Page 1 of 48 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 471

Thread: nanoreef 12g - step by step

  1. #1
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    nanoreef 12g - step by step

    A venit si momentul asta, teoretic se pregatea de mult acest start. Ce vreau sa realizez:
    Un nano de aprox. 50 litri cu corali moi. Restul vietuitoarelor vor veni pe rand, nu prea multe avand in vedere dimensiunile cat si faptul ca metoda berlineza se bazeaza pe o cantitate mare de roca vie pentru buna stabilizare a unui nano.
    Ca achizitii, fiind un acvariu de recif tropical (asta am de gand), si totodata nanoreef, voi incepe cu:
    - acvariul 50x30x30 (sau aveti alte pareri? In functie de lampa de ex?)
    - sare marina de reef
    - live rock 0,5 - 1kg la 4 litri de apa
    - filtru hang on, la nevoie 2 cu medii diferite - nu stiu pana nu vad
    - protein skimmer
    - incalzitor
    - racire cu chiller controlata electronic
    - nu sunt hotarat daca sa adaug si sump ca sa mai maresc cantitaea de apa si sa ascunda toata aparatura
    - de valuri sper sa nu am nevoie datorita filtrelor cascada care produc curenti destul de puternici
    - lumina, nu-s hotarat, astept idei pentru ceva mai ieftin dar eficient
    - UV este
    - Osmozor sau poate apa distilata

    Si voi mai vedea, toate la randul lor. Pana acum fac achizitii de sare, acvariu, protein skimmer si live rock. Unele sunt deja pe drum.

    Accept cu placere sfaturi sau idei de la cei care au deja in casa un reef, sau se pregatesc de unul.

    Succes tuturor.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    langa Bucuresti (Frumusani)
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes

    felicitari!

    salut juwel! mai bine faci rost de un chiller care si incalzeste,tot comandat electronic.mi se pare mult mai bine decat cu incalzitor separat.

  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Uraaaa,felicitari domnule,asteptam si poze sa sti.

  4. #4
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Saptamana viitoare ma ocup de acvariu, cred ca am sa merg pana la urma pe un 70 x 40 x 40, asta inseamna latura lunga de 70 inaltimea de 40 si latime de 40. Deci cam 100 litri, din care scadem grosimea substratului de 5 cm si live rock 10 kg (comanda e facuta). Dupa o socoteala grosiera mai cad 20 litri, ramanem intr-un 80 litri net.
    M-am gandit la 70 pentru ca sa am loc de tuburi T5, ca pana la MH mai este. Inca mai studiez.
    Cu chilerul ar fi ok daca as avea banid e investit in asa ceva, iar la nivelul unui nanoreef am vazut ca se poate si cu ventilatoare, conditia este sa fie comandate electronic.
    Despre sump mai discutam, nu cred ca este neaparat necesar, iar cotusrile si spatiul pentru acesta sunt iar alte probleme.
    Protein skimmerul e comandat.
    Filtrarea, asa cum am mai zis o sa fie cu 1 sau 2 hang on cu medii diferite.
    Astea urmeaza sa le comand, ma mai gandesc daca nu gasesc alta solutie mai ieftina.
    Problema mare este osmozorul, ma refer la bani. Poate voi merge pe apa distilata, mai citesc.
    Cam asta este pana acum. Ceva invertebrates pentru inceput, apoi daca merge acvariul, bagam si pestisori.
    Salimetru am comandat.
    Sare pentru recif am comandat.

    Asa ca tot acest jurnal va fi tinut cu poze, dar acum nu am ce poza, evident.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Nu renunta la sump, o sa vrei sa-l faci mai incolo si nu o sa mai poti. Vei vedea ca va trebui sa adaugi cu timpul diverse echipamente, poate chiar un skimmer, si n-o sa mai ai loc. Plus de asta, intr-unul dintre compartimente poti sa suplimentezi filtrarea biologica a bazinului.
    Iti recomand o latime de 60cm (e o dimensiune standard pentru lampi, fie ele T5 sau HQI) si fa-l din sticla groasa, sa fie sanatos si durabil.

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Un 60 e ok, asa zic si eu.
    Pana la urma 60 x 30 x 30 as vrea.
    Idei?
    Bun, nu renunt la sump dar ce are daca il fac mai tarziu? Sau te referi la gaurile din sticla cumva? Nu se poate ocoli subiectul? Adica sa treci conductele peste?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Un 60 e ok, asa zic si eu.
    Pana la urma 60 x 30 x 30 as vrea.
    Idei?
    Bun, nu renunt la sump dar ce are daca il fac mai tarziu? Sau te referi la gaurile din sticla cumva? Nu se poate ocoli subiectul? Adica sa treci conductele peste?

    Sigur ca poti trece cu tevile peste dar aspectul....
    Plus de asta, filtrul cascada il poti monta in sump ca sa nu se vada urat in bazinul principal. Sump-ul te ajuta sa poti avea un acvariu "curat", fara prea multe echipamente vizibile.
    Nu uita de pompele de valuri, la un reef ai nevoie de o recirculare a apei de min 20x pe ora asa ca ia in calcul niste wave maker-e, obligatoriu!
    Gandeste-te si la un skimmer, coralii au nevoie de apa cat se poate de curata iar skimmer-ul ajuta foarte mult.
    In ce priveste apa osmozata... cel mai bine iti iei un osmozor, e o investitie care la tine este necesara, mai ales daca vei alege tipul de racire cu ventilatoare (evaporarea este mare si trebuie sa completezi zilnic cu apa osmozata).

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Skimmer am comandat, wave maker inca nu, osmozorul va veni dar la anul. Pana atunci ma descurc cu apa distilata.
    Problema este ca as fi vrut sa gasesc sau sa bricolez un level control, ceva de genul acesta.
    Nu sunt retete DIY pentru asa ceva?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    Aquarium expert
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti Blv. Brancoveanu
    Posts
    2,321
    Post (Dis)Likes
    1) Esti pe net
    2) Esti pe forumul Acvarist.ro
    3) Imi citesti semnatura
    5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
    6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
    7) Zambesti, sau chiar razi


    http://kingi.sunphoto.ro
    http://kingbucharest.wordpress.com/

  10. #10
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Sau varianta asiatica, evident mai ieftina:
    http://www.fish-street.com/auto_water_filler

Page 1 of 48 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •