Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 172

Thread: Nano-reef 150 litri.

  1. #21
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Frumos acvariul..promitator...mai rearanjezi piatra, sau o lasi asa?
    Fish Only Tank

  2. #22
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    O voi rearanja cand cumpar un adeziv pentru ea. As vrea sa fixez un pic pietrele ca sa nu fie probleme mai incolo dar aranjarea cu spatii destul de maricele intre pietre va ramane.
    Va recomand si voua acelasi tip de aranjament, vad ca pestiucului meu ii place la nebunie sa se bage printre pietre.

  3. #23
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Eugen
    O voi rearanja cand cumpar un adeziv pentru ea. As vrea sa fixez un pic pietrele ca sa nu fie probleme mai incolo
    Apropo, exista asa ceva, care sa nu interactioneze in nici un fel cu apa ?
    Daca da, ti-as multumi de ai posta si un link .

    Multam !

  4. #24
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ciclide_africane
    Quote Originally Posted by Eugen
    O voi rearanja cand cumpar un adeziv pentru ea. As vrea sa fixez un pic pietrele ca sa nu fie probleme mai incolo
    Apropo, exista asa ceva, care sa nu interactioneze in nici un fel cu apa ?
    Daca da, ti-as multumi de ai posta si un link .

    Multam !
    Da exista.Se numere reefconstruct si o gasesti cu siguranta la reef.Am luat si eu si e f buna.Ai grija sa o framanti destul de bine si mai mult timp pentru rezultate bune.Dar ai grija cum lipesti, de obicei este folosita pentru a suplimenta sustinerea pietrei.Se poate lipi si pe usat dar si in apa cu ea, bine, de preferat pe uscat.
    Fish Only Tank

  5. #25
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Adezivii pentru acvariu sunt produsi de firme de specialitate insa sunt vandute sub nume precum Aqua Medic la preturi foarte mari.
    Eu am citit despre Bison Repair Aqua. Se gaseste la Brico, costa vreo 7-8 lei.

  6. #26
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    trebuie sa recunosc ca imi place cum a iesit si, mai ales, ca marinele incep sa devina populare pe la noi. si nu in ultimul rand ca ai pregatit totul din timp minutios. cei drept tot nu te-ai lasat si tot ai bagat acolo un pestisor. nu stiu daca eu as fi rezistat atata timp

    urmatorul pas al meu va fi tot un marin dar ceva mai mic. cam pe la 80 de litri dar cu sistemul de filtrare in spatele acvariului si sistem de iluminare cu leduri (asta e in faza de proiect dar am solutia clara in cap).

    ps: de unde ai luat fitingurile ca eu caut de ceva vreme?

  7. #27
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Mi-am permis sa bag un pestisor pentru ca, datorita skimmer-ului si pietrei vii, acvariul pare ca s-a ciclat foarte repede. Am masurat prima data valoarea NO2 la 2 zile dupa ce am bagat piatra cu un test JBL si aveam 0.2ppm. In prezent am sub 0.1ppm. Valoarea NO3 este si ea in limite rezonabile, 20ppm. Deci nu e nici un pericol pentru pestiuc, nu sunt inconstient.

    ps: de unde ai luat fitingurile ca eu caut de ceva vreme?
    Am luat de pe www.marinedepot.com care nu livreaza in Romania din pacate. Eu am luat cu ajutorul unui fost coleg care sta acolo si care le-a primit el pe adresa lui dupa care mi le-a expediat in Romania.

  8. #28
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    La 3 zile dupa ce am bagat piatra vie am masurat NO2 - 0.2ppm si NO3 > 20ppm. Azi, la o saptamana de cand am luat piatra, valorile sunt urmatoarele: NO2 < 0.1ppm si NO3 - 10ppm in conditiile in care am adaugat si un peste.
    Destul de bine functineaza filtrul biologic, nu?
    Ce-i drept este ajutat si de skimmer care isi face treaba cu brio:

  9. #29
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Ieri am adaugat inca un pestiuc in acvariu, un amphiprion ocellaris (toti trebuie sa avem un clown, nu? ).


    Am adaugat si 5 melci de substrat (cerithiidae), 4 dintre ei sunt deja in substrat si curata, al cincilea insa nu poate sa intre pentru ca are o greutate in plus, o scoica crescuta pe cochilia lui .


    Alte lucruri dragute in bazin:

    un mic coral ciuperca;


    niste alge, unele verzi, altele rosii;


    o vedere din fata.


    Parametri apei dupa 12 zile:
    pH - 8.2-8.4
    NO2 - 0.05ppm
    NO3 - 1ppm.

  10. #30
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Intrebare :
    Ce temperatura de culoare are becul HQI , dar tuburile T5 - aferente la lampa ta ? Te intreb, pentru ca am vazut pozele de mai sus, si imi pare o tenta prea actinica , pe albastru .Sau mi se pare ?

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •