Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 55

Thread: SARE PENTRU ACVARII MARINE

  1. #21
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca sunt multi care au schimbat sarea, si mai important, sa observe vreo diferenta intre dezvoltarea coralilor/starea pestilor - inainte si dupa.
    Producatorii se intrec in descrieri ale produselor, sarea respectiva este mai buna si realizeaza mediul cel mai apropiat de natural, etc, etc, asa ca parerea mea este ca poti sa schimbi marca. Ce poate sa se intample? Sa fie alte concentratii ale elementelor, nu? Cat de mare diferenta? Acum si in ocean se intampla fel de fel si sunt variatii (chiar destul de mari).
    Poate sa faci o trecere gradata la noua achizitie, sa amesteci din ambele o perioada, cat mai ai din cea "veche".
    Mi se pare ca Profipetul aduce Aquarium Munster, am vazut niste tratamente ultima data cand am fost pe la ei, desi pesti si echipamente specifice pt apa marina nu au mai nimic, si nici nu o sa aduca dupa cum stiu eu, prea curand...
    Exista si la un magazin on-line Aquarium Munster Sare Marina 10kg - in jur de 140ron.
    Intr-adevar la tine nu se justifica sa iei o galeata de 25kg (cand gasesti), dar uite, chestia te penalizeaza mai tarziu. Sau mai astepti nitel - o luna max - sa vezi daca mai aduc...
    Concluzie: Fa-ti un acvariu mai mare!

  2. #22
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Eu am schimbat sarea, de la dupla la aquamedic si n-am vazut diferente.La fel zic si eu, poti schimba marca.

    Laura, cand ne prezinti acvariul tau?

  3. #23
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Nicule, ma lasi balta?
    La cine sa apelez, ca lui Eugen i-ai dat AV si daca il rog imi trimite sare de muraturi.

  4. #24
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by LauraP
    Concluzie: Fa-ti un acvariu mai mare!
    Nu.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    BRASOV
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Dar despre Prodac 8kg=100lei ce parere aveti? dar Sera 20kg=310lei? cam astea 2 tipuri se gasesc si asa cu greu in Brasov si mult mai scumpe ca in buc :( ?

  6. #26
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Si eu cu o intrebare: Red Sea Coral Pro a folosit cineva? Ce parere aveti? Merita 22kg la 65EUR?

    Eh, de fapt sunt trei intrebari...

  7. #27
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    cred ca luna septembrie va pot aduce eu sare de la TETRA. 180 lei / 20kg.

  8. #28
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Dupa 2 pagini de discutii nu vad ceva concret,un test ceva.
    Acum ca fiecare folositi diferite tipuri de sare haideti sa facem niste teste la apa schimbata sa vedem si noi sau cel putin sa ne facem o parere asupra calciului, magneziului si kh-ului.

    Eu unu am folosit Aquamedic si n-am fost multumit, mereu era Ca, Mg si kh-ul mici, desi faceam schimburi regulate si destul de mari.

  9. #29
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    OK. Eu maine fac teste la Tetra Sea Salt si la Dupla Premium Salt. Din pacate nu am test de Mg.
    (Sa stabilim niste conditii, salinitate si temperatura, ca sa avem ce compara. Propun 25grC si 1.026)
    Nu stam in loc de nimic...

  10. #30
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Eu as propune la o salinitate de 1023 si 25 de grade, asta ar fi reperul de plecare.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •