Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 291

Thread: UN MIC PROIECT

  1. #1
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes

    UN MIC PROIECT

    Asa cum v-am obisnuit,revin cu un nou proiect de data asta putin mai diferit.
    In ultima perioada am fost atras tot mai mult de acvariile marine dar am fost dezamagit putin in privinta costurilor.Pana la urma am fost convins de colegi ca ar putea fi pus bazele unui nanoreef cu,costuri relativ reduse.Intradevar nu voi face rabat la echipamente,inca dimpotriva,voi asigura necesarul unui bazin marin.
    Deocamdata sunt in faza de achizitie si de documentare.
    Acvariul va fi 60x45x45 din sticla de 10mm,defapt deja este dat in lucru si va avea un refugiu de 50 de litri
    Iluminare:Metal Halide 150W,2X24 T5,moonlight
    Racire:chiler hailea A150
    Pompa de recirculare:eheim 600l/h
    In privinta restului echipamentelor sunt deja gandite ,dar o sa va dezvalui dupa achizitionare
    Am achizitionat si fitingurile de la prea-plin,dupa indelungi cautari si gratie lui Eugen,tot din afara.









  2. #2
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    Putin off-topic: Cand ai facut poza la chiller a inceput sa iti tremure mana.. Sa fie de la preturi ?

    Acum on-topic.
    Poate ar fi mai bine sa facem si un mic studiu comparativ despre ce inseamna sa cumperi produse pentru acvarii marine de pe piata romaneasca si ce inseamna sa le cumperi de afara..
    No offence pentru cei care comercializeaza la noi asa ceva, dar preturile enorme de la noi de pe piata duc la lipsa de interes pentru acvaristica marina si implicit la nivelul foarte scazut al acvaristicii marine din Romania.

  3. #3
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Intr-adevar preturile au fost mult mai mici pe site-urile straine.Totusi acest lucru poate avea circumstante atenuante.La noi gasim produse pentru marine sub marci scumpe.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    Poate ar fi mai bine sa facem si un mic studiu comparativ despre ce inseamna sa cumperi produse pentru acvarii marine de pe piata romaneasca si ce inseamna sa le cumperi de afara.
    Sau poate nu...
    Hai sa incercam sa pastram neatins caracterul educativ al topicului si sa nu-l transformam intr-o polemica. Ideea e sa vada lumea ca se poate, mai departe e treaba fiecaruia ce si de unde cumpara.
    Legat de comerciantii de la noi... stii cum se zice, prost e ala care da, nu ala care cere. Ei din asta traiesc si e normal sa incerce sa traiasca bine, oricine ar face la fel..
    Si inca ceva... daca nu ar fi fost ei, cu preturile lor asa mari, noi nici macar nu am fi avut idee cum arata un bazin marin pe viu.

  5. #5
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Eugen
    Poate ar fi mai bine sa facem si un mic studiu comparativ despre ce inseamna sa cumperi produse pentru acvarii marine de pe piata romaneasca si ce inseamna sa le cumperi de afara.
    Sau poate nu...
    Hai sa incercam sa pastram neatins caracterul educativ al topicului si sa nu-l transformam intr-o polemica. Ideea e sa vada lumea ca se poate, mai departe e treaba fiecaruia ce si de unde cumpara.
    Legat de comerciantii de la noi... stii cum se zice, prost e ala care da, nu ala care cere. Ei din asta traiesc si e normal sa incerce sa traiasca bine, oricine ar face la fel..
    Si inca ceva... daca nu ar fi fost ei, cu preturile lor asa mari, noi nici macar nu am fi avut idee cum arata un bazin marin pe viu.
    E un mod de a privi situatia,important este ca incet,incet,incepem sa vedem ca bazinele marine nu sunt chiar asa de departe de noi si sunt un vis realizabil.

  6. #6
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    896
    Post (Dis)Likes
    vis realizabil
    Exact asta trebuie sa vada lumea din topicul tau, nu altceva. Asa cum ai facut si cu alte ocazii, ofera oamenilor un ghid pas cu pas de realizare a unui lucru frumos, cred ca acesta este lucrul cel mai important, nu?

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Inainte de toate, poate ar trebui sa faceti o lista cu componentele necesare unui bazin marin. De asemenea, preturile ar fi interesant de cunoscut, precum si locurile de unde se pot achizitiona componentele, banuiesc ca on line. Aici, vorbim de acvarii marine, recif cu curali moi sau duri?
    Sincer, la acest capitol nu ma prea pricep si as fi interesat sa aflu lucruri noi.

  8. #8
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Da,va fi un nanoref cu corali moi

    Toate produsele se gasesc aici,mai ieftine nu exista
    http://www.fish-street.com/index.php

  9. #9
    Very high member Silvester's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Fishroom '963
    Posts
    1,367
    Post (Dis)Likes
    Bamse felicitări!
    Dar după ce termini cu "marinele", te apuci serios de guppy, am înţeles...
    "Să lăsăm ceva în viaţă... în afară de mătreaţă"...Justin Capră ( inventator, inginer de aviaţie şi matematician )

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BucurestiNewAge
    Posts
    795
    Post (Dis)Likes
    Vrei sa devi marinar...Bafta Bamse

Page 1 of 30 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •