Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 172

Thread: Nano-reef 150 litri.

  1. #11
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes


    Si inca o poza, de data asta cu lampa mergand. Of ce greu se misca osmozorul asta...

    P.S.
    Pe partea din spate urmeaza sa lipesc un colant negru asa ca nu se va mai vedea nimic (fire, tuburi).

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    19
    Post (Dis)Likes
    Pot sa-mi dau cu parerea?
    Tuburile ,cablurile si ce mai trece prin spate ai putea sa le cobori pe niste canal de cablu, dar cu capacul la vedere,sa nu se vada stantele de pe spatele de la canalului de cablu.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Ziceam mai devreme ca pe fundal voi pune un autocolant negru care va acoperi toate firele si tuburile.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Un sfat: cumpara si albastru (nu e o avere - 60cm lat de 50cm nu ar trebui sa fie mai mult de 5ron, eu am dat 5ron pe metru) si vezi cum arata comparativ cu negru.

    Parca e mai frumos (nu dati cu pietre, stiu ca "frumosul" e relativ ... la om). Cred ca merita sa incerci.

  5. #15
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Am adaugat 15kg piatra vie, ciclarea a inceput.


    Sump-ul complet echipat.

  6. #16
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Explica-mi si mie de ce ai facut asa compartimentarea sump-ului, cam care ar fi rostul fiecarei sectiuni.

  7. #17
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Compartimentarea sump-ului se face in functie de necesitati. In cazul meu am ales impartirea in 3 compartimente astfel:

    - primul compartiment este dedicat skimmer-ului si incalzitorului;
    - al doilea, desi este gol in prezent, va gazdui in viitor inca un element de filtrare biologica. Fie voi pune niste macroalge care, luminate fiind de un bec economic, vor consuma nitratii si fosfatii din apa, fie voi amenaja un substrat gros pentru denitrificare conform metodei Monaco;
    - al treilea compartiment este dedicat pompei de retur care baga apa inapoi in bazin. Am ales sa montez acolo si circuitul separat al sterilizatorului UV pentru ca era mai mult loc disponibil.

    Separarea ultimelor doua compartimente este bine sa se faca printr-o succesiune de pereti despartitori, asezati alternativ jos, respectiv mai sus, pentru a opri bulele de aer pe care le elimina skimmer-ul. In plus, in acele spatii, la nevoie, se pot pune materiale filtrante pentru filtrare mecanica.

    In plus, volumul suplimentar de apa pe care-l aduce sump-ul este benefic iar spatiul gol ramas in acesta este calculat sa poata primi excesul de apa ce s-ar scurge din bazin in cazul in care pompa de retur s-ar opri.

  8. #18
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca e cam devreme insa am luat deja unul dintre pestiucii pe care-i aveam pe lista:


    Mi s-a spus ca ajuta in perioada ciclarii si este foarte rezistent. In plus, urmaresc zilnic parametri apei si totul este in regula pana acum.

  9. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    nano recif 150l

    arata bine :P

  10. #20
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes

    Re: nano recif 150l

    Quote Originally Posted by rossi
    arata bine :P

    Multumesc Mariusica.

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •