Page 2 of 48 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 471

Thread: nanoreef 12g - step by step

  1. #11
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Skimmer am comandat,
    Ce fel de skimmer ai comandat ? Un link...ceva ?

  2. #12
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Eugen
    Sau varianta asiatica, evident mai ieftina:
    http://www.fish-street.com/auto_water_filler
    Ei uite asa ceva am nevoie, dar de unde pana mea sa comand? E exact ce ma gandisem sa bricolez, un sistem care sa imite mecanismul de umplere cu flotor de la bazinele WC.
    Normal ca lka pretul asat prefer sa comand undeva, vad ca si astia trimit in RO, sau incerc pe e-bay.

    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #13
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Curios sunt si eu.. ce randament are sa dea skimmer-ul specificat de tine .
    Pe mine ma bate gandul sa ma bag la un hang on. O fi ceva de capul lui ?

  4. #14
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Numa intereseaza prea tare randamentul, deoarece din ce m-am documentat in cazul meu - nanoreef, si aici vreau sa ma intelegi, un acvariu de 150 l e tot nano, al meu se apropie de pico care inseamna sub 5 galoane, in cazul fara sump, nu se recomanda skimmer.
    L-am cumparat pentru ca am auzit ca face treaba, si comanda am facut-o inainte de a ma documenta in amanunt.
    Pe scurt, la un nano se recomanda schimburile de apa saptamanale sau la 2 saptamani si nu skimmer, care scoate din apa pe langa altele si elemente necesare coralilor.
    Un nano nu ai cum sa-l sa-l populezi ca sa necesite obligatoriu skimmer, decat daca esti cu capul si vrei sa dai cateva milioane lunar pe vietuitoare, inlocuind decedatele.
    Dar, repet, l-am luat sa fie, poate daca o sa fac vreodata sump, e bun.
    Despre populare nu mai comentez, deoarece oferta la noi este asa de saraca incat nu prea am ce discuta. Vom vedea in viitor, ciclarea va dura destul ca sa am timp de cautari.
    Ca sa va spun si despre asta ce am de gand: corali moi, cu agresivitate redusa, de preferat iubitori de lumina de intensitate medie, din cei care prefera substratul, ceva "frag" daca gasesc pentru decorarea pietrelor, o gasca de CUC printre care hermit crab, creveti si cam atat. Sper ca polipii sau coralii sa se simta bine si sa evolueze.

  5. #15
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Quote Originally Posted by Eugen
    Sau varianta asiatica, evident mai ieftina:
    http://www.fish-street.com/auto_water_filler
    Ei uite asa ceva am nevoie, dar de unde pana mea sa comand? E exact ce ma gandisem sa bricolez, un sistem care sa imite mecanismul de umplere cu flotor de la bazinele WC.
    Normal ca lka pretul asat prefer sa comand undeva, vad ca si astia trimit in RO, sau incerc pe e-bay.
    Da un mail celor de la fish-street, expediaza si in Romania. De la ei mi-am luat lampa HQI.
    Skimmer gasesti tot la ei, ai o gramada din care poti alege. Nu te uita la cele mai mici, mai bine iei unul peste nevoile acvariului decat invers; din cate am citit la skimmer nu te zgarcesti.

  6. #16
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Is cu ochii pe tine !! (..si pe Nicu/@bamse..)
    Cat de curand o sa va calc pe urme .

    @Juwel, pana la urma pe ce bazin mergi ?

  7. #17
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Pai... pe Juwel R60.
    L-am adus acasa cu ajutorul de netagaduit a lui Ionut, caruia ii multumesc din nou. M-a ajutat si cu 30 litri de apa osmozata. Maine mai am de luat 20 litri de la un alt coleg binevoitor.
    Si pot incepe prepararea....

    O sa trebuiasca sa imi iau si eu un osmozor pana la urma...

  8. #18
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Pai... pe Juwel R60.
    L-am adus acasa cu ajutorul de netagaduit a lui Ionut, caruia ii multumesc din nou. M-a ajutat si cu 30 litri de apa osmozata. Maine mai am de luat 20 litri de la un alt coleg binevoitor.
    Si pot incepe prepararea....

    O sa trebuiasca sa imi iau si eu un osmozor pana la urma...
    Astept cu nerabadare sa vedem poze la setup si sa nu omiti nimic
    Ma bucur ca pana la urma te-ai convins ca apa osmozata este indispensabila.

  9. #19
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Putem dezbate subiectul aici, pana va fi cazul unui nou thread.
    Am citit incercand sa separ ideile si sfaturile de experimente. Am preferat sa vad cum a evoluat un nanoreef in cateva luni, ce dotari a necesitat de a rezistat in timp, cum s-au inmultit coralii si de ce si la ce lumina, ce schema e cea mai buna raport pret calitate ca sa nu ne fure chiar tot din buzunare.
    Dpdv al apei preparate, ca baza poate fi folosita:
    1. daca ai noroc in viata si traiesti und trebuie, apa de la retea. La noi exclus.
    2. Apa distilata este frecvent folosita de nanoreeferi, este usor de gasit (se cumpara de la magazin) si nu necesita instalatii suplimentare si costisitoare. Este in categoria "apa pura", are valorile perfecte pentru a fi preparata: duritate 0, pH 7. Nu se obtine in casa deoarece necesita instalatii de laborator, vas de depozitare, sursa de caldura si apa rece pentru serpentina. Randament la nivel "casnic" mic.
    3 Apa osmozata, tot "apa pura", este mai raspandita deoarece exista instalatii casnice care o pot produce, acestea fiind deja raspandite in multe camine de acvaristi sau nu. Scumpe de altfel.

    Pentru o lamurire mai clara asupra avantajelor uneia sau alteia,
    aveti un tabel comparativ aici.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Incep pregatirile cu "dezmembrarea" accesorilor de la Juwel.
    In faza 1, demontarea carcasei filtrului intern. De fapt, din toata dotarea voi folosi sticla si incalzitorul.
    Una din probleme care ma framanta este daca va rezista sticla de fund la 10 kg de roca vie. Ma gandesc la solutii diferite, dar cred ca din toate cea mai buna ar fi sa tai sticla de 5mm si sa dublez fundul.
    Ceva pareri?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 48 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •