Page 1 of 27 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 269

Thread: reactor co2 DIY eficient si estetic

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes

    reactor co2 DIY eficient si estetic

    Am gasit pe net un reactor care este cat se poate de eficient si de usor de facut.Momentan va dau link-ul si astept intrebari in caz ca nu e destul de explicit.In zilele urmatoare o sa fac eu un astfel de reactor , cu piesele pe care le gasim la noi si o sa pun poza.Eu zic ca e de departe cel mai reusit reactor diy :
    link

  2. #2
    High member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ploiesti
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    Sa fiu sincer nu-mi prea dau seama care e principiul de functionare si unde e eficienta.

  3. #3
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    am intrat si eu, pare interesant dar nu pot vedea pozele. ar fi bine daca le-ai putea aduce la "noi acasa".

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Reactorul are acelasi principiu de functionare cu cel de la Aquamedic si mi se pare foarte eficient. Co2 introdus este antrenat de curentii de apa ai pompei sa se dizolve iar ce este in surplus ca sa nu faca punga de gaz sunt recirculati prin aceasi pompa.

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    cu observatia ca, furtunul de "retur" al bioxidului trebuie sa fie cu admisia in zona in care se gaseste co2 gazos (adicatelea mult mai sus) si ca ar fi de preferat ca sticla sa aibe fund, iesirea apei facindu-se prin niste fante practicate in partea de jos, cu un pistol-creion de lipit, sau aparat de pirogravura (mai stie cineva ce e ala ?? ), iar ca recipient, sa se foloseasca , pe considerente estetice sticlele de 0.5 l de roua, nu as mai avea nimic de adaugat decit ca ...

    CIRPACELILE IE MOARTE, TRAIASCA CIRPACELIE!!!!
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Nu se strange punga de co2 chiar acolo pentru se afla chiar in jetul de intrare: consider ca este oka pus acolo furtunul. Razvane am vazut-o mergand, pare ciudat dar parca este chiar mai eficienta decat cea de la aguamedic pe care o am eu. Iar fundul nu mi se pare oka pentru duce la creserea presiunii in interiorul recipientului si scade eficienta pompei. Oricum nu scapa bule din recipient.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    GALATI - Mazepa 2
    Posts
    748
    Post (Dis)Likes
    @ Johnny Multe multumiri. Este exact ce-mi trebuia pentru schema de instalatie pentru CO2 din celalalt topic.

    E vreo suparare daca actualizez acea schema cu acest tip de reactor??

    Edit: Pe de alta parte, am stat si m-am gandit eu: filtrul ala nu are cumva un debit prea mare astfel incat sa arunce afara din PET si CO2 nedizolvat??? Intreb si eu ... Nu dati cu pietre!!!
    Acvariu 150L net cu Scalari diamant
    Acvariu 30L cu creveti Red Cherry

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Mie nu mi s-a intamplat , eu am pus un resun mini pe post de powerhead.Dar va recomand ceva mai puternic , pe la 300l/h.
    Si nu-mi multumiti mie ,multumitii lui Danny , ca ea m-a intrebat aseara de el si m-am apucat sa-i fac schema

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Propunere ,sa punem aici toate modelele de reactoare care ni se par eficiente cu poze si descrierea lor ,ce ziceti ?

Page 1 of 27 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •