Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 25

Thread: Cum va hraniti vietatile marine si cu ce?

  1. #1
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Cum va hraniti vietatile marine si cu ce?

    Am deschis acest topic deoarece este important sa stim cum hranim vietuitoarele din acvariile marine. Pentru asta va propun sa raspundeti la cateva intrebari:
    1. cu ce frecventa hraniti?
    2. cu ce tip de hrana si cum este ea preferata de pestii vostri si nu numai?
    3. ce si cate vietuitoare aveti in bazin pe care le hraniti?
    4. ce dimensiuni are bazinul si daca e dotat cu sump sau refugiu.


    O sa incep eu:
    1. hranesc de 3 ori pe zi, la ora 8, la ora 17 si la ora 22.
    2. hrana atat cat consuma in 2-3 minute, dimineata si la 22 fulgi Ocean Nutrition, iar la 17 artemia sau creveti congelati dati pe razatoare.
    3. 1 clown fish, 1 demoissele yelow tail, un frag cu zoasi la care ajunge hrana prin curentul de apa.
    4. 50 litri, fara sump, fara skimmer, schimb de apa saptamanal 10%, salinitate 1,023-1,024, NO3 = 0, PO4 = 0, pH = 8,2, temp. 26 gC. Testele sunt facute acum.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Chiar toata lumea tine secret modul de hranire? Eu cred ca hrana este un element important in cresterea pestilor marini si nu numai, de ce nu vreti sa impartasiti si altora din experienta voastra?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    1-eu hranesc de 2 ori pe zi,dimineata la 7 si seara la 6-7
    2-folosesc alternativ:creveti congelati,fulgi,granule de la ocean nutrition si hrana congelata pentru nevetebrate
    3 1 clown fish,o mana de viermi penati,si ceva corali mici,mici
    4-120 litri,50 litri sump,cu skimer,inca nu am facut schimb de apa,salinitate 1022-1024,no2=0,no3=?,ph=8,2,temp 25.
    5-mai am un turbosnail,in privinta hranei lui nu-mi fac griji

  4. #4
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ce mananca mai bine, granule sau fulgi pestisorul tau? Eu am numai fulgi dar mananca ca spartii.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Eu cred ca am facut o tampenie cu mancarea.
    Am 2 clowni, un firefsh, un bicolor blenny si o steluta de mare.
    Cat timp i-am hranit cu hrana congelata de la Ocean Nutrition - a fost OK. Adica 3/4 dintr-un cubulet in 2 parti: dimineata si seara, ba de Formula One, ba de Red Plankton, uneori si Invertebrate Food pt restul vietuitoarelor.
    Am incercat si cu ceva granule de la Hikari, dar se scufunda repede si nu mai e mancata, asa ca am renuntat.
    De cand am inceput sa le dau altceva - blenny a inceput sa manance mai ceva decat clownii, desi nu cred ca este potrivita pentru el - acele pelete contin multe proteine si substante pentru intensificarea culorilor. De ce spun ca nu e potrivita pentru el: nu mai mananca alge si a inceput sa aiba niste vezicule pe cap... Eu banuiesc ca este HITH, dupa cat am studiat pe internet.
    Nu cred ca este din cauza calitatii apei, asa ca de maine voi scoate carbonul din canistra, voi incepe si cu schimburi de apa mai dese, un alt regim de hrana - Red Plankton pentru carnivori si alge in clip pt blenny.
    Sper sa remediez situatia...O sa fac si poze, pentru documentare.
    "Keep you updated."

    Daca cineva are idei, a trecut prin asa ceva - va rog postati!

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Blenny

    Sunt curios daca manaca alge in clip. Stii ca daca termina de curatat acvariul de alge ori moare de foame ori face ca al tau, adica se da pe mancare cu proteine si e rau pentru el. Am citit ca unii le mai dau pastile cu spirulina, dar eu ma indoiesc ca merge.

    Dar toata lumea are hrana de la Ocean Nutrition? Alte firme ati incercat? Cica Hikari are ceva bun pentru marini.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Iti dai seama ca am pus clipul de 2 ore intr-o zona in care mai "rarea" din alge - si nu se atinge deloc.
    I-am lasat pe geam niste alge, nu le-am razuit de vreo 2 schimburi de apa - nu se mai atingea nici de astea.
    Unde sa termine algele? Culoarea predominanta la mine e verdele.

    On topic: Mancare Hikary pentru pesti marini din cate stiu eu nu se aduce in Ro decat Marine S - daca gresesc - mea culpa - eu am cautat la magazinele on-line si doar asta am gasit. Sunt niste granule mici, pe pachet scrie: "Sinking type. A scientific diet for smaller marine fish"

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Ce mananca mai bine, granule sau fulgi pestisorul tau? Eu am numai fulgi dar mananca ca spartii.
    Din toate cate o gura

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    74
    Post (Dis)Likes
    - De 2-3 ori pe zi la fiecare masa 3 cuburi, 1/2 foaie de alga si ceva pellete
    - Congelaturi de tote felurile de la Ocean Nutrition si alge de la Julian Sprung
    - 12 pesti 1 shrimp 1 stea, 1 anemona, corali soft (H. Bermudensis, P. Annularis Juv., A. Triostegus, O. Cubicus, A. Occelaris Pair, C. Filamentosus, E. Lineatus, N. Magnifica, C. Leptocephalus, G. Citrinus, A. Flavissimus, G. Okinawae, L. Amboinensis, R. Linkia, H. Magnifica)
    - 140 l cu sump

  10. #10
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Multam de informatii mister G.G.!

    Am vrut sa iau si eu ceva alge uscate, dar nu stiu daca ai mei prefera asa ceva, ma refer la Damselfish si Clown fish. Si nu stiu ce prefera, daca prefera: alge verzi sau brune?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •