Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 55

Thread: SARE PENTRU ACVARII MARINE

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Salut Andy.

    O sa trebuiasca in curand sa mai iau sare. Daca nu gasesc de la Aquarium Systems, pot pune altceva? Crezi ca sunt probleme, adica precipita, sau are cu totul alta componenta?

    PS Multumesc - stii tu de ce....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Salut Andy.

    O sa trebuiasca in curand sa mai iau sare. Daca nu gasesc de la Aquarium Systems, pot pune altceva? Crezi ca sunt probleme, adica precipita, sau are cu totul alta componenta?

    PS Multumesc - stii tu de ce....

    Stai linistit ca nu o sa precipite..Exista posibilitatea ca o sare sa precipite atunci cand o amesteci intr-o cantitate de apa prea mica si va fi suprasturata , si eventual daca apa este foarte rece, in rest nu ai de ce sa-ti faci probleme...
    Fish Only Tank

  3. #13
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ok, multumesc de raspuns.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Salut Andy.

    O sa trebuiasca in curand sa mai iau sare. Daca nu gasesc de la Aquarium Systems, pot pune altceva? Crezi ca sunt probleme, adica precipita, sau are cu totul alta componenta?

    PS Multumesc - stii tu de ce....
    Scuze de raspunsul intarziat da se pare ca danyalexa mi-a luat-o inainte. Nu cred sa fie o problema daca faci schimburi cu alta sare. Din experienta prefer sarea care se dizolva mai usor. Nu vreau sa fac reclama unui producator anume dar consider ca cel mai important este sa gasim ca sa putem alege. Tinem legatura...

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Asa voi face. Cand vine vremea (in curand cred) sa cumpar te anunt.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Cand am spus "sa gasim" m-am referit in general pe piata din Romania deoarece cand mi-am facut bazinul a fost foarte greu sa gasesc cele necesare si mai ales in stoc. Cu cat oferta este mai variata cu atat mai bine.

  7. #17
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am revenit cu problema sarii. Nu am reusit sa ma descurc, am sunat la Bucuresti dar am picat mereu in urma, si am ramas in vreo 2 kg de sare.
    Pe piata locala nu gasesc nimic, am primit doar o promisiune de sare de la Aquarium Munster. Eu folosesc sare de la Aquarium Systems, dar nu am noroc sa gasesc sub nici o forma.
    Asa ca am ajuns la concluzia ca voi cumpara orice, pentru ca in curand nu o sa mai am deloc.... asa ca nu imi mai permit sa aleg.

    O rugaminte catre colegii din Bucuresti: ma poate cineva ajuta sa cumpar sare marina? Macar sa-mi indice locatia si momentul cand se gaseste, iar eu fac comanda si ma ocup de transport.

    Multumesc anticipat.

    PS Am fost la un pet shop in care am gasit deschidere pentru problemele mele de acvaristica, si cand am pus problema sarii sau hranei pentru acvariul marin mi s-a raspuns: pai ce vrei omule, al tau e singurul acvariu de apa sarata pe o raza de X judete, normal ca nu gasesti nimic...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #18
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nicule, ma lasi balta?
    La cine sa apelez, ca lui Eugen i-ai dat AV si daca il rog imi trimite sare de muraturi.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #19
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Vorbim la un tel.

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ok, era o gluma. Stiu ca nu ma lasi la greu...

    Probema nu este foarte grava inca. Cu cele 2 kg care mai sunt, am 60 litri de apa de schimb asigurati. Cam 2 luni.

    Rugamintea mea nr. 1 era ca sa vedeti cand ajungeti pe la shop ce branduri de sare sunt, ca Aquatic Systems reef salt nu cred eu ca mai gasesc decat prin noroc.
    Nr. 2 este ca sa ii confirmati daca sarea pe care o folositi (am discutat aici mai de mult) va multumeste de-a lungul timpului, sau ati schimbat brandul. In felul asta poate ma orientez si eu la alt brand care se gaseste mai usor... si e mai ieftin.
    Singura oferta pe care am primit-o aici este de la Aquarium Munster la un pret foarte bun fata de ce am gasit pe net (cam 12 lei kg). Daca folositi de ceva timp asa ceva, poate aveti o parere. Si atunci scap de corvoada.

    Quote Originally Posted by arnoldg
    Seasalt de la Aquarium Munster
    Pareri domnu' Arnold?

    Nr. 3 este ca nu as baga banii in galet de 25 kg pentru acvariul meu de 50 l. MAxim 8-10 kg. Si asta e o informatie importanta, deoarece eu nu am gasit decat la galeti mari cand am sunta la Bucuresti.

    Cam asta este.

    Multumesc anticipat.

    PS Mihai, vreo idee? Tu esti in inima problemei.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •