Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 50 of 50

Thread: mari probleme cu algele la un acvariu marin

  1. #41
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Hai ca vad ca va intaratarati...

    Deci. Eu voi continua cu aditia de Colour Elements (o data la doua zile doza recomandata), fito (la fel, la doua zile, in cele in care nu adaug Colour Elem.). (Fara Reef Essentials, restul cam jumatate ca pana acum)
    Maine termin curatenia, am mai injectat si niste aiptasia (cu otet), asa ca voi face si schimbul de apa saptamanal, cu teste sa vad cum stau.
    Sarea n-am ce face, am trecut pe Tetra, sper sa nu-mi faca belele.
    De la schimbul urmator o sa beneficiez si de noile cartuse la RO, pentru ca am apa filtrata deja.
    Nu modific timpul de iluminare (becul e schimbat acum 2 luni, deci nu e din cauza spectrului "alterat"), nu mai adaug nimic (pesti, corali). O sa si acopar bazinul noaptea, ca sa nu mai beneficiez de minunatul iluminat stradal cu becuri cu sodiu.
    Rezultatele sper sa se vada in cateva saptamani. Si sa fie pozitive!
    Nu stam in loc de nimic...

  2. #42
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    82
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Pentru solutii trebuie sa stii istoricul acvariilor noastre, el este pe forum, dar nu cred ca ai urmarit tot. Adica sunt sigur.
    Din pacate te inseli , am citit toate posturile aflate la acvarivistica marina .
    Nu ma deranjat postul tau , nu sunt pe acest forum sa ma cert ci doar pentru a afla cat mai multe .

  3. #43
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Astazi la mine algele par ca bat pe loc, sa vedem maine ce-o fi.

  4. #44
    Base member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by clonitza
    Pot sa ghicesc ce raspunsuri primiti? (nu de alta dar de curiozitate am sapat si eu prin cateva forumuri - singurul topic legat de algele brune in care avea unu succes era cel care si-a achizitionat niste "sea hare") .. faza cu cucu e reciproc valabila la cele cu apa dulce TOTUSI dupa parerea mea e buna pentru fineturi nu pentru boom de alge si nu pentru probleme aparute din senin dupa 9 luni, mergeti dupa parerea mea pe pista cu iodul.

    Apropo un test de silicati aveti la indemana? Ma gandeam asa ca imi sarise in ochi ca pana si sarea pe care o folositi s-ar putea sa contina o oaresce urma de de-astea printre altele .. gandindu-ma ca juwel tocmai a schimbat-o ..... ignorati-mi iesirile daca sunt pe langa, ma mai trezesc ca vorbesc singur cateodata
    Am facut eu test de silicati... 0 , Cred ca majoritatea am dozat iod in acvariu.Cel putin asta e punctul comun.Sarea nu are nimic, pentru ca toti folosim sare diferita,dar probelmele sunt comune.Tot ce ne leaga e :vechimea acvariilor si aditia de iod sau alte solutii.Totusi, din cate stiam eu, iodul e scos relativ repede de skimmer.
    Fish Only Tank

  5. #45
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danyalexa
    Am facut eu test de silicati... 0 , Cred ca majoritatea am dozat iod in acvariu.Cel putin asta e punctul comun.Sarea nu are nimic, pentru ca toti folosim sare diferita,dar probelmele sunt comune.Tot ce ne leaga e :vechimea acvariilor si aditia de iod sau alte solutii.Totusi, din cate stiam eu, iodul e scos relativ repede de skimmer.
    Corect. Ca e Reef Essentials, Marin Trace - cred ca am cauzat bloomul de alge.
    Nu stam in loc de nimic...

  6. #46
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danyalexa
    Tot ce ne leaga e :vechimea acvariilor si aditia de iod sau alte solutii.Totusi, din cate stiam eu, iodul e scos relativ repede de skimmer.
    Eu nu skimmez, voi skimmati si totusi avem aceeasi problema.

    Quote Originally Posted by STARPOWER
    Din pacate te inseli , am citit toate posturile aflate la acvarivistica marina .
    Nu ma deranjat postul tau , nu sunt pe acest forum sa ma cert ci doar pentru a afla cat mai multe .
    Faptul ca ai citit ma bucura, atunci sigur ai vazut ca avem fiecare un stil de abordare diferit, folosim sare de la diverse firme si totusi deodata problema asta este comuna. Asta si Aiptasia.

    Apropos, pentru Aiptasia am gasit ceva interesant aici.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #47
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bamse2008
    Astazi la mine algele par ca bat pe loc, sa vedem maine ce-o fi.
    Nu pot sa cred. Si la mine e curat pe jos. Inca. Sa vedem pana maine. N-am facut nimic, nici apa nu am schimbat-o. Ieri trebuia sa bag doza de iod si nu am facut-o. Nu cred ca reactia poate fi asa rapida...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #48
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Au revenit, mai frumoase ca oricand....
    Voi cum mai stati cu diatomele?

  9. #49
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Si eu m-am bucurat degeaba. Sunt deja ceva obisnuit, le curat si gata.
    Am bagat carbune activ in filtru, dar cred ca degeaba....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #50
    High member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    620
    Post (Dis)Likes
    Reapare, cam in aceleasi zone... Desi in cantitati mai mici ca pana acum.
    Sa mai vedem. Eu le tot scot, sa vedem ce se mai intampla.
    Nu stam in loc de nimic...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •