Results 1 to 9 of 9

Thread: Cardul de neoni

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes

    Cardul de neoni

    Cati neoni formeaza un card? Am inteles k acesti pesti mor treptat dak nu traiesc in card. Eu am luat o data 6, dar nu k sa formeze un card, k atunci nu stiam, si mi-au murit toti unul cate unul, in foarte putin timp.[img][/img]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    Cum sa-ti explic... mai multi pesti care inota impreuna, mananca impreuna, stau inpreuna formeaza un card. Stii tu... k bancurile de pesti...

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Nu e obligatoriu sa moara daca nu-i tii in card , de obicei mor daca nu au conditiile necesare.Daca i-ai tinut in acvariul de 70 de litri e clar de ce au murit.Aglomeratie prea mare ,pesti incompatibili ,etc.Pentru a putea tine un acvariu cu pesti sanatosi trebuie sa citesti mult ,acvaristica nu e asa usoara cum pare.
    You can't change the world But you can make a difference

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    arad
    Posts
    212
    Post (Dis)Likes
    eu am in acvariu acum 30 de neoni si nu pot sune ca stau toti in card dar inainte de masa se grupeaza.cred ca si vreo 15 pesti ar forma un card frumusel.Dar ca sa ai neoni frumosi si sanatosi trebue sa le creezi conditii .Si am mai observat ceva cresterea lor e mai rapida cand sunt in banc {in cazul neonilr pe care i-am avut}
    awp / gub

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pt sfaturi! Imi plac neonii, dar dupa cum a zis Bogan nu am conditii pt ei.Dupa cum stiti, in acvariu nu mai pot adauga nici un pestiuk nou, k ar insemna sa il omor saracul... Am si eu rabdare pana imi fac acvariul cel mare, k pana atunci, mai aflu si eu ceva de la voi... Multumesc frumos!

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Andra, ce acvariu si ce pesti ai draga ?
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    Am un acvariu de 70l in care tin carasi, zevre, guppy, mollie, xipho, scalari, sanitari, un peste vetuza mic, gurami, ramirezi, conconius... Stiu... nu mai e nevoie sa imi zici.... O SUPA DE SPECII! Dar las, k la vara, mai spre toamna imi schimb acvariul. Ii am de 4 luni si nu mi-a murit niciunul... a pardon doar unul pt k l-am lovit din greseala cand curatam peretele de alge... ce rau imi pare ... nu l-am vazut! Dak si el a intrat in buretele meu... accident de circulatie... :(

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Bucuresti-Tei
    Posts
    483
    Post (Dis)Likes
    eu zic sa mai scapi din pesti aia de acolo chiar daca te doare inima .Mai ales de carasi , scalari,gurami si vezi ce mai in multi pe acolo ca daca nu sa intimplat nimic rau pina acuma trebuie sa se intimple si oricum pesti aia nu cresc normal din cauza bazinului mic si aglomeratie fff.mare de pesti .
    Acuma faci cum crezi tu da este spre binele pestilor sai dai si sa ai mai putini si pina la urma si spre binele tau ca inloc sa stai sa le dai de mincare si sa faci schimburi de apa saptaminal tu mai rau iti ingrunezi situatia ca daca ,, doamne fereste se inbolnavesc sau iti mor trebuie sai aduni , sa faci schiburi de apa mai dese, medicamente peste medicamente si bani aruncati degeaba .

  9. #9
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Asa este Andra, cam multi pesti.
    Nu esti de condamnat ca-i cam chinuiesti, pentru ca asa am facut toti la inceput. Si eu imi luam tot ce vedeam si imi placea.
    Dupa un timp, am inceput sa-mi mai selectez preferintele.
    Am ramas in etapa 2-a cu molly , betta, neoni si sanitari.
    Acum sunt in etapa Discusi. Plus o pereche de betta, 2 ancistrusi si neoni.
    Acvariul este bine ciclat, apa este cristal ( prin apa limpede se vede pana in profunzimea acvariului , a'propos de acvariul cel mare pe care vrei sa ti-l faci ) , usor cafenie pentru ca o trec prin turba ( pentru PH stabilizat la 6,5 ), masor saptamanal NO2 si NO3, am plante multe, care cresc ca nebunele si le jumulesc saptamanal, si schimb 20% din apa saptamanal numai pentru a mai elimina NO3-ul pe care nu-l consuma plantele.

    Este timpul sa decizi ce pesti indragesti cel mai mult, si sa te orientezi.
    Cu sfaturi noi te ajutam.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •