Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Hoplosternum thoracatum

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tg-Jiu Gorj
    Posts
    355
    Post (Dis)Likes

    Hoplosternum thoracatum

    Azi mi-am luat 2 exemplare din acesta specie. Vanzatoarea mi-a zis ca este un peste care face treaba buna in acvariu la fel si inca un om care s-a bagat in discutie aiurea .
    Aici pe forum am citit ca nu prea este asa de harnic, ba mai mult chiar face " dezordine".
    Ce ziceti sa-i mai tin sau sa merg maine sau luni si sa-l schimb cu altceva?

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes
    1. Tot ce ti s-a spus este adevarat. Cand sunt mici fac treaba mai buna decat cory. Deh, nevoi metabolice: crescand mai mari manaca mai mult pentru a putea creste. Nu intamplator intrunul din acvariile de la pizzeria Ines (unde ne intalnim) pe langa cei doi discusi (care saptamana trecuta isi admirau icrele) este un card de vreo 20 de thoracate. Cine i-a pus acolo a fost "om cu cap".

    2. Cand sunt mici sunt mai decorativi decat cory. Cand sunt mici sunt pesti foarte pasnici; n-au treaba cu nici un alt peste. Sunt rezistenti la boli, la medicamente, la atacul altor pesti asupra lor, la variatii ale parametrilor apei care pe alti pesti ii dau peste cap. Temperaturi ridicate, care pe cory ii doboara, pe ei nu-i afecteaza. Rareori debutantii reusesc sa omoare o thoracata dar daca se intampla atunci chiar ca nu prea as recomanda acelui debutant sa mai incerce si cu alti pesti.

    3. Ce te faci insa ca au prostul obicei de-a creste mari - pana la 19 cm ? Inchipuie-ti un peste de 13-19 cm ca se apuca sa scurme in nisip printre plante tip gazon ! Si scurma nu gluma ! Inchipuie-ti un astfel de peste asezat peste firaraie gen rotala wallichii. Inchipuie-ti ca un mascul trage o lovitura cu o inotatoare pectorala peste botul unui discus, pentru ca masculii devin agresivi atunci cand se depun icrele ! (Nu mai zic altceva ca vei ajunge un inchipuit. )

    4. Cand sunt mari nimeni nu-i mai vrea pentru ca, pe langa motivele de mai sus nu mai sunt nici la fel de decorativi precum erau cand erau pui. Sunt pline forumurile de anunturi de donatii de thoracate.

    5. Totusi, eu am patru thoracate mari si de dragul lor am pastrat un acvariu de 160 l, cu plante putine si rezistente, care nu prea sunt afectate de ei. Parca intelegand efortul depus au devenit si mai prietenosi si cand bag mana in acvariu deseori vin si ma pipaie cu mustatile de vreo 4-5 cm. Se bucura de tovarasia a 2 ancistrusi maturi (care au pui, ce n-au iesit inca din scorbura radacinii in care-i pazeste masculul, dar nu prea vad sa scape vreun pui de gura thoracatelor) si a doi SAE. Cat priveste plantele nu-i nici o problema daca le strica: mut altele din alte acvarii.

    Multumit de raspuns ?

    P.S. Ce vei face cand vor creste ? Le faci o baie cu apa din frigider ? Dai anunt pe forum ca-i donezi ? Faci ca mine ?

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Tg-Jiu Gorj
    Posts
    355
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspuns. Sunt inca mici dar cred ca ma voi duce inapoi si cer sa mi-i schimbe(eu tin pestii care imi plac perioade lungi de timp) deoarece nu vreau sa imi scoata toate plantele din radacini cand vor fi mari.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Off-topic

    Am doi hoplo si nu stiu daca sunt pereche sau sunt de acelasi sex. Am citit ce scrie pe site. Au 6-7cm si nu vad nici-o diferenta. Multumesc, anticipat!

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    dezactivat-away from you
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Hoplo nr.1



    Hoplo nr.2



    Sper ca am reusit sa pun pozele![/img]

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    dezactivat-away from you
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    buc
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    De mentionat ca atunci cand sunt mari sun si mari c***nari. Si au prostul obicei sa mai manance pesti mult mai mici decat ei (de exemplu xifo)

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    dezactivat-away from you
    Posts
    258
    Post (Dis)Likes

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    96
    Post (Dis)Likes
    Cei doi hoplo ai mei au inceput sa vina la suprafata apei cand primesc mancare. Este normal?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •