Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 43

Thread: Cyrtocara moori

  1. #1
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes

    Cyrtocara moori

    Ma adresez in special iubitorilor acestui peste, supranumit si Blue Dolphin, al carui comportament ma fascineaza.

    Mii de multumiri autorilor care si-au petrecut ani in sir pentru a studia comportamentul "delfinului de Malawi", Cyrtocara moori.

    Cyrtocara Moori studies Kocher1983 pdf
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Amirale
    Pune si matale un link serios , ca asta ... e interzis minorilor

  3. #3
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Incearca acum.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Ei asa da . Alta viata . Merci mult

  5. #5
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cu placere.

    Am gasit acest articol cautand sa aflu cand si de ce apar si dispar cele 3 spoturi ce flancheaza pestele. Aici am gasit raspunsul despre modificarile de culoare si aparitia celor 3 spoturi la unele exemplare in prezenta altora.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti,crangasi
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Am citit si eu articolul unde scrie ca Cyrtocara moori isi schimba culoarea in functie de activitatile zilnice, anume ii apar cele 3 spoturi cand innoata singur, iar cand isi gaseste o "gazda" devine albastru complet doar cel dominant, cei subdominanti ramanand cu spoturile. Acum va intreb avand 3 Cyrtocara moori, unul de 6cm, unul de 12cm si unul de 15cm de ce au tot timpul cele 3 spoturi pe ei? Am vazut alte acvarii unde erau colorati foarte frumos si am avut si eu acum cativa ani niste moorii care cu timpul au devenit albastrii, dar astia nimic, ii am de 3 luni si tot asa sunt, nu stiu ce sa mai fac.

  7. #7
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Din motivul ca nu intelegeam ce inseamna acele spoturi, de ce apar si dispar, care sunt motivele - am tot cautat si am avut noroc ca am gasit acest articol.
    Pe unele forumuri de specialitate de afara am citit chestii de genul:"la puii mei au aparut spoturile, uraaaa!". Dar am ramas in continuare convins ca aparitia lor nu este din cauze pozitive, m-am gandit initial la stress.
    Cred ca la tine se pune problema unei cauze comune, nu de ierahie de grup. De exemplu, eu am observat ca nu le place deloc lumina puternica. Cand sting lumina si raman pe lumina de zi devin imediat albastru inchis si par mai relaxati. Mi se pare normal, deoarece este un peste care patruleaza intre 3-15 m, chiar mai jos, unde lumina zilei ajunge mult filtrata.
    Acum am un singur tub de 45 w, un Juwel Colour la acvariul de 180 l, si tot mi se pare mult. Oricum, cand aveam cele doua tuburi de la capacul original, stateau numai pe substrat si foarte decolorati. Cum am scos un tub s-au imbunatatit lucrurile. De asemea lumina la ei se inchide la 11:00 si se aprinde la 17:30, cat stau la lumina de zi din camera.
    Situatia cu spoturile la mine e asa:
    - masculul, aprox 20 cm nu isi arata spoturile in nici un caz
    - femela (cred) sau poate alt mascul clar subdominant isi arata spoturile destul de des
    - un pui de aprox 12 cm, isi arata culoarea, foarte rar apar spoturile (cand e fugarit de femela). Masculul dominant nu s-a atins niciodata de pui, cu toate ca e "adoptat".

    In cazul trist in care se imbolnavesc, eu am avut un caz, devin deschisi la culoare, buzele foarte albe, spoturile foarte pronuntate.

    Asta este ceea ce am observat in timp la ai mei....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti,crangasi
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Cand i-am luat prima data i-am pus intr-un bazin de 450l la mine acasa, am 4 neoane a 18w. Acum vreo luna mi-am facut un acvariu de 432l l-a servici si i-am dus acolo unde sunt dominanti. I-am luat de acasa ca am crezut ca le apar acele spoturi din cauza ca erau cam alergati de mbune. La servici sunt in proiect cu capacul si momentan am un singur neon, nu stiu exact cati watti are, o sa ma uit maine sa-ti spun. O sa incerc sa le fac niste poze sa-ti arat, poate nu am eu mascul, desi eu cred ca cel mijlociu e baiat ca e mai albastru decat cel de 15cm care bate spre gri. Ei se comporta normal, zic eu, toata ziua se plimba la geamul din fata acvariului si mananca chiar daca le dau si de 10 ori cat stau eu la servici.
    O sa incerc sa revin cu poze. Multumesc de raspuns

  9. #9
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Ok, astept sa vii cu noutati.
    Din cate stiu eu, se face greu deosebirea sexelor la cyrtocare. Eu am un mascul sigur, deoarece este clar cu fronthead-ul cel mai mare si are buzele ca Angelina Jolie...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #10
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    SI eu mi-am luat 4 Cyrtocara Moori f mici pe la 1 cm. Acuma au 4 cm si doar cel dominant are culoarea albastru curat fara cele 3 pete. Restu toti sunt patati, se observa cand nu e "maculul"(sunt inca f mici) ca inca unu din ei nu isi mai afiseaza petele.

    99% cred ca e de la ierarhie.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •