Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Koi

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    CLUJ-NAPOCA
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes

    Koi

    pentru cine ierneaza koi in acvariu, sau pentru cine, pur si simplu este informat(a) ,as avea cateva intrebari :

    1 acvariu cu lumina sau fara ?
    2 ce plante nu le plac ? care ar fi solutie de coabitare : plante - koi ?
    3 cum deosebesc masculul de femela ?
    4 cand incep reproducerea ? cum determin momentul ? separ perechea?
    5 ce hrana suporta/prefera ? cat si cum ii alimentati ?
    6 trebuie separati cei din generatii diferite daca nu sunt inruditi ?
    7 profilaxie/medicatie ?

  2. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    1 - Eu ii tin in acvariu cu lumina, cavreau sa-i vad..
    1a - trebe filtrare excesiva, sunt mari producatori de excremente. temperatura sa fie cat mai mica posibil. la mine e constanta cam la 22 -23 de graede.
    2 - Le plac TOATE plantele.. cu cat sunt mai mari cu atat le plac mai multe soiuri de plante. Nu a rezistat nici o specie de echinodorus, nici anubias si nici macar valisneriea gigantean. Ce sa mai vorbesc de valisneria obisnuita sau de cambomba- le mamanca pe paine la micul dejun
    3 - La exemplarele mari de crap - pot sa spun care e femela si care macul. La ale mele (max 25cm) NU pot sa imi dau seama inca!
    4 - Pt reproducere e mai complicat, sunt mult ede spus, nu am reusit ca nu am insistat si nici nu am avut matca! Trebe in primul rand sa ai pesti maturi (3 -4 ani, minim 35-40 cm fiecare), poti sa incerci sa ii faci pe ei sa depuna in pond- primavara. din pacate - din cate am aflat - prin inmultirea la koi - doar 1 -maxim 2 % din totalul pestilor eclozati din icre sunt colorati.. restul- vai de mama lor :(. Asa ca cine nu are rabdare si spatiu sa se ocupe cu adevarat de ei- mai bine o lasa moale. eu unu pana nu imi termin cele 2 bazine pe care el am in lucru de vre-o 2 ani :( - am renuntat la proiectul cu crapii..
    5 - suporta orice tip de hrana pt crapi koi.. Eu le mai dau ocazional pana si rame si viermusi pt pescuit, practic adora rana vie. Ma feresc de tubi - oricum nu se satura cu tubi .. ocazional le mai prind pestisori mici din balta de la mine (1 -2 cm maxim) si le pun acolo in acvariu, in momentul ala devin crapi rapitori. Atata ca strica mai repede apa.
    6 - nu i-am separat niciodata
    7 - o singura data a trebuit sa ii tratez ca se subtiasera, nu mancau etc, am banuit ca au viermi intestinali sau ca au probleme cu aparatul digestiv. O cura de 5 zile cu furazolidon (1 pasila la 40 de litri )si de atunci nu am mai avut probleme cu ei. e drept c anici tubi nu le-am mai dat
    secretul e sa tii acvariul curat- sa sifonezi mizeria cat mai des si sa cureti filtrele (am 2 resun 2500 SP) .. Daca se strica apa- fac pete rosiatice pe ei, devin apatici, nu mai halesc si slabesc ca niste catari. Dn vre-o 100 de bucati cate am avut initial- 2 mi-au murit (unu de boala, altul era degenerat genetic, se stramba pur si simplu capul la el... )vre-o 30 mi-au murit in timpul unor pene de curent iar restul au trait bine-merci pana si-au gasit noi proprietari care sa ii tina in ponduri. Acum mai am cam 20- 25 de bucati.

    later edit:
    NEAPARAT sa ai CAPAC la ACVARIU dac anu vrei s aii culegi de pe jos!!!
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  3. #3
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

    Re: Koi

    salutare
    sfatul meu: ierneaza-i afara in pond.
    daca-i tii in acvariu in casa, asta nu mai este iernare.


    Si sfatul meu ... o vizita pe la "introducere" ca asa ar fi frumos . Nu ?
    snakefishmike
    P.S. : Nu iti contest sfatul care de altfel e foarte bun(in functie totusi de pond si de zona )

  4. #4
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    CLUJ-NAPOCA
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    scurta informare : intentionez sa construi-esc(-m ; n-am uitat ca sunt 2 vajnici voluntari-sfatuitori) un iaz, prin primavara.pana atunci iernez niste pui de koi.

    1 - Eu ii tin in acvariu cu lumina, cavreau sa-i vad..

    am montat un neon.unul cu lumina obisnuita.ar trebui ceva special?ai observat vreo modificare de comportament in functie de sursa de lumina?la lumina naturala parca sunt mai inactivi.ciudat

    1a - trebe filtrare excesiva, sunt mari producatori de excremente. temperatura sa fie cat mai mica posibil. la mine e constanta cam la 22 -23 de graede.

    in privinta filtrelor ...cam ce randament/debit ar trebui sa aiba ?
    incerc sa-i pregatesc pt conditiile naturale si variez temperatura.de luna viitoare mi-am propus sa introduc si apa din raul care va alimenta iazul.deocamdata se balacesac in apa de la robinet.



    2 - Le plac TOATE plantele.. cu cat sunt mai mari cu atat le plac mai multe soiuri de plante. Nu a rezistat nici o specie de echinodorus, nici anubias si nici macar valisneriea gigantean. Ce sa mai vorbesc de valisneria obisnuita sau de cambomba- le mamanca pe paine la micul dejun


    si in iaz cum voi face oare protejarea ? o plasa intre marginea unde sa creasca plante si locul unde vor fi pestii ? visam la un nufar rosu.oare si nufarul le starneste apetitul ?


    3 - La exemplarele mari de crap - pot sa spun care e femela si care macul. La ale mele (max 25cm) NU pot sa imi dau seama inca!

    intre timp m-a lamurit cineva.
    primul criteriu(subliniez ca informatiile nu le-am verificat,le-am preluat ca atare de la un vechi/varstnic crescator de pesti) ar fi distanta dintre ochi si dispunerea ochilor.la femele ochii sunt mai apropiati si mai orientati spre in fata.
    forma "burtii" ar fi al doilea criteriu: mai bombata si mai arcuita la femele.
    mi-a indicat un mascul si o femela.urmatorii 10 i-am segregat corect, zice nenea.observandu-le apoi comportamentul s-ar parea ca a avut dreptate: femela "danseaza" in jurul masculului iar masculul nu prea manaca pana nu mananca femela.


    4 - Pt reproducere e mai complicat, sunt mult ede spus, nu am reusit ca nu am insistat si nici nu am avut matca! Trebe in primul rand sa ai pesti maturi (3 -4 ani, minim 35-40 cm fiecare), poti sa incerci sa ii faci pe ei sa depuna in pond- primavara. din pacate - din cate am aflat - prin inmultirea la koi - doar 1 -maxim 2 % din totalul pestilor eclozati din icre sunt colorati.. restul- vai de mama lor :(. Asa ca cine nu are rabdare si spatiu sa se ocupe cu adevarat de ei- mai bine o lasa moale. eu unu pana nu imi termin cele 2 bazine pe care el am in lucru de vre-o 2 ani :( - am renuntat la proiectul cu crapii..

    m-ai lamurit.voi achizitiona exemplarele care imi plac si reproducerea lor o voi lasa pe seama naturii


    5 - suporta orice tip de hrana pt crapi koi.. Eu le mai dau ocazional pana si rame si viermusi pt pescuit, practic adora rana vie. Ma feresc de tubi - oricum nu se satura cu tubi .. ocazional le mai prind pestisori mici din balta de la mine (1 -2 cm maxim) si le pun acolo in acvariu, in momentul ala devin crapi rapitori. Atata ca strica mai repede apa.


    pana sa rapeasca ceva ai mei ... :-) .sunt inca mici
    cus-cus,orez.porumb ? ii hranesc cu mancare pt pesti cumparata de la magazin de profil, dar cineva imi sugera sa incerc sa variez hrana.ce parere ai ?


    6 - nu i-am separat niciodata
    7 - o singura data a trebuit sa ii tratez ca se subtiasera, nu mancau etc, am banuit ca au viermi intestinali sau ca au probleme cu aparatul digestiv. O cura de 5 zile cu furazolidon (1 pasila la 40 de litri )si de atunci nu am mai avut probleme cu ei. e drept c anici tubi nu le-am mai dat
    secretul e sa tii acvariul curat- sa sifonezi mizeria cat mai des si sa cureti filtrele (am 2 resun 2500 SP) .. Daca se strica apa- fac pete rosiatice pe ei, devin apatici, nu mai halesc si slabesc ca niste catari. Dn vre-o 100 de bucati cate am avut initial- 2 mi-au murit (unu de boala, altul era degenerat genetic, se stramba pur si simplu capul la el... )vre-o 30 mi-au murit in timpul unor pene de curent iar restul au trait bine-merci pana si-au gasit noi proprietari care sa ii tina in ponduri. Acum mai am cam 20- 25 de bucati.

    am introdus sare in apa.cate o lingurita la fiecare 10l.asa m-a sfatuit nenea mai sus pomenit.n-am observat nicio schimbare in comportamentul lor.
    am 2 mai marisori: aprox 15 cm -- si 10 mititei (nu negri) dintre care pe 2 ii suspectez ca sunt doar crapi mai mici.

    [b]NEAPARAT sa ai CAPAC la ACVARIU dac anu vrei s aii culegi de pe jos!!!

    doar o femela mai ia cate o gura de aer din cand in cand, pana cand ii mut in iaz nu cred sa faca probleme

    Multumesc!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    CLUJ-NAPOCA
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes

    Re: Koi

    sfatul meu: ierneaza-i afara in pond.
    daca-i tii in acvariu in casa, asta nu mai este iernare.


    deocamdata nu exista acel iaz.multumesc pt sfat, nici nu ma gandesc ca iarna viitoare sa existe iazul si sa ii chinui in acvariu.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    CLUJ-NAPOCA
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    2 - Le plac TOATE plantele.. cu cat sunt mai mari cu atat le plac mai multe soiuri de plante. Nu a rezistat nici o specie de echinodorus, nici anubias si nici macar valisneriea gigantean. Ce sa mai vorbesc de valisneria obisnuita sau de cambomba- le mamanca pe paine la micul dejun


    oare apetitul lor pt plante nu ascunde ceva carenta alimentara? in general un organism are pofta sa consume produse care contin substantele care ii lipsesc.oare ce hrana le-ar potoli pofta de plante?
    este posibil si sa distruga plantele ...jucandu-se, fara finalitate alimentara.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Arad
    Posts
    685
    Post (Dis)Likes
    nu cred ca apetitul pentru plante inseamna o carenta alimentara.
    La un moment dat mi-am propus sa ii indop cateva zile sa vad daca reusesc sa ii satur. Am bagat in ei in 3 -4 zile tot felul de mancaruri uscate pt crapi, variate, cu mai multa sau cu mau putina proteina, inclusiv hrana pt ciclizi aficani + rame+ viermusi. Am stat de fundul lor si faceam zilnic schimburi masive de apa, cele 2 filtre 2500 SP faceau fata la excremente dar spre surprinderea mea NU am reusit sa-i vad cu adevarat satui! Adica se indopau bine, faceau burtihaiiole maaari.. si peste 2 ore iarasi se gudurau pe la geam s ale dau haleala. Daca intre timp le mai schimbam 2 -3 galeti de apa, zici ca erau maisni de tocat hrana. Tot nu au renuntat nici in conditile astea de hranire supraexcesiva la obiceiul lor de a-mi devasta orice tip deplanta pe care incercam sa o introduc, fie ca era valisneria normala, sau gigantea cu frunde de 2 metri, sau echinodorul cu frunzele cat coala A5...
    .... un sut in fund e un pas inainte...
    cred ca a sosit timpul pentru o schimbare.
    .. nu vand nimic, doar ma laud..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    eforie Sud
    Posts
    17
    Post (Dis)Likes
    Imi cer scuze ca indraznesc,dar as dori nsi eu ceva puiet de crap pt pondul meu . De unde sunteti si cum pot lua legatura cu voi? Valentin 0764474329 sau ursuletulgras@yahoo.com

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    DUMBRAVEI SIBIU
    Posts
    11
    Post (Dis)Likes
    Am eu ceva pestisori; http://www..ro

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •