Page 5 of 48 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 41 to 50 of 471

Thread: nanoreef 12g - step by step

  1. #41
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    N-ai gresit cu nimic, doar ca aici pot apare diverse opinii privind aparatura si lumina in functie de coralii pe care doresti sa ii ingrijesti, si tipul de acvariu pe care il abordezi (fiecare pe rand): marin sau reef, pico sau nano etc.
    Nano-reeful nu necesita neaparat sump sau refugiu, este de ajuns un filtru hang on mai generos unde se poate pune incalzitorul, atasa coolerul - nu este neaparat nevoie de chiller la un acvariu mic pico sau nano, si se arunca o mana de alge pentru filtrare.
    Se merge pe schimburi de apa, cam 10% saptamanal si se completeaza apa evaporata manual sau automat, e deajuns un flotor care sa permita curgerea apei dintr-un recipient atunci cand scade nivelul.
    La metoda berlineza filtrul biologic este exclusiv din piatra vie, de aceea si cantitatea acesteia este mai mare per volum decat la alte tipuri. Se foloseste 1 kg lr/4 l apa. Deci la un acvariu de 40 l aveti nevoie de 10 kg lr.
    La pico sau nano nu este necesar un wave maker dedicat, se poate folosi o pompa de apa cu jet fix, orientata in asa fel incat sa formeze un curent continuu in tot acvariul. Fara acest curent de apa coralii (unele specii) nu se pot hrani. Planctonul este purtat de curent astfel incat in dreptul coralului este cules de acesta pentru hrana.
    Speciile de corali nu sunt compatibile in totalitate, datorita gradului de agresivitate, asa cum exista specii de pesti marini foarte frumosi dar care nu pot fi crescuti intr-un acvariu de recif.
    La un acvariu de recif lumina trebuie sa cuprinda doua componente: alb 10.000 k sau 15.000 k si albastru - actinic. Combinatiile sunt diverse ca si lampile. La un pico sau nano se pot folosi combinatii de T5 care asigura necesarul de lumina chiar si pentru coralii pretentiosi. Obligatoriu cu reflectoare. La o adancime a apei de 25-30 cm nu isi are rostul lampa MH. Mai ales ca si coralii (vorbesc de cei moi, asta ma intereseaza) se aseaza pe landscape in functie de necesarul de lumina. Cu cat sunt mai pretentiosi, se aseaza mai sus, astfel incat intre ei si lampa raman cativa cm, poate 10 (depinde de lampa si modul ei de prindere).
    La un nano sau pico cu corali moi nu este necesar calcium reactor si nici skimmer. Daca exista, nu este nimic rau. Daca nu exista, iar nu e nici o problema. Skimmerul scoate din apa in afara de proteine si elemente necesare nevertebratelor, spun unii nano-reeferi. Mai ales la acest volum mic de apa si la numarul vietuitoarelor foarte mic in comparatie cu un acvariu normal de 400-500 litri sau mai mult. Calciul consumat este completat la schimburile saptamanale de apa proaspat preparata. Repet, vorbim de corali moi si ceva nevertebrate din seria CUC, care la un acvariu ca al meu inseamna doi crabi hermit si 1-2 creveti. Si atat. Nu pun problema pestilor la un asa volum, poate in viitor 1 (unul) de talie mica, banalul clown fish. Si sub nici o forma corali cu schelet calcaros.
    Ma opresc, mai continuam alta data.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #42
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Noi achizitii

    Am facut o mica excursie de shopping in capitala, si de ieri pana astazi am reusit sa cumpar tot din lista:
    1. mobilierul pentru acvariu de la Ikea
    2. reflectoarele 2 buc. de la @Remusica
    3. Restul de la G.G.
    4. balast electronic Osram:
    Am cumparat si balastul 2 x 24w de la Osram, multumesc celor care s-au oferit sa ma ajute! Am rezolvat-o!

    ,

    PS Multumesc lui Andreic si lui Mihai (baiatul meu) ca m-au carat peste tot si m-au suportat...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #43
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Azi am facut comenzile pe eBay pentru celelalte device-uri, care vor intregi echipamentul:
    1. water filler
    2. moonlight
    3. wave maker
    4. Water level alarm

    Ma apuc de astazi de montat, si voi continua pana la sfarsitul saptamanii cand totul va fi pe pozitie (cu exceptia comenzilor de azi) cu roca, apa preparata, lumina si filtrare.

    La multi ani tuturor!!!
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #44
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    Domnu' Amiral , ma scuzati ca indraznesc dar, ne mai tineti mult tensionati? Eu tot citesc pe aici de cand s-a deschis da' tot astept o poza ca sa comentez si eu ceva ... sau sa am si eu un model sa arunc si eu cu bani in e-bay :P ... deci? pe cand o poza cu ape si pietre aranjate ?
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  5. #45
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Serios ca vin si pozele, dar eu sunt ceva mai incet de felul meu. Pana nu judec de 10 ori un element, nu-l pun in practica.
    Zilele astea m-am chinuit sa gesesc elementele de care am nevoie pentru lumina: cabluri, conectori etc. Fiind inchis peste tot, rezultatul e nul.
    Primele poze vor fi extrem de banale, cu apa si roca vie. Fara vietati, deci nu prea vad ce o sa se vada.
    Dar oricum voi pune pozele.
    Dupa ce vor apare primii corali, melcisori, o steluta rosie de mare... atunci va deveni interesant.

    Multumesc pentru atentie.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #46
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am reusit sa gasesc conectori pentru tuburi.
    Ca in orice proiect, problemele care par cel mai greu de rezolvat, se rezolva de la sine, dar te impiedici de lucruri pe care nu le banuiesti.
    Pana vin pozele, hai sa va zic ce am gasit cel mai greu:
    1. balastul - noroc cu Marbo, dar a insemnat un drum la Bucuresti cu cheltuielile de rigoare.
    2. conectorii pentru capetele de tub. Nu exista nimic pentru T5, deci trebuie bricolat.
    3. Re-facerea capacului original pentru a suporta cele doua tuburi, cu loc pentru 4 daca va fi necesar un upgrade. Taieturile le fac cu o mini freza si discuri minuscule made in SUA. Foarte motivant, gasesti discuri abrazive made in USA si nu gasesti conectori pentru T5.
    4. Asezarea acvariului in situ. O problema mare, deoarece se umbla cu apa sarata. Nu numai de asta, aici intervin si locurile "libere" din locuinta, cae nu sunt cele mai convenabile (distanta fata de priza, AC sau nu etc).
    5. Popularea acvariului: la noi este totul foarte costisitor, incepand de la pretul coralilor si terminand cu nevertebratele si pestii.
    Un exemplu: un wave maker 360 grade m-a costat pe eBay 12 GBP. Am vazut asa ceva si pe la noi, vreo cateva sute de lei.
    Alt exemplu: avertizor electronic de nivel, cu sunet si lumini, 1$.

    Cred ca nu mai este cazul sa continui, ati inteles ce vreau sa zic.

    Aici un articol despre filtre HOB si refugii
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #47
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Hello again.

    Ciclarea e terminata dupa rezultatele testelor, asa ca de acum urmeaza mentenanta bazinului in limitele normale. Valori:
    NO2 = 0
    NO3 > 40
    pH = 8

    Bineinteles, problema nitratilor pe care nu are cine sa ii consume in bazinul meu. Pana voi rezolva problema pe cale naturala, cu alge cheato, incerc metodele clasice cu bacterii.
    Am tratat bazinul cu 2 fiole de Bacter M de la Dupla, una pentru filtru si una pentru bazin. O sa urmaresc rezultatele si le voi posta aici.

    Salinitatea apei am stabilit-o conform recomandarilor pentru recif, la valoarea de 1, 023 masurata cu salimetrul. Maine voi monta lumina in capacul modificat si cam atat pentru acum.

    Corectura:
    Se mai lucreaza la ciclare, obs. lui Nicu pentru care ii multumesc.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #48
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cateva poze:


    Se poate vedea capacul original Juwel modifcat, cu 3 reflectoare si degajarea pentru filtru.

    Ce mai urmeaza:
    1. cand vine comanda de pe eBay, acvariul va fi completat cu un water level, un wave maker si o lampa moonlight cu senzor de lumina.
    2. Un mini-fuge dintr-un al doilea filtru HOB, acelasi model respectiv un AquaClear 70 ce va fi utilat cu lumina proprie si LR, iar daca reusesc sa gasesc si ceva alge mancatoare de nitrati. Primul filtru, pe care il vedeti in imagine, un AC 50 va ramane la rolul sau de filtru BIO si mecanic. Este dotat cu un burete pentru particole si Siporax.
    3. O comanda electronica pentru mentinerea temperaturii apei, ce va comanda sistemul de incalzire si cel de racire.

    Va urma...

    PS Nu cautati vietati altele decat alge si bacterii, ca nu sunt inca.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #49
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Frumoss,bravo.
    Trebuie sa scapi de nitratii aia,cu no3=40 sa nu pui vietati acolo,apropo,skimerul?

  10. #50
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu l-am pus in functie din doua motive:

    1. pe perioada ciclarii nu e indicat
    2. neavand nimic care sa comita "murdarirea apei" momentan, nu l-am montat.

    Vietati vor apare in acest bazin peste destul timp, minim o luna, daca nu mai mult. Intai vreau sa-l stabilizez, sa-i invat comportamentul ca sa-l tin in stare optima.
    Nu ma grabesc, nu de alta, dar dupa ce termin, de ce ma mai apuc????
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 5 of 48 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •