Results 1 to 5 of 5

Thread: Fenomen CIUDAT!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes

    Fenomen CIUDAT!

    Azi am redecorat acvariul complet si cand am scos pietrele "vechi" am descoperit ciudatenia. Partea in care piatra a fost introdusa in nisip (era o piatra crem) devenise albastru inchis. Dar nu s-a intamplat la doar la piatra aia, ci la toate pietrele de culoare deschisa pe care le aveam in bazin! Dar asa se colorase piatra, pt k nu avea nici o urma de mucegai sau alge... Si fenomenul nu s-a intamlat pe o anumita portiune, s-a intamplat in tot acvariul. Poate sa imi dea si mie o explicatie cineva?

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Ia pus cumva albastru de metil sub substrat ?
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    offtopic: ultimul lucru de care aveau nevoie pestii tai era o redecorare.Cand facem redecorari pestii trebuie scosi si pusi in niste galeti sau in ceva(cu apa din acvariu0 pentru a nu-i stresa foarte tare.Un peste stresat se imbolnaveste mult mai usor decat unul sanatos.
    You can't change the world But you can make a difference

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    arad
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    DAca ai pus medicamente lichide {verde de malachiti ;albastru de metil} cacestea sunt responsabilke de "ciudatenia"aceasta.Si mie de la general tomic {tot un medicament} m-i s-au colorat unele pietre gii in verde dar nu m-a deranjat
    awp / gub

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    Adevarul e k am pus o dat un medicament lichid. Se numea Sera Baktopur! Dar acesta avea culoare verde, dar citind pe cutie am vazut k contine albastru de metil! Probabil sor fi colorat de la albastru de metil!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •