Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 71 to 80 of 80

Thread: Tratament cu H2O2 ... staghorn algae

  1. #71
    Member Daniel.'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    149
    Post (Dis)Likes
    Nu recomand 100 ml la 100 l.
    Am avut mari pierderi ( 4 ancistrusi mari si multi neoni)
    Scalarii si cory nu au avut probleme.
    Dupa 3 saptamani tot ma lupt cu no2 mare. Cred ca am deciclat si acvariul.

  2. #72
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    pot sa va spun ca in cativa ani, am trecut prin toate tipurile de alge si nu am reusit sa scap de ele sub nici o forma si cu nci un tratament. nici cu h2o2 nici cu seachem nici cu produse jbl nici sera nici cu intuneric in acvariu nici cu redield ratio, cu nimic. Dar...,pana la urma am scapat, pentru totdeauna. Cum? Foarte simplu: am nteles cateva principii foarte simple, pe care le-am aplicat si a fost foarte ok- in primul rand, acvariul trebuie sa fie extrem de bine plantat - daca exista plante sanatoase si multe, (atentie, multe nu doua fire doua paie) din start in acvariu deja aveti un mare plus si sansele de aparitie a algelor sunt aproape nule. Apoi, trebuie sa aveti lumina suficienta dar nu execsiva, adaptata atat bazinului dar si densitatii de plante din bazin.
    apoi, trebuie sa aveti co2! fie din butelie, fie lichid (din sursa organica gen easy carbo). Apoi trebuie sa aveti fertilizarea macro si micro. Acestea sunt ok daca aveti co2 si lumina, altfel fara cele doua plantele le vor utiliza deficitar. Si ca ultim punct, dar nu lipsit de importanta, o lampa uv va fi de mare folos in bazinul vostru. Eu, ca multi altii am inceput cu un acvariu cu ceva pesti si 3 balarii in el, fara fertilizare, lumina aiurea, nu co2, nu uv. Apoi, pe masura ce am dat de necazuri si m-au napadit algele, am inceput sa cumpar cate ceva, dar de asemenea m-am cam carpacit. evident ca a mers dar nu prea. deci, daca va carpiti mai mult o sa va rupeti. daca vreti un acvariu ok, trebuie bagati bani. cu cat dotezi si populezi din start mai bine bazinul cu atat va fi mai ok si in acelasi timp cheltuiala va fi mai mica. daca veti tot improviza bombe cu co2, difuzoare atomice facute din stcle taiate, bureti etc, filtre facute aiurea (fara medii interne corect alese si de buna calitate), sansele voastre sa aveti un acvariu fain sunt destul de mici.
    Bafta!

  3. #73
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    interesanta abordarea ta, dar , citez: sera nici cu intuneric in acvariu nici cu redield ratio, cu nimic.
    apoi spui: Apoi, pe masura ce am dat de necazuri si m-au napadit algele, am inceput sa cumpar cate ceva,
    deci nu ai scapat de ele cu nimic, ci ai investit in diferite solutii, esti un norocos daca nu iti apar si nu ai alge, nu stiu cati pot spune acelasi lucru, cred ca fffff putini detinatori de acvarii, e vorba aia la englezi..."sooner or later......"
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  4. #74
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    nu stiu daca neaparat sunt un norocos, ci mai degraba am inteles ca daca ai un acvariu in echilibru, nu vei avea probleme. redfield ratio e ok dar numai daca sunt indeplinite si alte conditii - lumina, co2, plante suficiente, filtrare. algele nu au cum sa prolifereze decat daca au conditii care constau in nutrienti in exces, lumina excesiva sau prea putina. nutrienti in exces poti avea fie daca torni aiurea fertilizanti acolo, fie daca nu are cine sa-i consume fie daca filtrarea biologica e deficitara, fie daca nu faci curat in acvariu si hranesti pestii execsiv, etc. deci, ca sa mentii un echilibru, ai nevoie de echipamente de calitate, plante multe si grija fata de bazin. si asa vei avea parte de un acvariu curat. asta am inteles dupa ce in prealabil am incercat sa ma carpesc cu improvizatii si putine plante. dupa ce am inteles si am aplicat, totul a fost superok

  5. #75
    Member mitica68's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Resita - Caras -Severin
    Posts
    165
    Post (Dis)Likes
    "niste paie de orz sa le introduc in filtru..."?
    Poti sa detaliezi putin te rog ? Multumesc
    Mergi inainte cu bucurie, aduna-ti toate puterile pentru a alege binele din tot ce vei avea de infruntat in viata.

  6. #76
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    Hai ca ma bag si eu. Treaba cu plantat mult sau putin, nu cred ca tine. Aveam acvariul atat de plantat, ca pe cei mari nici nu-i mai vedeai. Si m-au napadit algele maro de m-a luat groaza(D'aia caut si caut disperat pomacei mari. Sa mai ma ajute si ei). Am aruncat ce era mai grav si am dat ce era surplus la plante si acum am doar cateva tufe (vre-o 15) si au reaparut algele maro, dar acum vad si alge verzi (macar astea arata mai bine).Deci cu plante mai putine ai alge de mai multe feluri . Treaba cea mai sigura de care auzisem era cea cu filtru uv. Dar eu desi am cu uv de 5w, tot m-au napadit grav. Singurul remediu e sa mai sifonez nisipul si sa fac un fel de spalare mecanica. Dar e exasperant, pt ca fac treaba asta saptamanal. Deci uv, vax(sau e prea slab al meu), plante multe sau putine vax.E drept nu am pus co2 ci doar fertilizare. Oricum acum nu mai am nici fertilizare si tot degeaba.
    Si revin la ce ma doare: nu-i deranjeaza pe discusi daca pun h202 3% 5ml la suta de l?
    Si daca are cineva uv puternic de 11, 15 sau chiar 30w sa ne impartaseasca si noua rezultatele. Multumesc

  7. #77
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    e clar ca ai un dezechilibru acolo. asa cum am spus si anterior, daca unul din factori nu exista sau este insuficient, ai sanse maxime sa ai alge. normal ca daca ai fertilizare dar nu ai lumina sau co2 vei aea alge. plantele nu pot folosi fertilizantii decat in prezenta co2 si a luminii. deci daca fertilizezi si plantele nu au cum sa consume, normal ca algele care sunt mai putin pretentioase vor prolifera. nu stiu de ce dar am impresia ca vorbim vorbe. uv te poate ajuta, evident, insa daca ai dezechilibre in lantul trofic, nu cred ca iti va folosi nici mama lui uv.

  8. #78
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    lumina am cred prea multa. intr-un loc cineva zice ca lumina multa reduce algele, in alt loc vad ca altcineva recomanda invers. Nu mai inteleg nimic. la fertilizant am renuntat acum o luna. o sa fac o instalatie de co2, pt ca am tot sapat pe aici si am vazut ca sta ar fi o solutie. o sa mai incerc si cu apa oxigenata totusi si sper sa reusesc sa cumpar 2 duzini de melci mari gen pomaceaa Vad ca e penurie totala de melci . Caut de peste o luna si nu gasesc nimic in Bucuresti. Daca stie cineva si-mi da un link, as aprecia foarte mult.

  9. #79
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    pomaceea am gasit la hornbach. dar nu m-au ajutat. acum am armate de pomaceea in acvariu. lumina excesiva ajuta algele, iti spun din experienta proprie. dar, co2 te va ajuta enorm. daca ai multa lumina fara co2 vei avea alge. daca ai si co2 nu vei mai avea alge. vor aparea doar alge verzi pe geamuri, ceea ce indica un mediu foarte ok. ele nu sunt periculoase ci doar inestetice daca se aduna foarte multe, insa le reduci rapid racland geamurile. eu am avut cele mai mari probleme cu bba care imi sufocasera toate plantele iar ulterior cu apa laptoasa care cred ca imi aparuse de la o deciclare de filtru. nu am scapat de bba decat cu plante multe, lumina adecvata, co2 si microfertilizare. de apa laptoasa am scapat cu lampa uv.

  10. #80
    Member vandergraf's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon - Aviatorilor
    Posts
    183
    Post (Dis)Likes
    pai daca ai armate de pomaceea, nu-mi vinzi si mie cativa(10-20)?Si intr-adevar de 3 zile stau doar cu 2 spoturi ca am stins neoanele si vreau sa va spun ca au scazut vizibil algele. Adica, deja nu mai ma deranjeaza, decat prin faptul ca stiu ca mai exista. Tot zic ca o sa-mi construiesc o instalatie de co2, dar pana nu achizitionez difuzorul, nu-mi vine sa ma apuc.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •