Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 50

Thread: mari probleme cu algele la un acvariu marin

  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Algele fac parte din ecosistemul marin fie in stare latenta fie in stare bruta . Binenteles ca trebuie aflata cauza inainte de a aplica tratamentul dar " Faza cu CUC e veche si ineficienta " nu sunt de acord , daca metoda era invechita si ineficienta nu mai era folosita .

  2. #32
    Base member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    CLUJ
    Posts
    489
    Post (Dis)Likes
    De acord, CUC nu deloc o faza invechita, e o treaba foarte eficienta intr-un acvariu marin.

  3. #33
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes


    Once upon a time... cand ne chinuiam sa facem rost de un fir de planta si o ingrijeam ca pe ochii din cap. Pe forumurile de afara, ieseau baietii pana la colt si veneau cu 10 pot-uri de HC pe care o bagau in acvariu. Mama ce simplu. Iar noi numaram firele de pe o zi pe alta, ca sa vedem cate au mai crescut.
    Acum iau de la Eugen o Xenia, de la Laura cativa polipi si iar ii pazesc ca pe oua, sa ii vad ca se inmultesc. Ba ca e prea in flow, ba ca e prea sus si nu-i place actinicu', toata ziua am o treaba.
    Aia de pe nano-reef ies la colt, dau 30 de parai si vin cu un pietroi de 2 kile plin de polipi si alte alea si il baga in acvariu. Intrebare: la ei nu crapa polipii sau coralii? Ba da, la greu. Citeste pe acolo.
    Dar rezolvarea e simpla: inca o fuga la colt. Sau niste scufundari, ai vazut... "ma duc in we sa fac scuba diving si aduc si niste corali sa bag in acvariu"

    Asta este. Tot inainte cu ce avem
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #34
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Asa sa fie cum ziceti voi. Cu CUC.

    Cred ca ori nu cititi reply-ul pana la capat, ori va urmariti ideea asa de tare incat treceti pe langa raspunsul celuilalt.

    Eu vorbesc din experienta mea si a celor a caror metoda am aplicat-o. Nu de pe net ca "asa fac toti". Gresit. Eu stiu cel putin 3 aici pe forum care NU fac asa. Si inca multi altii care nu sunt pe forumul asta.

    Cred ca trebuie sa repet ce am spus mai sus: toti (oare?) folosesc skimmer. Fals. Despre metodele de mentinere a unui bazin si diversitatea acestora gasiti informatii pe net.

    Aia cu algele in stare latenta ai zis-o pentru mine? Ma rog. Multumesc de informatie.

    Dar daca aveti solutii, va rog postati. Daca vreti sa dati lectii, va rog pe PM.

    Multumesc

  5. #35
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Pot sa ghicesc ce raspunsuri primiti? (nu de alta dar de curiozitate am sapat si eu prin cateva forumuri - singurul topic legat de algele brune in care avea unu succes era cel care si-a achizitionat niste "sea hare") .. faza cu cucu e reciproc valabila la cele cu apa dulce TOTUSI dupa parerea mea e buna pentru fineturi nu pentru boom de alge si nu pentru probleme aparute din senin dupa 9 luni, mergeti dupa parerea mea pe pista cu iodul.

    Apropo un test de silicati aveti la indemana? Ma gandeam asa ca imi sarise in ochi ca pana si sarea pe care o folositi s-ar putea sa contina o oaresce urma de de-astea printre altele .. gandindu-ma ca juwel tocmai a schimbat-o ..... ignorati-mi iesirile daca sunt pe langa, ma mai trezesc ca vorbesc singur cateodata
    I lol on u ...

  6. #36
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu am ce ignora deoarece esti pe subiect.
    Intradevar, aici eu sunt in culpa. Nu am facut teste.
    Diatomeele prospera la silicati, dar eu nu am diatomee. Tocmai de asta nu inteleg cum poate cineva sa iti dea recomandari fara macar sa te intrebe ce alga este.
    Nu ma refer la tine.
    Sarea de la Tetra inca imi este straina ca si compozitie si rezultate. Stiu doar din auzite ca este ceva mai bogata in Ca si Mg, astfel incat e potrivita pentru acvariile de recif.
    Nu am teste pentru silicati.
    O sa iau o proba de apa si o sa o testez la un laborator sa vad concentratia de:
    Iod
    Mg
    Ca
    Si

    Poate voi trage o concluzie mai clara.

    Acum merg pe doua linii: cresterea KH si stoparea aditiei de Iod.

    In afara de asta, am mai scris, o sa iau o proba din alga sa o pozez la microscop ca sa vad ce este de fapt acolo.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #37
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Ehe, nu e chiar asa cum crede lumea.Pana la urma problema vine dintr-un sir lung de intamplari nefericite.
    Aditii de substante dozate orbeste si acumularea de compusi oranici transformati in sedimente ca detritus.

    Urmariti articolul:

    http://joejaworski.wordpress.com/200...k-need-carbon/

  8. #38
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by STARPOWER
    Algele fac parte din ecosistemul marin fie in stare latenta fie in stare bruta .
    Ce inseamna stare latenta si stare bruta?
    Un acvarist cand spune "nu am alge" se refera la cele care devin suparatoare si invadeaza bazinul. Teoria algelor o stiu, ce dracu. Si la marine si la FW.
    Pe bune, noi ne-am adunat aici pentru solutii nu sfaturi de pe net.

    Nu am nimic cu tine, dar vino cu ceva concret nu cu ce a zis cineva despre eficienta CUC. Pentru noi problema e serioasa si crede-ma ca stim teorie cat tot net-ul.

    Pracrtica ne omoara pe toti. Daca ai marin, zine cum ai facut. Daca nu... citeste si invata. Cam asa am facut si noi si inca mai facem.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Nu am postat sa dau lectii sau sa ma bag in seama , doar am fost de acord cu o parere . Nu dau sfaturi de pe net , iar daca dau sfaturi dau din ce cunosc si am experimentat .

  10. #40
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Si zi-ne cum ai scapat de algele mele care nici macar eu nu stiu ce sunt din experienta pe care o ai?
    Asta ar fi intradevar util, nu abc-ul care chiar daca nu crezi, il stim. Foarte bine chiar.

    Stiu ca te-a deranjat postul meu, dar nu doresc sa ne pierdem in discutii sterile, ci doresc solutii in strict problema noastra. Suntem mai multi care avem aceiasi problema din pacate, si asta de curand.

    Pentru solutii trebuie sa stii istoricul acvariilor noastre, el este pe forum, dar nu cred ca ai urmarit tot. Adica sunt sigur.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •