Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Realizarea unui fundal amazonian 3D

  1. #1
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes

    Realizarea unui fundal amazonian 3D

    Ziua buna,

    Am incheiat de curand construirea unui fundal din polistiren pentru viitorul acvariu de cca. 170L. Mai jos este linkul catre un tutorial text + foto priviind realizarea unui asemenea fundal, pentru cei care doresc la randul lor sa isi creeze unul, sau pur si simplu pentru cei curiosi despre "cum se face".

    Realizarea unui fundal amazonian 3D

    Motivul pentru care am vrut sa fac o descriere mai detaliata a procesului este faptul ca nu am gasit la randul meu ceva detaliat sa ma ajute si a trebuit sa ma inspir de ici de colo priviind densitatea pastei de ciment, concentratia nisip:ciment, timpii de uscare intre straturi etc. Nu pot sa spun ca sunt in totalitate multumit de ceea ce a iesit in cazul meu, contrastul lemn-piatra ar fi putut fi mult mai bine evidentiat, dar poate in urmatoarea situatie va fi mai reusit.
    In orice caz, daca ajuta altii sa duca ceva la un bun sfarsit, voi fi multumit ca am scris articolul. Acesta este produsul final la mine (sub apa - deci ud - arata mult mai bine, de asemenea, nu este complet uscat in imagine):



    Astept criticile de orice natura cu mare interes.

    Multa bafta,
    Radu L.

  2. #2
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    trecind peste faptul ca nu prea ti-au iesit culorile, asa cum si tu recunosti, ideea, "desenul" si realizarea sunt de remarcat. pe un alt site pe care-l ai si la linkuri am vazut un tutorial asemanator, dar care se refera la un fundal pentru ciclide, insa la fel de reusit. am avut impresia ca ar fi vorba de unul si acelas autor, "subiectele" fiind diferite
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  3. #3
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    In loc sa ma multumesc cu produsul "final anterior", astazi dupa un examen am procurat niste oxid de fier negru si combinand pasta de ciment rosiatica (obtinuta ca si la roci) cu ceva publere neagra, am obtinut un maron inchis. Efectul (si diferenta) poate fi vazut(a) mai jos:



    In imagine este intens lemnul pentru ca era umed inca, fata de pietrele uscate. Diferenta cand totul este submers este colosala si ansamblul capata o alura cu totul aparte, observandu-se detalii si pe lemn. Voi mai posta o imagine dupa montarea acestuia in acvariu.

  4. #4
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Linkul era mai potrivit la Camera de zi la topicul despre linkuri acvaristice. Un articol trebuie sa fie mai elaborat decat ce arati tu acolo, sorry. % cuvinte, o poza si un link nu se prea numeste articol.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Suceava-Obcini
    Posts
    235
    Post (Dis)Likes

    Re: Realizarea unui fundal amazonian 3D

    Radu i-mi pare rau ca inca nu ne cunostem, am facut un fundal amestecat din metodata ta combinata cu a altu-ia, in sensul ca in loc sa decupez pietrele am folosit felii de lespezi si la "rosturire" am folosit silicon cu nisip. Oricum am avut ce invata din articolul tau, mercy.

  6. #6
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    @ cardone:

    Esti invitat intr-o zi, dupa ce inchei cu acvariul sa il vezi si te ajut cu mare placere daca vei mai avea candva nevoie sa faci un fundal de genul acestuia.

    @andreic:

    Aveam in plan sa editez ceea ce am scris pe blogul personal de acvaristica si in format *.pdf si as vrea (daca se poate si este nevoie) sa il public si pe site-ul acvarist.ro (daca credeti ca este in regula, daca nu va ramane aici pentru cine va avea nevoie de idei), nu am avut timp sa fac acestea fiindca tocmai s-a incheiat sesiunea, dar poate reusesc acest weekend sa imi fac timp.

    Multa bafta!

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Daca este primul tau decor 3D te felicit pentru reusita. Este destul de bun!
    Am insa si eu mici comentarii, discutii, sugestii, daca-mi ingaduiesti si nu le vei lua ca ofense.
    1. Cum spuneam, este un decor amazonian reusit, dar clasic, exact cum sunt cele existente pe net, cu buturuga clasica in partea dreapta, fara nimic original sau spectaculos. Experienta si imaginatia iti vor aduce insa, in timp, si ideile originale.
    2. Ai respectat intru totul proportiile ciment-nisip, cum mai sunt descrise pe net...documentare serioasa ante-constructie, sau noroc...
    3. Critica: decorul e mai mult 2D...trebuia mai mult curaj in a insera in el elemente 3D, adica crengi, buturugi, chiar ceva pietre sau sa aplici mai multe elemente din polistiren...se poate, e ok.
    4. Daca tot e facut din polistiren, decorul poate servi si ca metoda de mascare a elementelor existente in bazin: inletul si outletul filtrului extern, cabluri, powerheaduri si alte chestii. Bineinteles ca in zonele in care se monteaza aceste elemente trebuie ingrosat decorul, create acele spatii necesare....dar se poate realiza asa ceva si atunci in acvariu nu mai apare nimic vizibil.
    5. Fraza asta, dar mai ales ideea acelui pulverizator: "Pentru pulverizare se poate folosi un pulverizator precum cel utilizat la stergerea geamurilor, cu mentionarea ca acesta trebuie sa fie foarte bine curatat inainte"...mi-e foooooarte cunoscuta. Ai dat un copy paste de undeva? Nu stiu daca nu chiar imi apartine, dintr-un articol mai vechi scris de mine, pierdut in neantul netului...Nu e nici o suparare pentru mine

  8. #8
    Base member Radu Luchian's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    @ fishdisease:

    1. Este primul decor facut vreodata, este corect! Stiu ca nu este intru totul original, folosind, in mod evident, sursele de inspiratie existente pe piata. La un viitor proiect cu siguranta vor fi idei originale in acest domeniu.

    2. Proportiile nisip:ciment nu sunt experimentate sau puse la ghici, am luat notite pe un caiet cu mult inainte sa incep realizarea acestui fundal, notite referitoare la timpii de uscare, la proportiile nisip:ciment, la oxidul de fier etc. Din surse diferite, adunandu-le in final intr-o singura sursa, bazata pe experienta personala in discutie.

    3. Stiu. Recunosc umil ca as fi putut aduce niste elemente 3D foarte bune cu usurinta (grote la nivel inalt, roci suspendate, crengi, cioate). In situatia de fata am fost nitel reticent asadar am facut doar niste pronuntari in cazul rocilor si o bordura "mai realista" la scorbura de pe trunchi. Aveam in plan o radacina care sa plece separat de trunchi, spre sticla din fata a acvariului, dar am renuntat la idee (din pacate).

    4. De mascat am doar turul si returul de la filtrul extern, la care am considerat ca nu este nevoie. Incalzitorul se va vedea numai pana cand imi revin (din punct de vedere finaciar) suficient sa iau un incalzitor extern, pe furtunul filtrului. Ar fi fost o idee de mascat un eventual reactor de CO2, dar sper ca o tufa ce plantute inalte sa rezolve aceasta problema acum.

    5. Nu stiu daca iti apartine sau nu replica, dar iti garantez cu sinceritate ca nu este preluata. Eu personal am folosit alt pulverizator, dar nu cred ca dispune toata lumea de el, de aceea am recomandat acela pentru geamuri (ca fiind cel mai comun si mai la indemana). Fiind evident folosit cu detergent o vreme buna, pulverizatorul de geamuri ar trebui curatat extrem de bine, fiindca nu am vrea in ciment elemente daunatoare vietatilor din bazin, nu? Eu am folosit un pulverizator mai fin, ca cel de mai jos:


  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes

    .

    Realizarea unui beckground asemanator cu al tau(Radu) se poate realiza si cu ciment.(fara nisip)?

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Ai idee ce se intimpla cu cimentul fara adaos de nisip , dupa o perioada petrecuta in apa ? Iti spun eu . Crapa .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •