Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 68

Thread: SALUTARE!!!E politicos sa ma prezint si eu

Very high member puiutu's Avatar
    Post (Dis)Likes

SALUTARE!!!E politicos sa ma prezint si eu

Dupa o activitate pe forum de vreo' luna si jumatate, axata mai mult la sectiunea bizz, am hotarat sa-mi fac si eu o sumara prezentare.
    Pe scurt, in ultimii 20 ani am avut mai mereu un acvariu(de vreo 10 ani ,doua) in casa...
    Experienta mea nu e vasta, am inceput cu vivipari(normal)- avea cineva aici o semnatura interesanta si adevarata -"respect the gupp".
    Dupa inmultirea cu succes a catorva specii de vivipari, am trecut la ciclide:
    am crescut si inmultit cu succes scalari si cichlasome, ale caror progenituri ajungeau la "baietii din Obor" contra hrana(imi era mila sa-i arunc si nici n-am facut o afacere din vandutul alevinilor).
    De cand am devenit membru al acestui forum si pana acum am tot citit articole si m-am decis sa-mi fac un setup pentru 5-6 discusi.
    Momentan am:
    - un acvariu de vreo 60l(doar nisip negru, un mopan si atat) cu o pereche de cichlasoma nigrofasciatum si puii lor (ce o sa fac cu ei, nu stiu...);
    - un acvariu steril(60 litri) cu trei discuri de 4-5 cm(o sa-l dau unui vecin cand il pun la punct pe cel de mai jos);
    - un acvariu Eheim Aquapro de 180l pe care ma pregatesc sa-l pun la ciclat si pe care-l asteapta(mai au de asteptat o luna ) cei trei discusi de mai sus si inca vreo 2-3(maxim 5-6 discusi la acvariul asta).
    Are dotarile standard la pachet(luat din Hornbach).
    Momentan ma multumesc cu filtrul intern Eheim 2210(spunea cineva pe aici ca, citez: "maraie nevasta" - la mine e mult mai rau, aproape ca ), incalzitorul Eheim Jager de 150W cred ca e suficient, iar in capacul cu doua neoane de 30W voi monta inca unul - ca sa ajung la 0,5W/litru.
    Ca plante am Valisneria(Spiralis si Gigantea), Echinodorus, Ricia, Moss, Marsilea ,Anubias si inca vreo doua soiuri pe care poate ma veti ajuta sa le identific.
    Prostia pe care am facut-o cu plantele a fost ca le-am tinut cam mult fara lumina necesara si temperatura optima(din lipsa spatiului) si s-au cam prapadit.
    Sper ca dupa doua saptamani de la inceperea setup-ului sa le revigorez cu solutie de la cristi_ionescu,lumina suficienta si niste aditie de Fe.
    Sper ca temperatura de 28-29C(necesara discusilor) sa nu le termine...
    Voi reveni cu poze cand pun acvariul la ciclat cat si dupa aceea(sper ca pozele din urma sa arate un acvariu mai "plantat" decat cel de inceput...)
    Multumesc tuturor celor care m-au (sau ma) vor ajuta cu sfaturi sau cu dojeni.

NICE TO MEET YOU, PEOPLE!

User banat
    Post (Dis)Likes
    Salut puiutu si bine ai venit intre noi, te asteptam cu ceva poze la acvariile si pestiisorii tai

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu de ce aveam impresia ca esti de mai demult pe forum
    Ce pot sa zic, bine ai venit in legaturile eterne ale acvasoneriei( dupa cum spunea si poetul)
    Inca o data se dovedeste ca acvaristica nu este numai o pasiune ci mai mult un ... drog, hai sa-i spun asa. Mai intai ai un acvariu micut dupa care iti faci unul mediu (150/180) care in scurt timp va deveni si el neincapator si vrei unul si mai mare si de aici lista tot continua( pana te insori ).

Post (Dis)Likes
    Multumesc de urari.
    Decamio wrote:
    Mai intai ai un acvariu micut dupa care iti faci unul mediu (150/180) care in scurt timp va deveni si el neincapator si vrei unul si mai mare si de aici lista tot continua( pana te insori ).
    Inseamna ca asta de 180 va fi ultimul...

High member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by puiutu
    Multumesc de urari.
    @decamio
    Mai intai ai un acvariu micut dupa care iti faci unul mediu (150/180) care in scurt timp va deveni si el neincapator si vrei unul si mai mare si de aici lista tot continua( pana te insori ).
    Inseamna ca asta de 180 va fi ultimul...
    cunosc sentimentul ....mai ales ca am si copil

oricum sa-ti fie de bine pe aici printre pasionatii de acvaristica
    ....cine e fara de greseala...sa arunce primul cu piatra...

High member belzebut's Avatar
    Post (Dis)Likes
    mai bine mai tarliu decat niciodata.... ti-as fi spus bine ai venit dar deja ai posturi si esti de ceva vreme pe forum asa ca am sa iti urez sedere placuta in continuare si spor la setarea acvariului cu discusi

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Salut puiutu si bine ai venit

Post (Dis)Likes

LA MULTI ANI!

Revin cu poze dupa aproape 3 luni...
    Din pacate, plantele nu arata prea bine, au avut de suferit.
    Dupa o prima ciclare de o luna, am observat melci!
    Am folosit cu succes JBL Schnecktol, dar mi-a cam distrus plantele si mi-a deciclat acvariul.
    A urmat o alta ciclare , am pus pestii, dupa care a trebuit sa pun metronidazol.Bineinteles, iar s-a deciclat acvariul.Deh, discusi in acvariu plantat...au mare dreptate cei cu experienta in discusarie.
    Din pacate, (30 grade C temperatura) cred ca in afara de echinodorusi si anubias nu prea o sa mai raman cu plante, poate valisneria.
    Momentan am 3 acvarii - unul de carantina de 40l si acestea doua:

1 - Eheim MP Aquapro 180l:
    iluminare - Phillips 840 30W + Sylvania Daylight 765 30W + folie autocolanta argintiu lucios;
    filtrare - Eheim 2226(Eheim Substrat Pro + Eheim Mech);
    incalzire - Eheim Jager 150W - 30 grade C;
    background 3D;
    plante - Anubias, Cladophora aegagropila, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus tenelus, amazonicus, bleheri, Lilaeopsis, Marsilea Hirsuta, Moss, Valisneria gigantea,spiralis;
    fertilizare PPS Pro;
    pesti - 8 discusi, 4 SAE

2- Homemade 60l:
    iluminare - Phillips 14W;
    filtrare - Hailea SL-206, extern, cascada;
    incalzire - Aquael 100w - 26 grade C;
    background autocolant;
    plante - zero, doar nisip negru, doua bututrugi si cateva pietre din Marea Neagra;
    pesti - o pereche de Cichlasoma Nigrofasciatum si puii lor.

Aquarium expert
    Post (Dis)Likes
    rugaminte - editeaza pozele si pune-le "pe undeva" pe la 640x480
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan
    rugaminte - editeaza pozele si pune-le "pe undeva" pe la 640x480
    Rezolvat.
    Ca sa stiu pe viitor, de ce trebuie puse 640x480 ?
    Intreb deoarece am vazut poze la introducere chiar si 1024x576

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Tags for this Thread