Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 41 to 50 of 68

Thread: SALUTARE!!!E politicos sa ma prezint si eu

  1. #41
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    sa-ti traiasca si sa se inmulteasca...!

  2. #42
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes

    Noii locatari ai acvariului meu

    Sunt 6 LSS autohtoni, achizitionati in primavara de la hobbydiscus, acum au 7 luni iar patru dintre ei au 9-10cm fara coada, unul are 8, iar cel mic, "mascota" acvariului, are vreo 6 cm.
    Parintii lor au fost un mascul de LSS Web Majestic de la Discus Sanctuary(via Diskusfun) si o femela de LSS Super Eruption de la Adam Tan(via Anca).





    si cel ramas in urma, care va ajunge sa fie donat, la un moment dat:

  3. #43
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    doar acum ti-am citit intreaga istorioara ..prin cate ai trecut cu discusii...intradevar ti-ai batut un pic capu cu ei dar a meritat...
    ai niste exemplare minunate...si apropo mi-am bagat si eu 5 discusi in plantatul meu...2 sunt mai mari asa la 15 cm iar ceilalti asa la vreo 10....si am de gand sa-i las doar pe cei 2 mari...atat
    intradevar sunt niste pesti deosebiti...daca o sa am nevoie de undele sfaturi o sa apelez la tine (e prima data cand am discusi)
    bafta
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  4. #44
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru aprecieri!
    Cat despre sfaturi, incep de acum, din experienta proprie:
    - discusi in plantat e un compromis nefericit:substratul poate ascunde oua de paraziti la infinit, iar plantele nu se simt bine la 29C;
    - cu exceptia perechilor din cub, discusii se simt bine in numar de minim 5-6 bucati.

  5. #45
    Very high member mogojan's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Dej
    Posts
    1,130
    Post (Dis)Likes
    cel care mi i-a dat i tinea cam la 27...28 de grade...eu i tin la 28...si la temp asta ma descurc eu cu plantele nu-ti fa griji...doar lor sa le fie suficient 28
    cat despre parazitii aia din substrat...cum ziceai tu...nu am ce sa le fac..sper sa fie k..acvariul e curat..
    oricum le place tare mult in acvariul meu...ieri i-am bagat...si dupa vreo 3 ore...au papat cateva bobite...se plimba prin acvariu nu au treaba...si de aia zic ca cred ca le place ca am auzit ca la unii este cate 1 sapt dupa ce i baga in acv...numa ascunsi si fricosi is...astia nu au treaba...sper sa ma descurc cu ei..
    sincer as vrea sa tin doar 2...aia mari de 15cm...dar nu stiu ce sex is...oricum la stilul meu de acvariu nu se prea potrivesc discusii...dar facem o exceptie de data asta

    P.S. baga id meu de mess sa te mai intreb una alta.. mogo_jane
    Last edited by mogojan; 06-12-2010 at 15:38.
    Cine merge încet, merge sănătos. Cine merge sănătos, merge departe.

  6. #46
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Esti prima persoana pe care o felicit pe acest forum...dupa cum vezi, e al 3 lea post in cazul meu! Te apreciez pt.faptul ca nu ai renuntat...cred ca am avut ceva de invatat din experienta ta...Deci Felicitarile mele!

  7. #47
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes
    Multumesc, Pauloo!
    A fost un moment in care am vrut sa renunt (acum un an si doua luni), dar m-am razgandit.
    A contat sprijinul sotiei, al colegilor de aici, dar mai ales al unor colegi de pe alt forum (dedicat discusilor).
    Mergem inainte!

  8. #48
    High member Simon's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Galati-Pechea'
    Posts
    830
    Post (Dis)Likes
    puiutu , asa e acvaristica uneori te ridica foarte mult si din cauza ei esti plin de laude , uneori te tine constant fara a avea vreo realizare dar din pacate uneori te tranteste de nu te vezi , dar toate astea te calesc in a deveni un acvarist bun .
    ti-ai facut bazinul steril sau mi se pare ?(cel din ultimele poze )
    Romanian Killifish Association-RKA104

  9. #49
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes
    Ai spirit de observatie!
    Da, bazinul e steril si asa va ramane - va gazdui juvenili in viitor.
    Am ajuns la concluzia ca un discus il bagi in plantat cand e matur, iar daca e matur il pui in cub cu perechea lui.
    Cine stie, intelege, cine nu, intelege ce vrea...

  10. #50
    Aquarium expert
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Am vazut de-a lungul timpului mai multe exemplare postate de tine. Felicitarile mele pentru toata munca depunsa! Pana nu demult nu imi placeau discusii, insa in ultimul timp, nu stiu cum se face ca ma intersectez din ce in ce mai mult cu ei, ba chiar incercam sa imi imaginez cum ar arata cateva exemplare la mine in acvariu.

    Sanatate si apa limpede!

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •