Page 25 of 48 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast
Results 241 to 250 of 471

Thread: nanoreef 12g - step by step

  1. #241
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Principiul il stiu, dar practic cum sunt asezate furtunele in interiorul pet-ului?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #242
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Ai pus o problema interesanta...
    Initial aveam cele 2 furtunase de la pompa de aer pana la fundul pet-ului (in apa). Acum le-am ridicat deasupra apei si constat cu surprindere ca ridica apa la o inaltime de 175cm
    Nici nu ma gandisem ca ar conta prea mult asezarea furtunelor in interiorul pet-ului.
    Poza

  3. #243
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Ideea nu e rea deloc... principiul airlift e folosit la curatarea de puturi de apa avand si adancimi de 150-200m , asa ca nu-ti face probleme cat ridica.

    Hmm, o sa incerc si eu sistemul asta "automat" la paludariu, sa vad cum functioneaza... ca tot am piesele pe-acasa si nu fac nimic cu ele
    Danke schon für die Ideen...

  4. #244
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti 1979
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Pai... eu nici nu ma gandisem la principiul airlift Eu doar faceam presiune in pet cu aeratorul. Dar vorba ta, daca pun un T-eu astfel incat sa intre si aer prin furtunul care duce apa spre acvariu, practic va duce apa in sus o inaltime mult mai mare.
    Desi... principiul airlift poate fi folosit pentru a ridica apa de la adancimi mari, dar nu si la inaltimi mari peste suprafata apei...

    Eu defapt facusem chestia asta in ideea de a face o pompa de dozare care sa aiba un debit foarte mic si sa ridice apa la o inaltime suficient de mare, lucru care nu prea era ok cu un powerhead. In plus am posibilitatea sa reglez debitul cu potentiometrul pompei de aer.

  5. #245
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Sorine, nu e prima oara cand ma uimesti. Esti fenomenal! Atat de simplu....

    Felicitari! In we asta ii dau drumul la instalatie. Prin presiune.



    LE

    Micul blenny bicolor pleaca la casa noua.
    Se alearga prea mult cu celalalt blenny al meu (ala urat), si nu doresc sa stresez pe nici unul dintre ei. Pastrez pe uratul cu cornite, el a fost pionier in acvariul meu. Cu toate ca peste asa de frumos ca bicolorul nu mai am in acvariu...

    Inca ceva. Stiam ca sunt teritoriali, dar fiind pui la momentul cand i-am adus am zis ca se vor tolera. Am zis eu si mi-au zis si altii. Plus ca locuri de ascuns au destule. Dar nu a fost sa fie asa. Nu-i bai, pleaca intr-un apartament mai spatios
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #246
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Mi-a venit si controlerul de temperatura de la Fish Street, dotat cu sonda de rigoare. Am mai discutat noi despre acest model, sper sa faca treaba buna.



    Acum urmeaza sa fac montajul pentru comanda coolerelor. Nu stiu cum sta la capitolul "a cazut curentul". Cred ca nasol...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #247
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Daca n-ai UPS ar fi cazul sa-ti iei .. Ce consum total de curent ai?

  8. #248
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am mai discutat si problema asta. Ma refer la upeseu.
    Nu sunt probleme cu orele, e vorba de cateva sec sau minute in cel mai rau caz. Problema mea este memoria device-ului nu alimentarea propriu-zisa. O pauza in alimentare face mult mai putin rau decat o resetare a parametrilor comandati.
    Intai sa fac niste probe.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #249
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Te rog dupa ce setezi controllerul de temperatura sa detaliezi putin montajul si rezultatele, pentru mine ar fi foarte util, multumesc.

  10. #250
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    In momentul in care merita, poti face o investitie intr-un UPS on-line.
    Nu am studiat, dar cred ca sunt si modele mici pe care sa inseriezi echipamentele critice. Poate chiar de la mai multe bazine, neluand in calcul lampile sau incalzitorul(rele).
    E un pic de bataie de cap, mai ales ca vorbim despre marine unde trebuie avut grija de asigurarea curentilor si racire.

Page 25 of 48 FirstFirst ... 15232425262735 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •