Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: nedumerire Co2 si aerare apa

  1. #1
    Junior Member vladmihaiemilian's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes

    nedumerire Co2 si aerare apa

    Salutare tuturor.
    Am 2 intrebari la voi si sper sa nu va plictisesc cu cele spuse mai jos.
    De putin timp(~1 luna jumate in urma) am luat un acvariu de 126 L din Hornbach.Am urmat toti pasii necesari cu setarea acvariului.Acvariul este plantat moderat as putea spune insa vreau sa cresc numarul plantelor treptat.Substratul este de la JBL.Apa este testata periodic si nu sint probleme.De asemenea plantele,chiar daca sint novice, imi dau seama ca o duc sa zicem bine...caci se vede aproape zilnic cum se dezvolta...probabil am nimerit din cele nu foarte iubitoare de lumina sau cei de la Hornbach m-au sfatuit bine.Deci per total probleme nu sint si se pare ca-s pe drumul cel bun.Probabil am citit atent cele spuse pe aici si apoi m-am apucat de treaba.
    Pe langa lumina care este foarte mica dupa mine(2x18W -asa era echipat acvariul), ulterior citind aici mi s-au confirmat cele banuite deci va trebui s-o imbunatatesc cat de curand, am mai schimbat si filtrul intern cu care venea echipat acvariul(Eheim Aquaball 2210 parca...) si am achizitionat un JBL Cristal Profi e 900.
    Numarul de pesti este 45(toti neoni).
    Intrebarile mele sunt urmatoarele :
    1)Am citit aici pe forum(nu mai stiu unde) ca pentru un acvariu plantat nu este necesara aerarea.Deci cum este mai bine a monta tevile gaurite ale filtrului prin care se intoarce apa in acvariu?La suprafata apei pentru a asigura si aerarea?Sau total scufundate in apa pentru a asigura curatarea apei?
    2)Cum imi dau seama momentul in care trebuie adaugat Co2?Trebuie in mod obligatoriu?
    Va multumesc.

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Pe scurt:
    1. aerarea apei se face prin valurirea suprafetei. Poti orienta iesirea filtrului sub apa, aproape de suprafata si batand intr-un perete al acvariului, putin oblic => unul sau mai multe valurele care se propaga pe toata suprafata => oxigenare.
    2. Co2 trebuie adaugat tot timpul fiind vital in dezvoltarea plantelor. Citeste la sectiunea articole despre fertilizare si carentele de anumite elemente (andreic a scris un articol excelent pe tema asta).
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  3. #3
    Junior Member vladmihaiemilian's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    OK am sa le schimb pozitionarea.Deci valuirea suprafetei apei este suficienta sa inteleg si nu este necesar sa obtin bulele alea de aer vizibile asa cum le scoate un filtru intern.
    In ceea ce priveste fertilizarea(cele scrise de andreic) acum ma apuc de citit.Le-am vazut, dar tot timpul am trecut in graba peste.
    Inca ceva..m-am uitat atent la poza ta din semnatura.Se observa prin iarba....niste creveti?Am zis bine?Creveti sunt?De unde se pot achizitiona?....pentru ca nu prea am vazut sau nu am fost atent.Au si la Hornbach oare?
    P.S. Superb acvariu.Felicitari!

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    un raspuns pentru intrebarea numarul doi. CO2 adaugi in functie de tipul plantelor pe care le ai, fertilizare, lumina, duritatea apei si altele. depinde de la caz la caz, se poate si fara.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    SUA
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Daca imi este permisa o parere de novice:in privinta CO2 si eu as inclina sa spun ca in cazul tau nu este neaparat necesar. Asta deoarece ai lumina foarte slaba. Daca vrei sa adaugi carbon cred ca Excel de la Seachem ti-ar fi suficient. Probabil ca ai plante nepretentioase care se multumesc cu putina lumina(deci si putin carbon si putini fertilizanti). Cu toate acestea risti ca in curand sa ai probleme majore in acvariu: alge,plante care nu vor creste slab sau vor muri.Datele problemei se schimba daca vei schimba iluminatul si asta ti-as recomanda sa o faci cat de curand.Co2 nu va ajuta prea mult daca nu umbli si la lumina
    Ca o concluzie:daca vrei acvariu plantat va trebui sa rezolvi toate cele 3 elemente:lumina, CO2, fertilizanti.

  6. #6
    Junior Member vladmihaiemilian's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by sidef
    Daca imi este permisa o parere de novice:in privinta CO2 si eu as inclina sa spun ca in cazul tau nu este neaparat necesar. Asta deoarece ai lumina foarte slaba. Daca vrei sa adaugi carbon cred ca Excel de la Seachem ti-ar fi suficient. Probabil ca ai plante nepretentioase care se multumesc cu putina lumina(deci si putin carbon si putini fertilizanti). Cu toate acestea risti ca in curand sa ai probleme majore in acvariu: alge,plante care nu vor creste slab sau vor muri.Datele problemei se schimba daca vei schimba iluminatul si asta ti-as recomanda sa o faci cat de curand.Co2 nu va ajuta prea mult daca nu umbli si la lumina
    Ca o concluzie:daca vrei acvariu plantat va trebui sa rezolvi toate cele 3 elemente:lumina, CO2, fertilizanti.
    Intre timp am incercat sa rezolv cele 3 probleme :
    1.am mai adaugat 2 tuburi : acum am 2x18 + 2x15.este ok pentru un volum de apa net de ~105l?
    2.C02 exista acum.
    3.am luat de la JBL => Ferropol.
    Ce-ar mai trebui?

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    1. sa ne spui ce plante ai.
    2. lumina trebuie sa fie de calitate nu numai multa, eventual reflectoare.
    3. fertilizare la radacina pentru plante cu radacini.

  8. #8
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Vlad, tu ai citit la sectiunea articole cum sta treaba cu fertilizarea ?
    Ferropol este aditie de Fe2 in special si ceva alte cateva microelemente.
    Practic, cu ferropol tu adaugi fertilizare mico. Ce te faci cu fertilizarea macro insa ?
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  9. #9
    Junior Member vladmihaiemilian's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    Ok...mai bag un ochi si p-acolo....multumesc.
    Ferropol l-am luat la indemnul lui Vranceanu din Hornbach, super ok tip, care de altfel am vazut ce este apreciat pe masura si de andreic

  10. #10
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Liviu
    Ce te faci cu fertilizarea macro insa ?
    Ma intreaba pe mine de sanatate ... sau il intreaba pe ebay ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •