Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 50

Thread: mari probleme cu algele la un acvariu marin

  1. #21
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Ar trebui sa cititi tot ce spune baiatul asta pe site, nu dor despre alge. Eu am citit cand am inceput marinul si mi s-a parut interesant.Pe langa aceasta, am observat ca multi dozeaza iod in acvariu, fara sa faca test, cu toate ca peste tot se zice sa nu se dozeze nici o substanta, inainte de a face teste.Recunosc ca am dozat si eu iod, iar de cand nu o mai fac, se pare ca algele maro de pe nisip nu mai cresc atat de repede.Pe langa asta, am facut mai multe schimbari in acvariu, asa ca nu stiu pe seama carui fapt sa pun aceasta evolutie.
    Fish Only Tank

  2. #22
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Deci, eu am ajuns la concluzia ca de cand folosesc iod, au inceput sa prospere algele, desi schimburile de apa sunt regulate iar parametrii sunt chiar ok.
    Citind articolul de mai sus, am tras concluzia ca pentru eradicarea lor se adauga o sursa de carbon(otet, vodka, zahar etc) si skimare agresiva, plus indepartarea lor mecanic.
    Avand avantajul sumpului, am facut o instalatie de sifonare a substratului, la capatul careia am pus 2 saculeti de filtrare, cu care indepartez aceste alge.
    De aici asteptam, la lumina deocamdata nu umblu....

  3. #23
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Da, dar uite ca parca Eugen zicea ceva de vodca si are si el inca probleme.
    Nu stam in loc de nimic...

  4. #24
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Intrebare de habarnist - deci nu aruncati cu pietre (viitor posesor al unui reef - ma rog cand voi fi destul de cunoscator) .. protein skimmerul nu ar trebui sa va scape de aditia de alcool? Macroalgele din sump nu ar trebui sa va tina nitratii si fosfatii in frau? Si daca da atunci cei fara sump cum tin acestea in frau? Cu schimburi dese de apa?
    I lol on u ...

  5. #25
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Skimmerul nu cred ca scoate vodka din apa.
    Filtrarea unui marin se poate face in mai multe feluri.Important este ca orice filtrare ai folosi sa poti elimina po4 si no3 din apa, fie si cu schimburi de apa.
    Noi discutam aici de o alga care prospera (in cazul meu la fosfati si nitrati=0) intr-o apa cu putini sau deloc nutrienti.Intradevar macroalgele ar fi fost de ajutor in lupta cu aceste diatome.

  6. #26
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Gata m-am prins si eu care e faza cu dozarea de vodka etc de aici presupun ca l-ati citit toti. Ma rog am mai gasit asta pe care am pus-o in biblioteca pentru citit mai tarziu, e prea lung topicul pentru rabdarea mea acum.

    Tu parca aveai ceva macroalge, de ce ai renuntat la ele?
    I lol on u ...

  7. #27
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Ca erau cuibul anemonelor aiptasia.

  8. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bili
    Pe nano-reef.com la sectiunea articole ei zic asa:
    un hermit crab la 3-5 galoane
    un melc (astrea ,nasarius, turbo-parca) la 1-2 galoane.
    eventual un crab mai mare-emerald crab, si nu ar strica un cleaner shrimp.
    La 115 l cat ai tu -un hermit crab si un melc sunt mult prea putini.
    Daca iti completezi echipa ,si tot ai alge atunci poti sa-ti faci probleme.
    Total de acord , nu degeaba sunt folositi de atati acvaristi ....

  9. #29
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Serios? Dar ce zici de faptul ca eu am un acvariu care n-a vazut fir de alga timp de 5 luni, astfel incat au murit si astraea de foame?
    Problema nu este cine le mananca, ci DE CE apar. Pentru ca nu este necesar si obligatoriu ca un acvariu, FW sau SW sa aiba alge.
    Trebuie sa cauti cauza nu sa iei aspirina ca sa nu simti durerea...

    Iar aici noi cautam cauza. Faza cu CUC e veche si ineficienta. Si skimmer-ul e folosit de multi acvaristi, dar eu si altii ca mine nu folosesc.

    PS Majoritatea suntem membri pe nano-reef.com, asa am inceput sa invatam. Membri vechi. Numai ca acum deja am trecut de faza de inecput si se pare ca nu mai au raspunsuri pentru problemele pe care le punem noi. Ca dovada raspunsurile primite de Bamse la problema algelor de pe substrat.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #30
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Pai n-ai vazut ce reply-uri edificatoare am la topicul ala? Imi vine sa-mi trag palme.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •