Page 2 of 30 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 291

Thread: UN MIC PROIECT

  1. #11
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Silvester
    Bamse felicitări!
    Dar după ce termini cu "marinele", te apuci serios de guppy, am înţeles...
    Asta era si intrebarea sotiei mele:dupa marine ce urmeaza?I-am raspuns ca dupa marine mergem putin pana in Antarctica sa facem explorari,iar ea mi-a urat sa imi tina obiceiul cu marine cat mai mult pentru ca ii place clima din Romania.

  2. #12
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Salut @bamse2008 ,
    Cred ca multe "guri" de pe aici, ti-ar multumi , daca ti-ai dedica 2 minuti sa pui pe acest topic cateva link-uri cu acele echipamente care le-ai achizitionat sau urmeaza sa le achizitionezi . Pe mine unul... ma arde rau , si as vrea sa imi fac cat de curand un nano de 50x50x50 , asa ca sunt foarte receptiv la orice informatie de genul asta . Usor , usor am inceput sa prospectez ...
    Multumim anticipat .

    Multa bafta in continuare si te asteptam cu update-uri .

  3. #13
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    lampa a costat cu toate taxele aprox 1010 lei.Mentionez ca s-a discutat cu vanzatorul sa faca o factura mai mica pe produs ca astfel la vama noastra sa taxeze in functie de factura(68 dolari ),totodata vanzatorul a trimis si un bec bonus pentru metalhalide.

    aici avem siteul de unde am achizitonat fitingurile,dar din pacate nu livreaza in tara;prin intermediul lui Eugen am reusit sa le achizitionam,el avand un prieten in America,fitingurile urmarind urmatorul traseu:firma-prietenul-Romania,care in total cu tot cu transport au costat 160 lei.

    Chilerul a fost cumparat secondhand la un pret mai mult decat multumitor:500 lei


    In continuare voi achizitiona wavemaker ,mai exact 2 bucati,protein skimmer, controler pt wave, refractometru si osmozorul va fi achizitionat de la George G.

  4. #14
    User banat
    Join Date
    May 2008
    Location
    Jud. Buzau
    Posts
    263
    Post (Dis)Likes
    Multumim Nicu !
    Pe cand intentionezi sa pui totul in practica ?
    Oricum ....te asteptam cu noutati .

  5. #15
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Avand in vedere ca intram in luna cadourilor,probabil ca luna decembrie va fi moarta in privinta proiectului,dar intentionez ca la inceputul lui februarie sa bag apa in bazin

  6. #16
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    A venit mosu pe la mine si a lasat un bazin 60x45x45 din sticla de 10 cantuita lucrat profi.




  7. #17
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Criza vine cu paşi repezi... ...Bagă MAREE!!!(apă de mare adică)
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  8. #18
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Dupa cateva discutii si teste,am ajuns la concluzia ca pompa de recirculare este mica pentru a face fata sa duca apa prin chiller,uw,iar apoi sa o urce in bazin,altfel spus am achizitionat un mai mare,tot eheim,dar de 1000l/h.




    Maine voi face un test si anume,voi monta refugiul,voi racorda pompa si celelalte echipamente detinute,sa vad cum functioneaza si sa-mi fac si o parere despre cum voi compartimenta refugiul.

  9. #19
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Astazi am facut primul test cu apa sa verific etanseitatea fitingurilor,silentiozitatea sistemului si pentru a-mi face o parere asupra refugiului cu privire la compartimetarea si nivelului de siguranta in cazul unei pene de curent.
    In concluzie as vrea sa accentuez faptul ca sistemul nu este asa silentios pe cat as vrea.





  10. #20
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Iti recomand cu caldura utilizarea unui UPS. Vorba aia "paza buna.... "
    Unul ca acesta iti tine aparatura (mai putin lumina, incalzitor si chiller) cel putin 3 ore....

Page 2 of 30 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •