Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Multe "ventuze" mici

  1. #1
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes

    Multe "ventuze" mici

    Au aparut cateva ventuze mici in nuca de cocos (puiuti de ancistrus) si as vrea sa stiu daca este necesar sa ii separ intr-o maternitate (ar foarte dificil - sunt micuti si rapizi) sau pot creste fara probleme in acvariu mare. Mai am scalari, neoni, cory, un ramirez, un sanitar (nu imi vine in minte numele).

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bistrita
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    Sunt cam multe variabile! Bazinul(cati litri) e plantat bine?
    Pai cam cat timp au de la eclozare?....daca au ajuns la 1-2 luni, eu zic sa nu te mai stresezi, scalarii ar putea fi putin mai nazdravani, dar avand in vedere ca e vorba de Ancistrus, parerea mea e ca nu-i baga in seama.

  3. #3
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Bazin 96L, PLantat mediu, au cam 1saptamana de la eclozare dar inca nu au iesit din nuca (stau inca acolo paziti de mascul). NU stiu cum sa fac cu mancarea ? Un prieten are pui mai mari cu o saptamana ca ai mei (tatii sunt frati ) si ii tine bine mersi cu restul pestilor fara mancare speciala si nu are probleme (are vre-o 25), dar nu are aceleasi specii de pesti (are vivipari)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    73
    Post (Dis)Likes
    Lasa-i in bazinul mare,daca sunt mutati in alt bazin s-ar putea sa-i pierzi.
    Daca scalarii sunt mari este posibil sa mai ciuguleasca cate unul din pui.
    Daca ai posibilitatea mai bine muta scalarii in alt bazin pana mai cresc ventuzele,daca nu lasa-i asa.
    Se dezvolta in functie de temperatura pe care o ai in bazin,cam intr-o saptamana ies cu totii din nuca (daca spui ca a trecut cam o saptamana de la eclozare).Cand au inceput sa iasa ,leaga de o frunza de salata bine spalata o bucatica mica de plumb si vei vedea cum puii se hranesc cu salata.
    Sa ai noroc de ei.
    "Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
    Stendhal

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    bistrita
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    De acord cu Ancy, o sa fie binevenita si frunza de salata, dar in comert gasesti mancare speciala pt Welsi, sunt cela pastile de la Sera daca nu ma insel, dar deocamdata sa stai linistit k nu mor ei de foame

  6. #6
    High member ionutn's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    ~ Bucuresti (Popesti Leordeni)
    Posts
    962
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru sfaturi

  7. #7
    Member ovidiu85's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    220
    Post (Dis)Likes
    Spirulina in varianta capsule iti recomand eu. Incearca sa o bagi in nuca dar fara sa bagi mana....cu o paleta din aia pt plante...intelegi tu!
    Succes!

  8. #8
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  9. #9
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Daca vrei neaparat sa prinzi ancistrusii din nuca.. iei un mingiog mai mare, in care sa incapa nuca cu totul. Si cand puii sunt in nuca, bagi minciogul inspre partea cu gaura din nuca, apoi cu grija, treci minciogul pe sub nuca - eventual iei 2 -3 mm de substrat odata cu nuca in minciog.
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti - Pajura
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    Cu cat fiintele astea mici si inocente or sa stea mai mult in acvariul comun cu atat vor fi mai greu de scos si vor imputii apa mai mult, asta daca nu ai rabdare sa faci ce recomanda cristi_ionescu_79 si anume schimbarea de 20%apa zilnic. Eu sincer nu pot sa fac asta pentru ca este o corvoada mult prea mare pentru mine, prefer sa ii scot si sa ii tin intr-un bazin steril, unde nu fac curatenie chiar zilnic.
    Metoda mea de ai scoate din bazin este urmatoarea: de cand au inceput sa inoate in acvariu pana pe la 3 saptamani aspirarea cu un furtun din acela pentru filtru extern 12/16
    Despre mancare eu le dau mancarea speciala de la Hikari care deocamdata e disparuta de pe piata din Bucuresti, nu stiu in tara care este situatia, si mai nou de la Sera catfish chips.

    Gabii tu asa scoti pui de ancistrus?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •