Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: colisa lalia puiet

  1. #11
    Base member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes
    cateva nelamuriri:
    * prima este daca toti puietii ajung sa manince, pentru ca le-am fost datsa manince galbenus de oua fiert si pisat prin ciorap de dama, nu am exaferat dar oricum e mai mult decit pot minca ei, si bazin fiind de 20l, ei fiind foarte mici, m-i se pare ca lear lua o vesnicie deplasarea dintrun colt in altu, intrebarea e daca se descurca sa ajunga pina la mincare si daac simt mancarea.
    * a doua este daca miine pto refolosi acel galbenus ramas si daac da, cam cate zile in continuare? pentru ca mi se pare ca un galbenus lear ajunge o vesnicie
    * cum am plasat galbenusul in bazin , ea a ramas acolo in suspensie, deci nu exista absolut nici o miscare de apa, nici macar un fir de curent cat de mic. a-ti zis ca daca nu am bolborositor , mai ales de la inceput, sa nici nu mai insist asupra lui, e bine daca nu se misca apa deloc?

    pe de alta parte ieri eram convins ca au ramas doar 2-3 puiuti, dar nu e chiar asa, au pierit foarte multi dar tot mai am cel putin vreo 20 tare ma maninca undeva sa vad / sa stiu cati reusesc sa cresc pina la adolescenta macar. nu credeam sa ma roada atat de tare dar iata ca asta e

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Campia-Turzii,Cluj
    Posts
    381
    Post (Dis)Likes
    Eu nu am folosit dintr-un ou mai mult de doua zile,iar in acest timp oul l-am tinut in frigider.Atunci cand l-am administrat l-am amestecat foarte bine cu apa si am picurat acel amestec in acvariu 3-4 stropi la o masa.Daca ai plante in acvariu se spune ca pe langa acestea se dezvolta tot felul de microorganisme pe care le mananca puii in primele zile.Iti recomand totusi sa cumperi mancare pentru alevini pentru ca nu strica apa asa repede ca si oul.

  3. #13
    Base member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes
    ok, uite un sfat bun, o sa dizolv si eu oul inainte in ceva nu direct in bazin si aas reusesc sa pun mai putin, ca oricum a ramas mult in apa, nu maninca ei atat nici intro saptamina.
    ou il tin si eu in frigider ca altfel s-ar strica automat, 2 zile ... ce sa zic, o fi bine si asa. plante am care plutesc in deriva, mai mult riccia, daca spui ca ajuta, o las acolo ca deja ma gandisem sa o scot daca oricum exista puii si nu e nimeni sai deranjeze.
    cu mancarea sper sa o rezolv pina in weekend cel tarziu.

    fiind prima mea "reusita" sunt toata ziua cu ochii pe ei (desi nu-i vad crescand), dar am asa o placere ... nu va pot descrie.

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    702
    Post (Dis)Likes
    Szabi, 7-10 zile nici nu vei sesiza vreo creste la ei....cand sunt asa mici cresc foarte incet.
    Eu am folosit o singura data ou...ramane mult nemancat si e riscant sa se strice in apa....poti lua SERA Micron...o vor hali cu placere cam din ziua 3-4.
    Bafta la ei

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    497
    Post (Dis)Likes
    o alta intrebare, cand pot considera ca sunt destul de mari ca sa nu-i mai afecteze schimbarile din mediu, aici ma refer la curentii din apa, mai bine zis sa-i pot muta in bazinul comunitar ....
    ma intereseazacel mai mult viteza lor de crestere, in cat timp sunt destul de "maturi" incat sa nu imi faca surprize.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •