Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: mancare gratis pentru pesti

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    97
    Post (Dis)Likes

    mancare gratis pentru pesti

    Mi-a venit o idee in timp ce le dadeam de mancare guppylor mei! Am vazut foarte multi melcisori din aceea maronii( despre care se spune ca-ti mananca plantele si ca fac numai rau), pe plante si pe geamurile acvariului si m-am gandit sa faramitez cativa in acvariu sa vad ce se intampla ! pestii s-au napustit si au terminat repede "carnita de melc". Oricum, de atunci nu le-am mai dat sa manance melci, din simplul motiv ca nu mai gaseam niciunul prin acvariu. Dar acum au inceput iar sa apara, si m-am gandit ca pot sa-i folosesc ca si mancare vie( mai mult sau mai putin ). Sunt oare toxici acesti melcisori? Fac in vreun fel rau pestelui daca sunt mancati? Ce ma sfatuiti sa fac?

  2. #2
    Junior Member Florinel's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    dale in continuare nu patesc nimic leam dat si eu mai demult cand aveam melci daia si se bateau pe ei

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Deva
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Le dau si eu la betta, de multa vreme asa ca ma indoiesc ca sunt toxici

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    97
    Post (Dis)Likes
    adineauri am luat un borcan de 1l,niste ceratophylum din acvariu si toti melcisorii maronii pe care i-am putut gasi (fac rime ), vreo 17, si o sa fac crescatorie de melci maronii mancare pentru guppy ! sa fie intr-un ceas bun si bon apetit !

  5. #5
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    643
    Post (Dis)Likes
    imi poate spune cineva despre ce melci e mai exact vorba? nume?..poze?
    suna interesant

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    97
    Post (Dis)Likes

    1

    nu stiu cum se numesc, dar sunt melcii aceia mici si maronii de apar peste tot, si daca bagi 1 in acvariu ti-l umple de melcisori care mananca frunzele plantelor! sunt mici, maronii si au si niste pete albicioase pe cochilie.

    later edit: de-abia astept sa vina vara , sa le dau guppylor si niste larve de tantari!( mai bine zis: ei asteapta )

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Deva
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    cei maturi sunt mari pt guppy zic eu...dar betta poarta niste lupte cu el de numa daca e prea mare..il tine in gura si isi scutura capul precum un pitt-bull...ma amuza teribil.

    zicea cineva de poza...uite ai mei cam asa arata:

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    97
    Post (Dis)Likes

    eee

    da! din astia am si eu ! ai mei au si niste pete albicioase-galbui pe cochilie!
    nu conteaza cat de mare e melcu, io il faramitez intre degete si-l arunc in acvariu ! guppy mananca doar carnita si resturile de cochilie cad la fund ! bine ca sunt buni la ceva si melcii astia, in afara de mancatul plantelor ! acum intra in discutie si valoarea lor nutritiva!

    later edit:( dar macar sunt gratis, nu trebuie sa-i cumperi, ii gasesti pe aproape orice planta cumparata , si in magazinele Profipet/ zoocenter am vazut ca au )

  9. #9
    Base member bazil88's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    367
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nick-tmuseru
    imi poate spune cineva despre ce melci e mai exact vorba? nume?..poze?
    suna interesant
    Cred ca este vorba despre :Helisoma nigricans si ai aici un material de studiu in legatura cu melcii : http://www.acvarist.ro/nevertebrate-...de-acvariu.php
    P.S. nu sunt toxici, sunt numai buni in acvariu puilor deoarece consuma resturile de mancare , se pot strivi si devin mancare pentru pesti, furnizeaza informatii despre calitatea apei, etc...
    Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

  10. #10
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    643
    Post (Dis)Likes
    pfuu, eu am dinastia primiti, am..facut rost de ei , habar nu aveam ca mananca plante, eu nu am vazut nici unul mancand, si da intradevar se inmultesc usor, dar trebuie sa gasesc alta metoda de a-i faramita, mi-as intoarce tot stomacul sa fac terci partea vie din melc...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •