Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 32

Thread: Celestichthys margaritatus - Microrasbora Galaxy

  1. #11
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by evilknievil
    din cite am observat sint cam timizi ,in sensul ca mai tot timpul stau ascunsi si doar cind nu e nimeni prin preajma acvariului ies in portiunea din fata a acestuia!
    Ii tin intr-un acvariu Juwel REKORD 60 impreuna cu microrasbora erytromicron...Ceilalti erytromicronii sint mai tupeisti ,ies la geam ,ii fugaresc in joaca pe galaxy ,se plimba in cird dar galaxy cum am mai zis sint mai ascunsi (si asta ma enerveaza caci sint asa de frumosi,in speciali masculii).
    Asa ca am de gind(desi imi pare rau)sa renunt la erytromicroni si sa ramina doar cei 9-10 galaxy impreuna cu crevetii!Asta e o optiune...Cea de-a doua optiune e sa scot tufa de micrantheum(la baza ei se ascund) si sa o inlocuiesc cu plante joase (m-am gindit la pogostemon helferi)!
    Confirm si eu acelasi comportament. Vreau doar sa adaug ca eu ii am intr-un bazin numai cu Pogostemon, si chiar si acolo innoata pe sub ei, foarte aproape de substrat . Culmea este ca mai am vreo 4 neoni care au adoptat si ei acelasi comportament... deh, ca sa fie in gasca presupun.

  2. #12
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    craiova
    Posts
    153
    Post (Dis)Likes
    Rattle ai dreptate!Rar ii vad in portiunea de mijloc a acvariului!Cel mai adesea in apropierea substratului!
    Dar asa-i ca sint mumosi?
    Off-topic:daca cumva vreodata o sa ai pogostemon de vinzare sa ma anunti si pe mine caci nu reusesc sa dau de planta asta chiar si pe reefaquarium.ro nu o mai au!

  3. #13
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Fetesti
    Posts
    1,026
    Post (Dis)Likes
    Intrucat specia este pe cale de disparitie(am aflat de curand, desi se stie din 2007) prefer sa cumpar Boraras. Sa lasam Galaxy in pace o perioada

  4. #14
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    am tinut 150 de galaxy intr-un acvariu juwel de 54 litrii si tot nu se vedea vreunul. poate daca ii tii intr-un nanocub, o sa ai sanse mai mari sa te bucuri de galaxy.

  5. #15
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Am splituit posturile...
    Pentru comanda colectiva va rog sa continuati aici : http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=17335

    @fanta: sorry dar ai postat exact in momentul in care am mutat eu posturile. Te rog sa postezi din nou, dar pe topicul nou. Multumesc

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes

    detalii mai multe

    Pt acest peste, ce conditii trebuie sa ai in acvariu ?( temperatura, cu ce pesti se poate "combina" etc ), poate sa-mi spuna cineva? m-ar interesa si pe mine.
    merci anticipat de raspunsuri

  7. #17
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Fetesti
    Posts
    1,026
    Post (Dis)Likes
    Asteptam sa ne raspunda aici la dilema ta @sidef. El se pare ca are....si a si inmultit chiar. El ar fi cel mai in masura sa ne zica. Asa...pe net gasim o gramada de chestii nu?

    LE: Pana atunci... poate ajuta pe cineva pozele astea :




  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    SUA
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Denumirea oficiala este, cel putin acum, Danio margaritatus, dar deseori in hobby este denumit Celestial pearl Danio(CPD) sau Microrasbora Galaxy, ca sa le enumar doar pe cele mai folosite. Cu voia voastra voi folosi prescurtarea CPD(din comoditate).
    Nu stiu daca conditiile din bazinul meu sunt cele ideale dar cam astea ar fi:temperatura 23.5-25.5C, pH 6.9-7.3, amoniac,nitriti zero, nitrati cam 10-15ppm, kH si GH nu le-am mai masurat in ultima vreme dar sunt amandoua cam 6.
    CPD este un peste as zice eu nepretentios. Din ce am citit si din ce am discutat cu alti posesori majoritatea deceselor s-au intamplat la putin timp sau in timpul unui transport lung. Si puii sunt rezistenti, daca reusiti sa-i separati la timp de parinti rata de supravietuire este excelenta, mie cel putin din prima ponta nu mi-a murit nici unul pana acum(mi-au murit cativa din pontele urmatoare-probabil suprapopularea recipientelor in care-i izolasem).Este un peste timid adultii stau mai tot timpul ascunsi si ies la vedere cand le dau mancare. Nu stiu daca este vorba de timiditate sau daca isi pazesc teritoriul(tufele de moss) ptr a depune icre. Cand am introdus si puii mai mari alaturi de parinti am observat ca au sta tot timpul grupati si la vedere, iar dupa vreo saptamana si adultii se pare ca au iesit la iveala. Fiind pesti de card este posibil ca numarul sa le dea o siguranta in plus. Totusi daca vreti sa-i inmultiti nu tineti prea multi in acelasi bazin caci puii vor avea slabe sanse sa nu fie mancati.
    Aspect fizic si dimorfism sexual: pozele puse de Danionita sunt relevante,atentie doar ca masculii sunt mai mici decat femelele.
    Hrana:eu le dau fulgi , daphnia(o sortez mai mica), micro(si adultii se baga, nu numai puii), nauplii de artemia.Incerc sa incep si o cultura de grindal.
    Mediu: Acvariul este plantat din belsug cu Java Moss(le confera adapost si microorganisme pentru hrana, mai ales pentru pui),plante plutitoare(riccia si frogbit banuiesc), ceva anubias(eye si lanceolata). Impart habitatul cu o colonie de Red Cherry Shrimp si ceva melci pe care ar trebui sa-i mai raresc.
    Lumina:slaba(.5W/L) CFL full spectrum 5100K
    Filtru:intern(burete)

    Sper sa fie de folos tuturor celor interesati. Poate si catalinbgs sau alti crescatori vor impartasi ceva din experienta lor

  9. #19
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    la mine experienta cu Galaxy a fost de scurta durata, i-am dat foarte repede

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    SUA
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by catalinbgs
    la mine experienta cu Galaxy a fost de scurta durata, i-am dat foarte repede
    Nu e de mirare la pretul cu care-i oferi.Eu am dat muult mai mult pe cei 4 adulti.
    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si furnizorului tau.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •