Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 80

Thread: Tratament cu H2O2 ... staghorn algae

  1. #21
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Schimba apa normal si se va curata.

  2. #22
    Very high member Remus Spataru's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,168
    Post (Dis)Likes
    OK Multumesc de sfat (m-am linistit )

  3. #23
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    @szabolcs: Da-mi voie sa iti dau un sfat luand ca si punct de referinta organismul uman: apa oxigenata se foloseste ca si dezinfectant; se poate aplica direct pe tesuturi (vezi in deschidere de abcese) fara a le leza in mod deosebit (cel putin mai rau decat a facut-o boala ptr care s-a aplicat)... insa NU SE BEA! H2O2, precum sti este peroxidul de hidrogen. Peroxizii si apa oxigenanta in special fac parte dintre radicalii liberi de oxigen responsabili de stresul oxidativ. Pe scurt se spune in prezent ca astia sunt responsabili de toate bolile cardio-vasculare, cancer.. imbatranire. S-ar zice ca s-a aplicat fara efecte vizibile pe pesti... poate pe plante... asta as zice-o in cel mai bun caz...

    Daca lui Andreic i-au crepat creveti, iti dai seama ca si pestii au fost afectati! Nu trebuie neaparat sa moara... si bolile pe care le prezentam mai sus au evolutie cronica, lunga, insa inspre moarte sigur mai devreme sau mai tarziu...

    Acuma te intreb: de ce dreq ai vrea sa bagi IN TOT ACVARIUL ceva care sti sigur ca lezeaza vietatile la care tii atat de mult? Daca esti prea lenes poti sa aplici tehnica cu solutia de inalbitor... cu riscul sa pierzi doar planta, fara a leza si pestii...

    Pentru niste amarate de staghorn mai bine sa NU APLICI NICI UNA DE MAI SUS. Din cunostintele mele, staghornul si BBA apar datorita unui dezechilibru in aportul de nutrienti. Mai exact o scadere a raportului PO4:NO3. Am avut staghorn si BBA in unul din acvarii cand aveam setat PO4 la 0,5 si NO3 la 5. Am facut in schimb 50% apa pentru a le aduce la valori cat mai mici, am masurat valorile lor si am adaugat solutii KNO3 si KH2PO4 calculate sa realizez PO4=1 si NO3=10. Am bagat neste neritine care au halit GSA si BBA ce le-am mai avut si acum plantele sunt luna. De atunci mentin valorile celor 2 parametrii la valorile de mai sus prin adaosuri saptamanale de KNO3 si KH2PO4. Sunt fericit eu si nici vietatile mele, nici plantele nu au avut de suferit. Iti sugerez sa faci la fel! Bafta si Sarbatori Fericite!

  4. #24
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Crevetii care au crapat, in numar de 2 sau 3, din 500, puteau foarte bine sa crape de batranete si acest lucru sa fi coincis cu adaosul de H2O2. Pestii nu arata sa fi fost afectati in vreun fel, dar daca o somitate in materie ca tine spune ca este asa, nu te contrazic. Oricum nu te cred. este posibil ca ce ai spus tu despre radicali sa fie adevarat, dar, tu chiar ai impresia ca adaosul o singura data sau de 2 ori al unei substante poate nocive cu efect in apa de circa o jumatate de ora chiar afectaza un organism complex precum cel al pestilor. Ma indoiesc profund, daca era asa ar fi descoperit-o altii inaintea ta. Cred ca citesti prea multa teorie si ai prea putina practica, cat despre Staghorn, din testele pe care le-am facut eu, nu a vrut sa apara nici de-a la PO4 si NO3 scazut(valori apropiate de 0), nici la dezechilibre intre acestea, dar, a aparut imediat(in 2 zile) ce fierul a sarit de 2.5 ppm la un bazin fara aditie de CO2 si 3ppm la cel cu CO2 unde PH=6.8 si KH=5, deci cam 25ppmCO2. In cazul bazinului mare, au inceput sa apara la Fe=0.4 ppm in conditiile unui KH=8, ph=6.5, deci aprox 80 ppm CO2. Dupa aceste observatii, am concluzionat ca Staghorn apar la exces de nutrienti, deci un dezechilibru, dar conditionat si de nivele mici de CO2 in apa

  5. #25
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    411
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca este cazul sa adopti tonul asta categoric, avand in vedere ca fiecare are o parere si daca si-o expune trebuie sa aduca in suportul ei argumente... Nu trebuie sa te simti lezat direct de orice afirmatie a tuturor, mai ales ca nimeni nu se referea direct la tine in sens negativ, nu iti dadea peste nas cu nimic... nu facea aluzie la nimic care ar putea sa te lezeze...

    Revin la subiect:
    -szabolcs: Andreic observa un paralelism direct intre cresterea Fe si CO2 pe de o parte si aparitia staghornului pe de alta parte. Eu, DIN EXPERIENTA mea limitata, insa in care am reusit sa scap si de staghorn si de BBA iti spun ca am scapat de ele doar lucrand la PO4 si NO3. Acvariul in cauza este plantat cu anubiasi si fernuri, deci cu necesitati scazute, de aia m-am gadit eu sa setez PO4=0,5 si NO3=5. (Imi era greu sa dozez pana la NO3=8 cat mi-ar fi zis Redfield.) Printr-o ciudatenie valorile de mai sus nu se incadreaza in intervalul de siguranta in graficul de mai jos, pe cand 1 si 10 ppm sunt. CIUDAT... nu stiu sa explic de ce, insa a functionat



    Nu am lucrat la cele mentionate de Andreic, insa se poate sa aiba si alea ceva de spus in procesul e aparitie a staghornului, poate mai mult ca si trigger pe fondul unui alt dezechilibru. Imi sustin afirmatia prin faptul ca nivelul meu de Fe a ramas 0,1-0,2 constant pe parcursul tratamentului.

    Am uitat sa mentionez ca nu aveam CO2 acolo si ca Fe aditionam cu Dennerle Feractiv.

    szabolcs: iti recomand sa iei niste teste de NO3 si PO4, iti dau io niste solutii de KNO3 si KH2PO4 dupa Sarbatori si iti rezolvi problema

  6. #26
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Ba este cazul, atata timp cat faci niste afirmatii cu trimitere la mine:''Daca lui Andreic i-au crepat creveti'' ca si cum din acea cauza ar fi crapat desi nu stii asta. Nu ma deranjeaza afirmatiile tuturor ci ale tale atata timp cat fac eferire la mine. Pe viitor, as dori sa nu mai pronunti mumele meu si va fi bine. Atata timp cat parerea ta despre multi de pe acest forum este ca sunt niste animale manipulate de un papusar, cred ca nu ai uitat aceasta afirmatie prin care ai jignit foarte multi coforumisti, voi adopta orice ton consider necesar la adresa ta, asta ca sa iti si explic partea cu lezatul precum si faptul ca nu ti-am raspuns la pm-uri si nici nu o voi face.

  7. #27
    Base member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes

    Re: Tratament cu H2O2 ... staghorn algae

    haideti sa revenim la subiect, iertati si voi si nu va certati, suntem in prag de sarbatoare ce mai, fiti si voi mai ingaduitori

    Quote Originally Posted by szabolcs
    ... am achizitionat alga ... n-am "dezinfectat" plantele ci pur si simplu au fost introduse in bazin cu toate ca am fost vazut alga...
    .
    ceea ce ati zis mai sus nu va contrazic pe nici unul dintre voi si presupun ca aveti dreptate fiecare in parte, ceea ce se potriveste mai bine la mine cred ca vine totusi din partea lui andrei si aici nu ma refer la toxicitatea auspra organismelor din bazin unde porbabil ai si tu dreptate manu, nu contest nici asta. dar haideti sa le luam pas cu pas.

    bazinul era ok ca si evolutie ... totul a inceput cu acele alge care le-am introdus oarecum "constient" sperand totusi parca in miracole cum ca mie nu m-i se poate intimpla. nici nu a fost problema o vreme pina cand am achizitionat si eu easylife carbo si ferro. in momentul in care am inceput sa fac aditia de ferro fara teste, aceasta alga a facut explozie in bazin, am taiat aditia de ferro dar in schimb nu mai scap de alga.
    aditia de h2o2 are efect 2 zile dupa care alga revine cu aceasi forta.

    momentan pe linga h2o2 am adoptat si tactica de bezna totala si aditie doza dubla de easylife carbo (paralelism la un topic asemanator cu flourish excell), pe linga bomba de co2 care merge non-stop (pH undeva la 6.6). rezultatul inca nu vi-l pot impartasi deoarece inca n-au trecut 24h de cand am trecut la aceasta tactica dar va voi tine la curent. (poate gresesc poate nu, sa vedem, nici eu nu sunt expert nici pe departe in asa ceva, doar pot experimenta si nimic mai mult)

    tratamentul local doar pe planta cu clor 1:19 nu se pune in discutie deoarece substratul e din pamant de flori si e imposibil sa scot planetele in momentul de fata fara sa risc un dezastru in bazin ( cu ce m-as mai lauda la amici de sarbatori?)
    de aceea am amintit ca un setup nou e posibil doar pe la sfarsitul lui ianuarie.

    manu, daca tratamentul actual nu o sa-mi dea roade, o sa apelez si la tine pentru acele solutii si poate chiar ajutorul direct, asta inainte de a face un nou setup, oricum inca sunt optimist ca si prin forte proprii voi reusi sa rezolv problema

  8. #28
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca ai facut bine ca ai taiat aditia de ferro. eu am avut exact aceeasi experienta ca si tine cu hair algae. am inceput sa fertilizez la un moment dat zilnic si a explodat hair. apoi am redus fertilizarea, dar alga nici gand sa plece, ba din contra.
    am dat cu H2O2, a murit alga, dar a reaparut in cateva zile si acum ma gandesc ca e normal sa fie asa, pentru ca plantele sunt si ele atacate de H2O2, deci scade si consumul lor de nutrienti (la mine unele plante au fost vai de capul lor de la apa oxigenata).

    drept pentru care am incercat o alta metoda: am revenit la fertilizarea initiala, am marit lumina cu 50% si am inceput sa adaug macro la greu, mai mult KNO3 decat PO4. bine, la acvariul asta am Ph controller, deci si cantitatea de CO2 a crescut corespunzator cu consumul, automat, ceea ce e mai greu de facut daca ai bomba.
    ei, vreau sa zic ca in urma acestei tactici, dupa vreo luna asa hair algae a disparut aproape complet din acvariu. si cand am facut trimming am aruncat o galeata de plante la cos, crescusera atat de mult incat mi-au acoperit toata suprafata apei de nu mai puteam hrani pestii si la plantele de jos nu mai ajungea lumina (am avut si o perioada mai aglomerata in care nu m-am putut ocupa de acvarii asa cum ar fi trebuit).

    dar de hair algae am cam scapat. bine, la suprafata apei blocata de plante mi-a aparut multa matasea broastei, probabil din cauza lipsei de circulatie a apei, dar de aia am scapat complet si usor cand am facut trimming. si acum am un acvariu curatel. de la lipsa de lumina glossostigma a crescut in inaltime cam 20 de cm, n-am mai vazut asa ceva :))

    eu as zice deci sa adaugi KNO3, probabil ai PO4 maricel.

  9. #29
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ManuNastai
    ...Peroxizii si apa oxigenanta in special fac parte dintre radicalii liberi de oxigen responsabili de stresul oxidativ. Pe scurt se spune in prezent ca astia sunt responsabili de toate bolile cardio-vasculare, cancer.. imbatranire...
    Uite, aici sunt de acord cu tine, si pot spune din proprie experienta. Experimentele mele cu H2O2 in acvariu au dus la moartea unor specimene mature de SAE si Ancistrus, marea majoritate a pestilor tineri nefiind afectati, numai exemplarele mature. Pur si simplu le-a ars branhiile si n-au mai putut respira, iar cei care au supravietuit au fost si ei afectati, chiar am crezut ca o sa-i pierd pe toti... din fericire supravietuitorii si-au revenit si traiesc si astazi .
    Asta s-a intamplat la o aditie de H2O2 dubla fata de cele recomandate...

  10. #30
    Base member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes
    haideti sa mai adaug cateva vorbe la cum am mai evoluat:
    am facut doar 4 aditii/spalaturi cu h2o2 ultima fiind chiar in perioada craciunului,
    tot atunci am schimbat bomba de co2 pe o butelie de co2 cu care merg de atunci cu un usor supradozaj, adica testul permanent de ph nu e pe verde ci trage catre galbui. (ph ~6.0-6.2) (controler inca nu am).
    fertilizarea momentan o fac doar cu aditie de easy-life: easy carbo despre care citisem ca ajuta si ea la eliminarea algelor prin ajutorul acordat plantelor. in rest doar schimburi de apa.

    concluzii: nu din prima zi, dar se pare ca staghornul s-a retras "complet" ceea ce mai este se regaseste pe frunzele care nu le-am inlaturat manual, dar e cum s-a mai zis: sfaramicios, as spune ca e moarta. oricum deja nici vizual nu e deranjant, in curind le voi elimina si pe alea si sper sa ramana asa, adica sa nici nu mai revina.

    ceea ce mai am este green spot-ul dar banuiesc ca si voi o sa spuneti la fel, ca asta nu e asa problema mare, se rezolva cu ajutorul neritinelor, otocinclusilor, SAE ....

    oricum, dupa tot ce s-a discutat aici si pe alte topicuri, cred ca h2o2 a fost ultima data cand l-am fost folosit, daca vor mai fi dati viitoare, o sa caut solutii alternative chiar daca mai incete dar sa zicem mai sanatoase. sper sa nu mai fie cazul.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •