Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Cum va hraniti vietatile marine si cu ce?

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    Nici verzi nici brune .

    Eu dau alge pentru chirurg, ingeri si boxfish. Si le prefera doar pe alea verzi.

  2. #12
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ok, thanks.

    Am sa vin cu geanta frig data viitoare pe la tine sa iau niste hrana congelata.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Poate sunt eu norocoasa: ia ghiciti cine mananca alge din clip dupa ce am ras totul de pe lateralele acvariului! Si parca este si mai vioi...

    Am revenit la "dieta" de la inceput: congelate de la Ocean Nutrition si la blenny - alge verzi in clip (verzi - Julian Sprung). Sa vedem ce se intampla in continuare.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Am avut in total cateva sute de pesti si am observat ca este posibil ca 2 indivizi ai aceleiasi specii sa consume lucruri diferite. Intr-o mai veche configuratie a bazinului am avut 60 de pesti care preferau algele verzi. Acum am 80 de pesti asemanatori cu cei vechi care prefera in special algele maro. Cu cat incercati mai multe feluri de mancare cu atat este mai bine (puteti identifica exact ce le place). Pana sa se gaseasca mancare congelata in Romania am apelat la toti prietenii din strainatate pentru a-mi cumpara diferite tipuri. Pentru cine nu doreste sau nu poate sa achizitioneze hrana congelata de calitate poate obtine o hrana decenta din amestec de fructe de mare, peste, verdeturi, etc. Deasemenea este de preferat ca mancarea pe care o folositi (indiferent de firma) boabe, fulgi, hrana proaspata, hrana congelata sa contina gelatina pentru a o impiedica sa se imprastie in parti nedorite ale bazinului. De cand am cumparat prima data din Germania mancare congelata pestii mei au devenit mult mai prietenosi si mai sanatosi.
    Am avut placerea sa il cunosc pe Julian Sprung care, intrebandu-l intr-o discutie despre cum as putea sa scap de Cryptocaryon (gris la marine) intr-un bazin de recif mi-a raspuns ca doar prin hranirea si imunizarea pestilor.
    Orice experienta legata de hranirea pestilor este bine sa o relatati pentru a-i ajuta si pe altii.

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andyT
    Orice experienta legata de hranirea pestilor este bine sa o relatati pentru a-i ajuta si pe altii.
    Multumesc Andy pentru informatii si pentru ca sustii ideea topicului. Cand totul merge bine in acvariu, cred ca elementul care ne ajuta sa ne bucuram de pesti sanatosi si cu un sistem imunitar bun este hrana. De restul - apa, mentenenta etc ne ocupam noi...

    Apropos, domnisoara mea a inceput sa faca figuri la hrana uscata. O scuipa. Si curios, pana acum a mancat foarte bine. Nu inteleg fenomenul.
    Creveti mananca (,) ca disperata.

    PS Pentru ca veni vorba de hrana congelata, vad ca si aceasta este intr-o gama foarte extinsa. Ce anume ati vazut ca prefera pestii gen clown fish si damsel din toata gama? As vrea sa cumpar si daca fac un drum la Bucuresti macar sa stiu ce sa iau. Multumesc anticipat.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Clovnii mei si chirurgii mananca de toate.....da...de toate....Le dau granule formula 1 si 2 , palette tot de la ocean nutrition, si alge de la julian sprung.Pe langa asta, artemia,red plancton,prime reef si alge , toate congelate.In fiecare zi le dau cate 1-2 feluri.In ultimele zile am dat la corali de mancare red plancton cu pipeta Se pare ca le place...
    Fish Only Tank

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Apropos, domnisoara mea a inceput sa faca figuri la hrana uscata. O scuipa. Si curios, pana acum a mancat foarte bine. Nu inteleg fenomenul.
    Creveti mananca (,) ca disperata.

    PS Pentru ca veni vorba de hrana congelata, vad ca si aceasta este intr-o gama foarte extinsa. Ce anume ati vazut ca prefera pestii gen clown fish si damsel din toata gama? As vrea sa cumpar si daca fac un drum la Bucuresti macar sa stiu ce sa iau. Multumesc anticipat.
    Nu stiu ce hrana uscata folosesti, dar din cate am observat, clovnii si domnisoarele prefera mancarea bazata pe proteina. Domnisoarei tale se pare ca ii plac mai mult crevetii. Poti incerca mai multe feluri de mancare pe baza de carne si sa vezi pe care le prefera. Eu le dau 6 feluri diferite ca sa aiba de unde alege. Ieri am incercat pentru prima data Krill Superba si au mancat aproape toti pesti. Deasemenea foarte apreciata este spirulina congelata. Iti urez succes si nu-i ingrasa prea tale.

  8. #18
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    Eu ii dau la pestisorul meu Ocean Nutrition Prime reef flakes + coctail de fructe de mare maruntite si congelate.

  9. #19
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    [quote="andyT"]
    Quote Originally Posted by Juwel
    Nu stiu ce hrana uscata folosesti, dar din cate am observat, clovnii si domnisoarele prefera mancarea bazata pe proteina. Domnisoarei tale se pare ca ii plac mai mult crevetii. Poti incerca mai multe feluri de mancare pe baza de carne si sa vezi pe care le prefera. Eu le dau 6 feluri diferite ca sa aiba de unde alege. Ieri am incercat pentru prima data Krill Superba si au mancat aproape toti pesti. Deasemenea foarte apreciata este spirulina congelata. Iti urez succes si nu-i ingrasa prea tale.
    Multumesc Andy pentru sfaturi si urare. E destul de fitoasa la mancare cumatra, hrana uscata le dau Ocean Nutrition prime reef flakes maruntite bine, ca altfel nu se uita la ea.
    Am mai luat acum niste formula two sa incerc si cu asta. Plus 3 blistere de mancare congelata care sper sa imi vina azi.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Blisterele imi vin luni, n-am avut geanta frig pentru calatoria de ieri. Dar mi-a venit Formula 2, am dat azi dimineata. Aceeasi poveste, clovnul manaca bine, cucoana tot face figuri. Ce ma mira e ca pana acum cateva zile manca de rupea. Dar in comportament nu s-a schimbat nimic. Curios, poate trece printr-o faza pe care n-o cunosc. Am vazut-o, mai ciuguleste din alge. Dar nu imi place ca scuipa mancarea.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •