Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 269

Thread: reactor co2 DIY eficient si estetic

  1. #21
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Sorin
    Ma gandesc la posibilitatea de a monta un astfel de reactor intr-un recipient pe furtunul de alimentare cu apa al instalatiei de schimb la picatura.
    eu iti recomand sa NU... din mai multe motive.
    unul ar fi ca fiecare acvariu are necesitati diferite de bioxid, dizolvarea se face intr-un volum restrins de apa, si nu in toata masa bazinului, turnind "la picatura" apa carbonatata, efectul e minim spre nul... eficienta economica => 0..
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Galati
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    A incercat cineva sa treaca jetu' de apa cu CO2 prin filtru de tigare?
    Asa am vazut pe un forum strainez.

  3. #23
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ,tigarea aprinsa sau stinsa ?
    Daca stii mai multe decat ce ai zis sau mai ai si un link asteptam detalii.E destul de greu de crezut ca ar functiona.

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Galati
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Aici e link-ul, mie imi pare plauzibil.

    http://www.aquaticplantcentral.com/f...2-diffuser.htm

    In legatura cu tigarea stinsa sau aprinsa, nu cred ca vrei sa iti inveti pestisorii sa fumeze, s-ar putea sa fie un hobby cam costisitor, mai ales daca ai o ceata de neoni.

  5. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Galati
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    http://www.aquaticplantcentral.com/f...-diffuser.html

    scuze, imi era foame si am mancat o litera

  6. #26
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    mersei pe linkuri si sapai, mai departe.
    ce intelesei pina la urma e ca acele woodstones, sunt puna la urma cozii bucati de lemn de tei, debitate intr-un anumit mod. adica perpemdicular pe fibra.

    testatzi... vedeti, socotiti eficienta economica, si daca aveti bazdaci pe cerebel, chiar daca costa mai scump, FACETI, chiar daca rezultatul nu va fi pe masura. veti trai cu satisfactia obiectului facut cu "manutele astea doo"
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Galati
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Tocmai d'asta adusei ideea de filtru de tigare, ca e mai la indemana.
    Io inca nu am ajuns la stadiul CO2, ca inca meshteresc la acvariu.
    Cand o sa ajung la reactoru' de CO2 o sa incerc cu filtru de tigare si o sa va spun daca v-am intaratat degeaba sau nu.

  8. #28
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    se pare ca de citit ai citit tu cite ceva, insa ai bad-uri pe hard, si informatia nu e stocata in intregime.

    in injectia de co2, interesul este sa dizolvi cit mai eficient bioxidul in apa, nu sa faci "perdea de bule" din bioxid. poti sa purjezi cit mai fin in apa, insa iti trebuie musai un recuperator de gaz, sau o incinta in care sa se adune gazul nedizolvat, spre a fi "spalat" in continuare, si dozolvat pina la (teoretic) 100%.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  9. #29
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Campina
    Posts
    209
    Post (Dis)Likes
    De cind am citit topicul acesta si dupa ce am vazut in petshop "reactorul" de la Tetra optimat compus dintr-un tub verde transparent inchis la partea superioara cu doua straturi de sita foarte fina ( gen sita serigrafica) ma tot gindesc la un tub inchis cu o membrana semipermeabila gen celofan . Asta a incercat cineva ? Il umpli si astepti sa treaca prin membrana sa se dizolve. As incerca eu dar nu am nici sursa de co2 facuta .

  10. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    bacau
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes

    butelie CO2

    pe post de butelie pentru amestecul de CO2 banuiesc ca se poate folosi o butelie in genul celor care se folosesc la paintball pentru a propulsa bila una costa 25 d euro nu trebuie decat sa mergeti la un centru de reincarcare
    http://www.playpaintball.ro/shop.htm
    acesta este linkul de unde se pot achizitiona
    sper sa fi fost de ajutor

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •