatura si pH)

  2. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi,Roman,Bacau
    Posts
    201
    Post (Dis)Likes
    multumesc,cred ca o sa schimb apa,alta optiune nu se arata la orizont...
    Save Fossilis!

  3. #13
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    pentru cunoasterea fenomenului...

    verdeatza aia din apa nu este spirulina VIE!!!!!
    daca ai folosit spirulina de uz uman, poate fi foarte bine "excipient". oricum spirulina VIE (SUBLINIEZ INCA O DATA) nu e, deoarece.. spirulina este o alga ce traieste si se dezvolta in .. apa sarata

    este insa foarte posibil sa fi avut infuzori in apa si acestia sa fi "filtrat" pulberea de spirulina, sa o "concentreze"..

    trebuie vazut cum evolueaza problema, insa daca ai filtrare buna, teoretic ar trebui sa dispara in citeva zile...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  4. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi,Roman,Bacau
    Posts
    201
    Post (Dis)Likes
    da,este spirulina umana,am auzit ca este buna si ea si am folosit-o.apa si-a mai revenit,am sunat acasa si am ordonat spalarea pompei...
    Save Fossilis!

  5. #15
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by shadyworld72
    da,este spirulina umana,am auzit ca este buna si ea...
    crezi ca exista vre-o diferenta intre aspirina pentru caucazieni, si cea pentru asiatici intre benzina pentru dacie si cea pentru volga ?

    spirulina de uz uman, este aditivata cu niscai-va amidon (excipientul care incorporeaza substanta activa) cea de uz acavristic are o leaca de "miroase de carnatzi" specifice pestilor, sa-i atraga..
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  6. #16
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Campina
    Posts
    209
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by shadyworld72
    am sunat acasa si am ordonat spalarea pompei...
    Ce casa ai tu acolo de poti sa "ordoni" spalarea filtrului ? :P

  7. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi,Roman,Bacau
    Posts
    201
    Post (Dis)Likes
    era o gluma,eu sunt din roman,dar student in iasi,si acasa mama are grija de acvarii.azi s-a bulit un neon,tot palpaia,a trebuit sa o sun de vreo 5 ori pana sa inteleaga ca trebuie sa desfaca un surub ca sa inchida neonul(toate sunt conectate la acelasi stecher)
    Save Fossilis!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •