Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 21 to 30 of 291

Thread: UN MIC PROIECT

  1. #21
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Tot mai mult ma gandesc si la o varianta de ups,dar mai intai sa vedem vietatile in el.

  2. #22
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Revin cu noutati:am compartimentat sumpul si va fi o replica identica cu acesta .Compartimentarea s-a facut cu acryl.




    De curand s-a facut si ultima comanda pe ebay:wave makers si skimmer.
    Din pacate mobilierul a facut burta,asa ca am dat comanda la un stand separat pentru bazin si voi cumpara alt mobilier mai mic pentru acel perete.

  3. #23
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Putin offtopic: Uite cate sacrificii face omul pentru pasiunea lui... A ajuns sa schimbe si mobila din casa pentru ca nu se ridica la pretentiile bazinului... Oare noi suntem normali ????
    Ontopic... Deja unii ti-au luat-o inainte rau de tot... Stiu ca nu este o competitie, dar abia astept sa vad un "comparativ" intre cele 2 nanoreef-uri

  4. #24
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    STOP MACHINE!!!

    Nu e competitie, asa e. Dar este intr-un fel motivant sa fim macar 2....

    Acum o precizare:
    Metoda aplicata de mine se bazeaza pe studiile si afirmatiile unor nanoreef-eri care se ocupa de asa ceva din anii '80 pana azi. Au ramas oarecum conservatori si inclina catre metodele "naturale" de intretinere si echilibrare a unui astfel de acvariu. Se lipsesc de efectele binefacatoare ale unui skimmer sau nitrate reductor, compensand prin schimburi de apa saptamanale si echilibru bacterian. Metoda aleasa de mine este mult mai stressanta, dar mi s-a parut extrem de motivanta: Pot sau nu pot?
    Nicu vad ca merge pe sistemul clasic deja, dar totodata modern, folosindu-se de toate atuurile unui "sump", chiller si alte scule pe care numai el le stie (ca noua nu ne zice ).

    In concluzie chiar daca eu nu am zgomot in casa, el are viata mai usoara cu mentenanta.

    Mult succes Nicule! Iti tin pumnii...
    Pacat ca nu vii la intalnire, mai discutam acolo.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #25
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Intradevar nu e o competitie,chiar ma bucura faptul ca pe zi ce trece invatam unii de la altii din experientele noastre si asa cu zice si Cristi e mai motivant si de ce nu si mai multe bazine.
    In privinta echipamentelor,am ales sistemul asta ca sa-mi fie munca mai usoara,darrrr treaba cu galagia este o problema pt mine.Toate echipamentele le voi prezenta aici cu tot cu preturi ca sa inteleaga lumea ca un bazin marin nu e scump,in conditiile in care eu am ales varianta mai scumpa.
    Imi pare rau ca nu pot veni la intalnire,dar nu le poti avea pe toate,o sa-l rog pe Razvan sa faca o video conferinta sa fiu aproape de voi.

    Razvan,mobilierul pe care il schimb nu are 3 luni de cand l-am facut si din pacate a fost o alegere gresita,ca sa nu mai zic cat a costat.Stii, cand ne spunea Andrei cat a costa bazinul lui ziceam ca e nebun cu acte,dar acum mi-am facut si eu acte.

  6. #26
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Revin ca sa accentuez ce am zis mai sus.... Stiu ca nu este o competitie....
    Dimpotriva este un stimulent si pentru ceilalti acvaristi sa treaca de la acvarii de apa dulce la acvarii marine.
    In ceea ce priveste "nebunia" cu sau fara acte, orice ne-acvarist ne considera cel putin sariti de pe fix daca nu chiar nebuni pentru investitiile noastre.. Dar sa priveasca un acvariu bine pus la punct le place

    Facem si video conferinta, dar pe skype

  7. #27
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Standul pentru bazin a venit,produsele de pe ebay deasemenea,acum se fac ultimele teste cu apa dulce inainte de setup,enjoy
    Astept sugestii,sfaturi,critici,suturi etc.








  8. #28
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Hai-hai 1 Si tu incepi sa devi obraznic Lumini albastre si alte alea . Ce-i aia ? Discoteca ?
    Mai "marinarilor" deja incepeti sa ma ofticati . Da' nu cu acvariile marine ci cu lumina albastra . Da' nici de-al nu trec pe apa sarata .
    Bravo Nicule ! Asteptam urmatorul pas .

  9. #29
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    PAi, ce o fi greu sa iti cumperi un neon albastru?
    Bravo Nicule. Imi place.

  10. #30
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    offtopic: Mihai.. sa ne sustinem reciproc in incercarea noastra de a nu cadea in pacat ... Asta-i mai ceva decat sa ma abtin de la fumat... al naibii de greu...
    ontopic: Nicule.... esti pe ultima turnanta.... abia astept sa-l vad gata

Page 3 of 30 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •