Page 1 of 41 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 405

Thread: Computer de acvariu RO

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes

    Computer de acvariu RO

    Quote Originally Posted by Liviu
    ...Lucrez acum cu niste prieteni la un computer de acvariu (cu microcontroller) care va prelua toate functiile de masura si control.
    Detaliaza, chiar sunt foarte interesat... cum masori pH-ul, am inteles ca-ti trebuie niste etaje de amplificare pentru masurarea curentului? Sau rezistenta (temperatura)? Eu personal ma gandesc la cumpararea unei placi de achizitie date, insa nu stiu cum sa rezolv cu masurarea pH-ului. Din pacate la partea de electronica stau prost .

    LE: un link interesant pentru masurarea pH-ului.

    LLE: Ca sa nu poluam topicul de la Aquascape, am deschis un topic nou aici.

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Pe scurt :

    Eu lucrez la etajele analogice, prietenii mei la cele digitale.
    O schema bloc simplificata ar fi asta:



    Partea analogica in cazul sondei PH e reprezentata de un amplificator operational de precizie cu deparazitarile si amplificarea reglabile intre anumite limite (10-1000). Vreau sa fac un modul reglabil usor pentru un spectru larg de sonde. Va avea pregatita si o referinta de tensiune pentru orice eventualitate.

    Partea analogica de la temperaturi reprezinta doar niste apmplificatoare operationale setate cu un factor de amplificare de 10.
    Toate semnalele analogice vor fi citite cu un ADC pe 10 sau 12 biti (inca nu ne-am decis .. vom face prototipul pe 10 biti si daca nu e suficient vom trece pe 12).

    Cand vom termina o versiune 0.1 a acestui proiect voi face publice orice informatii posibile. Momentan pot vorbi doar de chestii speculative si de cateva teste analogice pe care le execut in prezent.

    Chiar acum am in lucru un PH controller analogic construit in-house 100%. Fac asta pentru a testa diferitele aspecte ale interfetei ce va fi pusa pe microcontroller.
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Foarte interesant. Va urez bafta si spor la treaba, sa avem un model functional cat de curand .
    Insa intreb si eu, pentru un microcontroller de acest gen, nu este nevoie si de o interfata pentru programare de pe PC?
    O alta intrebare: un cost estimativ pentru computer? fara senzori si sonde, bineinteles.

    Si un link cu un integrat pentru amplificare, poate iti este de ajutor .

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Am reusit sa adun impreuna primul controller analogic pe care sa imi testez etajele de prelucrare a semnalelor.

    Cam asa arata:



    Asta este un controller full functional si are rol de PH controller cu iesire activa LO sau HI selectabila si este si un controller de temperatura cu 2 senzori (substrat si coloana) si poate controla 2 heatere (substrat si coloana) sau un heater si un chiller (selectabil).

    Acum sunt in stadiul de reglaje la modulul de citire a soondei de PH. Incepand de sambata am sa il pun in functiune (ca sa pot sta cu ochii pe el) si daca totul functioneaza conform asteptarilor, ne apucam de implementat partea digitala (intr-o alta carcasa .. asta va ramane asa pentru eternitate .. un controller analogic).

    Apropos .. acest controller, fara sonda de PH, a costat (la piese ma refer) cca 250 ron din care senzorii de temperatura reprezinta cel mai scump grup functional - 75ron).
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Pai, cam atat e pe Ebay un ph controller analogic. Noi asteptam continuarea proiectului tau si upgradeul la stadiul de computer controller.

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Andrei, asta e PH si Temperature controller .. si costurile sunt determinate de piese cumparate cu amanuntul de pe Maica Domnului. In caz de comanda pe net si cumparare de piese de la furnizori seriosi, pretul scade la jumatate, poate 60%. Daca scot tot ce tine de temperatura si pastrez doar functionalitatea ca PH controller rezulta costuri cu amanuntul de cca 150ron. Singurul dezavantaj este ca trebuie know-how pe care nimeni nu prea il are ... Ce facem noi acum este practic redescoperirea rotii. Oricum, am de gand sa documentez totul si, dupa ce se va finaliza totul (inclusiv parea cu microcontroller) voi face publice toate schemele si documentatia ca cei care sunt pasionati de DIY la nivel profesional sa poata sa lucreze pe materiale existente.
    Este destul de nasol sa tragi in intuneric in speranta ca vei nimeri tinta .

    Exemplu concret de costuri:

    Displayul modelului analogic (care este un panelmetru): Eu am dat pe el 54RON, pe net e 7USD.
    Senzorii de temperatura de precizie (chiar nu ma joc cand e vorba de masurat parametri): 24 ron bucata la noi, pe net: 2.37 USD
    Si exemplele pot continua ..
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Mai, eu sunt dispus sa te iau la mine acasa sa te uiti la controllerele mele si sa nu mai tragi in intuneric. Cand vrei tu esti asteptat.

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, am sa vin ca sa iti vad acvariile :P ...

    La trasul in intuneric ma refeream la caracteristicile semnalelor de prelucrat. Nu ma ajuta sa ma uit la alte controllere.
    De exemplu: Am aflat dupa indelungi sapaturi si teste pe acasa ca sonda de PH este de fapt o structura electrochimica (o baterie) care genereaza 0V la PH7 si apoi are o deviatie a tensiunii de +/- 59mV per unitate de PH. Nu am gasit nicaieri date referitoare la capabilitatile de curent si despre rezistenta interna .. nici despre variatia cu temperatura. Pentru toate astea a trebuit sa experimentez eu in casa, sa stric cateva modele de amplificatoare operationale de precizie si sa incerc cateva modele diferite de etaje de amplificare. Treburile astea nu le afli uitandu-te la alte controllere ...

    Oricum, am avansat si pot spune ca maine sunt gata sa dau drumu la controllerul asta analogic. Repet, daca merge, inseamna ca dezvoltarea pe analogic a luat sfarsit si nu mai trebuie decat scris cod sursa pentru microcontroller si alese circuite eficiente dpdv al costului.
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Liviu, e super!!!

    In ce priveste variatia cu temperatura, prin link-urile care le-am dat era si un coeficient de corectie in functie de temperatura...

  10. #10
    Base member sorin1701's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    413
    Post (Dis)Likes
    Liviu parerea mea este ca nu are rost sa-ti bati capul cu relatia pH-temperatura, cel putin deocamdata, pentru ca la pH 6-8.5 variatia este 0.1 pe intervalul de temperatura 20-30 grade C. Dar si asa nu poti sa-l pui pe utilizator sa masoare temperatura, cu precizie de laborator, in fiola de solutie de calibrare, iar daca calibrarea se face in intervale de temperatura cu precizia de 5 grade tot nu merita sa complici sistemul. Interesant este ca te intereseaza mai mult deltapH decit valoarea pH-ului .
    Apoi nu as folosi doi senzori de temperatura. Eu as renunta la cel din substrat pentru ca substratul este rau conducator de temperatura. Daca vrei niste functii interesante vezi aici http://www.dennerle.info/EN/Shop/Dow...ion_DeLuxe.pdf , ei folosesc un singur senzor. Interesant ar fi daca ai avea 3 iesiri pe termic (separat o racire si 2 incalziri, substrat si coloana). Prin varianta ideea cu 3 senzori de temperatura ( pentru paludarii) am trecut si eu, si am ajuns la concluzia ca este suficient doar unul . Iar 2, in cazuri extreme, daca inmultesti anabatide pentru care nu este cazul sa folosesti un sistem atit de complex ce te face sa ajungi tot la 1 senzor pentru automatele complexe.
    Mult succes. Si eu incerc ceva asemanator dar cu un moeller ps200 cu o extensie analogica si o extensie de iesiri pe relee. Nu stiu s-ar putea sa trec pe un cp1h de la omron ( http://www.ia.omron.com/data_pdf/dat...p057-e1-04.pdf ). Oricum la structura pe care ai aratat-o nu iesi sigur sub 1000 euro, si am impresia ca iti trebuie 2 programe.

Page 1 of 41 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •