Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 50

Thread: mari probleme cu algele la un acvariu marin

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca omul a renuntat de tot, vad ca nu a mai dat pe aici din decembrie.

    Inca ceva: genul acela de alge il am si eu si nu raspunde la nici una din teoriile noastre despre fosfati si nitrati, la mine sunt 0 ambele valori. Testele sunt facute la intervale dese, si repetate de cel putin doua ori la o faza de testare. Valoare 0.
    Piatra vie 1 kg/ 4 litri.
    Schimburi de apa saptamanale, cu apa osmozata la baza.
    Si totusi ele exista. Turbo snail le curata foarte bine de pe pietre, dar dupa o perioada reapar.
    Dar sunt convins ca vor dispare in timp, acvariul are abia 3 luni de cand am inceput setarea.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ITALIA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    juwel-daca sunt alge in acvariu atunci cauzele pot fi urmatoarele:
    -nutrienti -de la exces mancare pesti
    - skimmmer putin eficient
    sau -lumina necorespunzatoare
    - curenti slabi
    daca vrei sa-ti dau sfaturi trebuie sa stiu mai mult despre partea tehnica

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ITALIA
    Posts
    14
    Post (Dis)Likes
    uitasem! vazand ca esti la inceput sa nu pui nisip,neaparat! este un container de deseuri favorand cresterea algelor. poti sa pui dupa 6-8 luni dar numai 1-2 cm
    Si sa nu folosesti nici un tip de filtru(cu lana),motivul? idem


    Cum se pot pune poze pa site?
    vroiam sa-ti arat cateva cu acvariul meu

  4. #14
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cel mai simplu e sa ridici pozele pe un site dedicat (gazda), si copii lik-ul pentru forumuri in postul tau.

    Da, chiar ar fi interesant sa deschzi un topic cu acvariul tau. Deschide-l la "Inceputul" apoi il mut eu unde ii este locul, adica la "Marine".

    Multumesc pentru sfaturi, daca vrei sa vezi tot ce am este un link un semnatura mea.

    Mancare in exces nu este sigur....
    In perioada asta lucrez la refugiu, foarte curand va fi frunctional si va avea si o skimmare buna. Acum nu folosesc skimmerul. Posibil ed aici sa fie. Lumina e ok dupa parerea mea mai ales ca este fish only la momentul acesta.
    La curenti m-am gandit si eu, am o pompa de 600 l/h care se roteste 360 grade si face curenti de la dreapta la stanga acvariului. Ma gandesc sa suplimentez cu inca una care sa bata in sens invers, tip Coralife.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    De cand am inceput acvariul, eu nu am avut problema majora cu algele.AM avut doar algele verzi, care se gasesc in fiecare acvariu nou.Ca flow, a fost doar filtrul extern..si cam atat pe vremea aceea.Cred ca marele secret tine de cat timp sta acvariul la 'ciclat'.La mine a stat aproximativ o luna si jumatate, dupa care au inceput sa apara vietuitoarele pe rand.Inainte de a o lua de la capat, eu zic sa incerce si un 'tratament' cu biodigest, si nu numai..s-ar putea sa dea rezultate.
    Fish Only Tank

  6. #16
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Turbosnail.
    La mine deja jumatate din roci sunt deja curate. Pe unde trec turbo ramane pista de avion. Acuma intreb si eu: nu cad in extrema cealalta? Pietrele devin curate ca la inceput... cred ca dupa ce termina, trebuie sa-i hranesc altfel mor de foame.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    BRASOV
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    help

    Si eu am probleme cu algele :( , acvariul este de 2 luni.

    Hardware: acv 114l
    15kg live rock
    6l coralit dupla
    2* wave maker 1800l/h + controler
    2*35 T5 + 150w MH nemonatat inca
    1 clarki
    1 blue hermit crab + un melc noname........
    Canistra JBL 900 , medii ( siporax, carbune ph 8, no2 no3 removal, po4 removal etc, toate mediile de la JBL pt marine).

    Ma dispera algele , cineva mi-a recomandat multi crabi, melci, creveti

    Ma gandeam sa fac si un refugiu cu binecunoscuta alga "caulerpa", + coralit sau nisip vulcanic + filtru extern.........

    Sau sa incerc si cu fiole aditie bacterii??

    SAu pesti ierbivori?

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Turnu-Severin
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Eu sunt inca in faza ciclarii, dar inainte de a baga vreun peste sau coral voi introduce o "CUC"-echipa de curatenie. Pe nano-reef.com la sectiunea articole ei zic asa:
    un hermit crab la 3-5 galoane
    un melc (astrea ,nasarius, turbo-parca) la 1-2 galoane.
    eventual un crab mai mare-emerald crab, si nu ar strica un cleaner shrimp.
    La 115 l cat ai tu -un hermit crab si un melc sunt mult prea putini.
    Daca iti completezi echipa ,si tot ai alge atunci poti sa-ti faci probleme.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Deci, reinvii topicul acesta ca sa gasim in acelasi loc informatiile despre alge verzi, maro.. si alte culori. (Nu la acvariile care sunt in faza de ciclare!)

    Se pare ca la un moment dat in viata unui acvariu marin, undeva in primul an, dupa ciclare, desi parametrii sunt monitorizati si tinuti oarecum pe langa valorile recomandate, avem o explozie de alge.
    Ca sunt maro, grena sau verzi, acum ramane sa vedem daca o sa gasim cauzele care au dus la asta.
    Eu va rog sa puneti si poze, stiu ca nu e frumos sa-ti arati bazinul cu "mizeria', dar cred ca ne confruntam cu probleme diferite. De aceea ar fi util sa stim exact despre ce vorbim.
    Pana acum mi s-a parut interesant articolul gasit de Eugen, o sa-l mai pun o data: http://joejaworski.wordpress.com/200...n-brown-algae/.

    LE: pana una-alta discutia ramane in topicul lui Juwel...
    Nu stam in loc de nimic...

  10. #20
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    O s-o mutam , dar stai sa capete consistenta
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •