Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: caras auriu

  1. #1
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes

    caras auriu

    acum ceva timp am achizitionat un caras din acela cu ochii telescopici marisor,dupa cateva zile inceput femela de xifo si cea de moly sa il fugareasca .la aproximativ 3saptamani am murit din cauza ranilor provocate de cei 2.curios este faptul ca in acelasi acvariu mai am un caras de care nu s-a atins nimeni.



    multumesc

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Nu s-a atins nimeni inca... sau nu vezi tu.
    Pestele proaspat adus era pe un teritoriu necunoscut, a fost usor atacat si nu va dura mult pana cand xipho iti vor ataca si celalalt caras. Am avut si eu la un moment dar carasi cu xipho si aripioarele din fata ale carasului au fost rupte si nu s-au mairefacut niciodata.
    Speciile nu sunt compatibile.

  3. #3
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Sărind peste "aspectul", caraşii sunt peşti de ape mai reci, iar xifo&molly sunt mai de la tropice...introducerea unui nou "chiriaş" se face distrăgînd atenţia celorlalţi prin hrănire, sau dacă e posibil introducerea e bine să se facă seara înainte de "99"...
    Trebuie să reamintesc, declansarea unei afecţiuni (boli), la un peşte este precedată de un element stresant de cea mai diversă natură
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  4. #4
    High member frank's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    584
    Post (Dis)Likes
    eu am avut un caras calico cu care au crescut impreuna 4 xifo, carasul era (si mai e ca il mai am) destul de mare, cam 15 cm, problema e ca au nevoi alimentare foarte diferite, un caras daca ar manca cat mananca un xifo s-ar ingrasa prea mult, deci caraseii avand un necesar alimentar mai mic am adaptat mesele dupa necesarul acesta pana cand o data (cred ca de foame) xifo au inceput sa manance din el, pur si simplu din el, nu din inotatoare. Pana sa observ cat am fost plecat au mancat o bucata mare, cam 2-3 cm din abdomen,aproape ca se vedeau intestinele. Repede am aruncat xifo si caraselul si-a revenit usor cu timpul. invatatura: nu incercati sa tineti pesti care nu sunt compatibili, chiar daca in unele cazuri se mai intampla sa fie si exceptii

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    155
    Post (Dis)Likes
    eu am luat un doi carasi telescopici care au fost ciuguliti de un mascul de molly balon si pana la urma au murit din cauza ranilor.fiindca sotiei ii placea acest peste,telescopic,am mai luat unul .pe asta l-a luat in primire un scalar care la haituit pana a murit si asta.precizez ca in acvariu am ramas cu un carasel auriu pe care il am de cand a facut acvariul si care o duce bine mersi,nu are conflicte cu ceilalti pesti .

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    .la aproximativ 3saptamani am murit din cauza ranilor provocate de cei 2
    nu vreau sa par ironic dar mare grija la greselile de ortografie, nu ca ar fi ceva foarte grav, dar in contextul asta... [/b]

    edit: uitasem, carsul nu face parte din familia poeciliidae

  7. #7
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes

    Minge la fileu...

    Da!
    Aşa e!...şi tu ai mîncat un " a " (carsul), da probabil e de la tastatură sau de emoţii...mai ştii
    Oricum, nimeni nu e perfect, să speram că "," colegul mai e...printre noi...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    da, asa e nimeni nu e perfect si eu am gresit acum, dar macar la mine nu are alt inteles(Doamne fereste...)

  9. #9
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Suedia
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by frank
    ... Repede am aruncat xifo si caraselul si-a revenit usor cu timpul. invatatura: ...
    In ce sens l-ai "aruncat"?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •